کاربرد گیت کنترل تردد چیست؟

در این مقاله خواهید آموخت

از گیت کنترل تردد می توان به عنوان یکی از مهم ترین ملزومات سامانه های کنترل تردد نام برد که توانسته ویژگی های مختلفی را به خود اختصاص دهد و از این طریق کارهای نظارتی را به راحتی انجام دهد.

گیت کنترل تردد، گذرگاهی است که مسولیت نگهبانی، حراست, نظم و امنیت در سازمان را بدون دخالت نیروی انسانی، بر عهده دارد. منظور از گذرگاه، محل ورود و خروج افراد از یک مکان مشخص است. در ادامه به بررسی کاربرد گیت کنترل تردد میپردازیم.

شرکت مهندسی طلوع پردیس، نماینده انحصاری برند تانسا (Tansa) در ایران، گیت های کنترل تردد افراد را در انواع گیت شیشه ای، گیت کنترل اهرمی یا میله ای، گیت تمام قد، گیت باشگاهی و… ارائه میدهد.

برای تولید گیت های کنترل تردد باید از بهترین نیروها، تجهیزات وهمچنین مواد اولیه بهره برد تا در حین انجام کار با مشکلی روبه رو نشوند و بتوانند عمر مفیدی را داشته باشند. از این رو قصد داریم تا در ادامه این مطلب به بررسی جامع یک گیت (gate) خوب و همچنین کاربرد اصلی آن بپردازیم. پس به منظور جمع آوری اطلاعات جامع تر کافیست این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

کاربرد گیت کنترل تردد
گیت های کنترل ورود و خروج چه کاربردهایی دارند؟

اصلی ترین کاربرد گیت کنترل تردد چیست؟

به طور کلی اصلی ترین دلیلی که باعث شده است استفاده از گیت کنترل تردد رایج شود، قابلیت آن ها در برقراری نظم بدون دخالت و حضور نیروی انسانی در مکان هایی مانند ادارات، سازمان ها، فرودگاه ها، ورزشگاه ها و …می باشد.

برای ساخت گیت کنترل تردد از تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی زیادی بهره گرفته می شود که هر کدام از آن ها می توانند با ویژگی های خاص خودشان، تاثیر خاصی را بر روی عملکرد نهایی دستگاه بگذارند.

گیت تردد شیشه ای
کاربرد گیت کنترل تردد چیست؟

یک گیت کنترل تردد خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

زمانی که قرار است یک گیت ساخته شود، لازم است که بررسی های اولیه توسط متخصصان این حوزه صورت پذیرد تا از عدم وجود مشکل در فرایند ساخت، آزمایش و بهره وری سیستم اطمینان حاصل شود. از این رو یک گیت کنترل تردد خوب باید از ویژگی های مختلفی بهره مند باشد که از جمله آن ها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 1. یک گیت خوب می تواند ساخته شده از صفحات استیل با ضخامت های مختلف باشد.
 2. برای برش استیل می توان از دستگاه های مختلفی استفاده کرد که از جمله آن ها می توان دستگاه لیزر را نام برد که نوع تمام اتوماتیک آن گزینه بهتری است.
 3. از جوشکاری آرگون در آن باید استفاده شود.
 4. از رنگ آمیزی نقطه ای نباید غافل شد.
 5. تمامی تنظیمات باید بر روی آن اعمال شوند.
 6. همچنین در صورت نهایی شدن ساخت گیت کنترل تردد، باید تست و کنترل کیفیت با دقت بالایی انجام شود.
 7. گیت های کنترل تردد باید از رابط الکتریکی استاندارد و انعطاف پذیری برخوردار باشند تا بتوانند با سیستم های مختلف از جمله سیستم حضور و غیاب، کنترل دسترسی، اعلان حریق و …کاملا یکپارچه باشند.
 8. همچنین برخی از گیت ها از سیستمی همچون Self-examine بهره مند هستند. این سیستم می تواند در زمان بروز مشکلات منفی فعال شود و انجام کارهای تعمیرات و یا نگهداری را آسان تر کند.

اگر در مراحل ساخت و تولید هر 8 گزینه ذکرشده طی گردند، در آن صورت می توان به یک گیت کنترل تردد بسیار باکیفیت دست پیدا کرد.

گیت تردد اهرمی
ویژگی های یک گیت تردد خوب

برقراری نظم با استفاده از گیت کنترل تردد

در ابتدای متن هم به این موضوع اشاره کردیم که برقراری نظم از اصلی ترین وظایف گیت کنترل تردد است. چرا که در صورت برقراری نظم، تامین امنیت و مدیریت بر مجموعه و افراد نیز کار راحت تری خواهد بود. از این رو برای اینکه بتوانند درجه نسبی از امنیت را به وجود آورند، گیت کنترل تردد را در مکان های مختلف نصب می کنند. مکان های زیر تنها نمونه کوچکی از این گزینه ها به شمار می روند:

 1. ایستگاه های قطار، اتوبوس و مترو
 2. شرکت ها و کارخانجات
 3. مجموعه های ورزشی
 4. فرودگاه ها
 5. مکان های مدیریت پرسنل
 6. مکان های مدیریت مهمان
 7. ادارات دولتی، خصوصی و بانک ها

راه های متفاوتی برای کنترل گیت های کنترل تردد وجود دارد:

 1. دستی – به یک اپراتور (یک نگهبان یا یک مسئول پذیرش) نیاز دارد.
 2. اتوماتیک – در این روش از شناسایی توسط کارت های کنترل دسترسی، رمز عبور و یا تگ های RFID برای کنترل گیت استفاده می شود.
 3. سیستم های دسترسی بیومتریک – فن آوری کنترلی نوآورانه که فرد را با استفاده از اطلاعات بیومتریک وی (اثرانگشت، اسکن شبکیه چشم، الگوریتم چهره و …) شناسایی می کند.

کاربرد گیت کنترل تردد، بسته به مدل گیت می تواند متفاوت باشد، برای مثال دسته ای از گیت های تردد به صورت دستی استفاده می شوند، به این صورت که اپراتور با دیدن کارت شناسایی افراد، اجازه ی ورود را صادر می کند اما در دسته ای دیگر از این گیت ها، مجوز تردد با استفاده از شناسایی خودکار و یا سیستم های بیومتریک انجام شده و به نیروی انسانی نیازی ندارند.

نکته مهم  مقاله پیشنهادی: آشنایی با گیت کنترل تردد باشگاهی و کاربرد آن

موارد استفاده از گیت کنترل تردد

گیت های کنترل تردد از تجهیزات کنترل دسترسی محسوب می شوند که امروزه در زمینه های مختلفی استفاده می شوند. در ادامه به بیان و بررسی چند مورد از این کاربرد ها می پردازیم:

1. کنترل ورودی

گیت ‌های تردد اغلب در تأسیسات و سازمان ها برای کنترل افرادی که مجاز به ورود هستند و نیز زمان ورود آن ها، استفاده می‌شوند. نصب گیت کنترل تردد به همراه سیستم‌های کنترل دسترسی، به شرکت اجازه می‌دهد تا ورود به تأسیسات خود را به طور مستقل و کارآمد کنترل کند. اماکن ورزشی، مراکز تدارکات، انبارها و موارد دیگر همگی از سیستم های کنترل دسترسی و حضور و غیاب، برای اطمینان از ورود افراد مجاز به مجموعه خود استفاده می کنند.

2. امنیت

گیت های کنترل کننده تردد اغلب در موسسات و سازمان ها، برای ارتقای سطح امنیت نصب می‌شوند. می‌توان آن‌ها را طوری تنظیم کرد که دسترسی را فقط برای افرادی که دارای مجوز عبور معتبر هستند (مانند رمز، کارت عبور و…) محدود کند و تا زمانی که یکی از این ها ارائه نشود، قفل می‌مانند.

انواع خاصی از گیت های کنترل تردد، مانند گیت های تمام قد، امنیت بیشتری را با ساختار کف تا سقف مستحکم خود فراهم می‌کنند و عملاً غیرقابل نفوذ هستند. این مدل ها برای سازمان های پرخطر و امنیتی استفاده می شوند.

گیت کنترل تردد
تامین امنیت از کاربردهای گیت کنترل تردد

3. نظارت بر حضور و غیاب

از گیت های کنترل تردد همچنین می‌توان برای نظارت بر عبور و مرور به داخل و خارج از یک مکان استفاده کرد. بسیاری از شهربازی‌ها، مکان‌های ورزشی و شرکت‌ها از گیت ‌های کنترل تردد با شمارنده استفاده می‌کنند تا اندازه‌گیری دقیقی از تعداد افراد در تأسیساتشان در زمان های شلوغ و همچنین اطلاع از این که آیا هنوز افراد در شرکت حضور دارند یا خیر، داشته باشند.

نصب یک گیت کنترل تردد همراه شمارنده و یا دستگاه حضور و غیاب (با امکان شناسایی چهره، عنبیه، اثرانگشت و یا کارت) اطلاعات ارزشمندی در مورد جریان ترافیک مردم و زمان اوج شلوغی ارائه می دهد.

4. سازمان دهی صف فروش

گیت های کنترل تردد همچنین برای پرداخت های مربوط به بلیط ورودی در اماکن مختلف استفاده می شوند. هر مکانی که نیاز به بلیط یا پرداخت وجه در هنگام ورود داشته باشد، می تواند از گیت های کنترل تردد برای سازمان دهی این فرایند و صدور مجوز ورود استفاده کند. پارک‌های تفریحی، مکان‌های ورزشی، پایانه‌های حمل‌ونقل عمومی و… همگی می توانند از گیت های کنترل تردد برای سازمان دهی صف های فروش بلیط خود بهره برند.

بیشتر سالن‌ها از گیت هایی مجهز به کارت‌خوان برای اسکن بلیط‌ها و تعیین اینکه آیا باید به یک فرد اجازه دسترسی داده شود، استفاده می‌کنند. در صورت ارائه یک بلیط معتبر، گیت قفل را باز می کند و فقط به آن فرد اجازه ورود می دهد. این یکی دیگر از کاربردهای دستگاه های حضور و غیاب به همراه گیت کنترل تردد می باشد.

سخن آخر

گیت کنترل تردد در مدل های متفاوتی ارائه شده است که هر کردام مشخصات و امکانات منحصر به فرد خود را از نظر کارایی، شکل ظاهری، قیمت، قابلیت های ارتباطی، ابعاد و اندازه، مکان نصب و….دارا هستند، لذا با توجه به اصلی ترین کاربرد گیت های کنترل تردد در ایجاد نظم و امنیت، لزوم استفاده از گیت کنترل تردد در مکانهای پر رفت و آمد و شلوغ و مکان های دارای درجه امنیتی بالا به شدت احساس میشود.

گیت کنترل تردد شیشه ای مدلLTOP501

گیت کنترل تردد شیشه ای مدلLTOP111

گیت کنترل تردد میله ای مدل LTT303 AS

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 رای)

مقالات مرتبط

2 دیدگاه ها

 1. علی حیدری نیا
  • samira fahimi

دیدگاه خود را ثبت کنید

به بالا بروید