سوالات متداول دستگاه حضور و غیاب

در این مقاله خواهید آموخت

استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب در شرکت‌ها، کارخانجات و سازمان‌ها می تواند باعث نظم بیشتر، حفظ عدالت در پرداخت حقوق و مزایا، ایجاد امنیت و بسیاری دیگر از امکانات و مزایا باشد. با این حال ممکن است سوالاتی در مورد استفاده از چنین دستگاه هایی چه در بخش سخت افزاری، چه نرم افزاری و چه کاربردی برای کاربران مطرح باشد. در این مقاله سعی کرده ایم با پاسخ به پرسش‌های متداول پیرامون دستگاه حضور و غیاب (FAQ) یا همان سوالات متداول دستگاه حضور و غیاب به ابهاماتی که درمورد این دستگاه دارید پاسخ دهیم.

Faq attendance

سوالات متداول سامانه و دستگاه حضور و غیاب از نظر کاربران چیست؟

و اما برخی از سوالات متداول دستگاه حضور و غیاب بر اساس آمار جست و جوی کاربران:

 •  آیا برای کار کردن با دستگاه‌های حضور و غیاب نیاز است که به اینترنت متصل باشیم؟

در حالت کلی برای استفاده دستگاه های حضور و غیاب نیازی به اتصال به اینترنت وجود ندارد با این حال گاهی برای استفاده از امکاناتی مثل به روز رسانی نرم افزار و یا تعریف سال کاری و … باید از اینترنت استفاده کنید.

 •  آیا دستگاه حضور و غیاب باید همیشه با کابل به سیستم رایانه‌ای وصل باشد؟

در صورتی که دستگاه انتخابی شما امکان اتصال به صورت wifi را داشته باشد نیازی به اتصال دائم با کابل به سیستم رایانه ای وجود ندارد. همچنین اتصال با کابل فقط در زمان تعریف دستگاه در سیستم و یا فراخوانی اطلاعات مورد نیاز است. در غیر این‌صورت نیاز به اتصال دائمی در هیچ یک از مدل‌های دستگاه های حضور و غیاب وجود ندارد.

 •  کاربرد دستگاه حضور و غیاب به جز ثبت اطلاعات تردد و  انجام حضور و غیاب چیست؟

اطلاعاتی مثل کنترل تردد و امنیت و تعریف دسترسی به مراکز و مکان‌های مهم در یک سازمان یا شرکت از جمله موارد کاربرد دیگر چنین دستگاه‌هایی است.

 •  آیا امکان ثبت نامحدود اطلاعاتی مثل اثر انگشت یا شناسایی چهره روی دستگاه وجود دارد؟

خیر! ظرفیت تعریف اثر انگشت و سنسور چهره و کارت در دستگاه های حضور و غیاب مختلف محدود است و به نوع سنسورها و حافظه دستگاه بستگی دارد.

 • آیا امکان هماهنگ شدن دستگاه در زمان تغییر ساعت رسمی به صورت اتوماتیک وجود دارد یا باید به صورت دستی انجام شود؟

در صورت برخورداری از امکان Day Light Saving ساعت دستگاه همزمان با تغییر ساعت رسمی کشور تغییر می‌کند.

 • آیا با دستگاه حضور و غیاب و نرم افزار آن می‌توان محاسبه حقوق و دستمزد را نیز انجام داد؟

خیر، این دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب، وضعیت تردد پرسنل و محاسبات مربوط به آن را انجام می‌دهد. در صورت نیاز برای انجام محاسبه حقوق و دستمزد بهتر است از نرم افزار مخصوص آن استفاده کنید.

 • چه تکنولوژی هایی در ثبت تردد در دستگاه های حضور و غیاب وجود دارد؟

این دستگاه‌ها با تکنولوژی‌های مختلفی کار می‌کنند، صفحه کلید، کارتخوان، سنسور اثر انگشت، دوربین تشخیص چهره،  دوربین اسکن دست و … از جمله تکنولوژی‌های موجود در این زمینه است.

 • چه مواردی باعث ایجاد اختلال در دستگاه های حضور و غیاب می‌شود؟

معمولا استفاده از سیستم های حضور غیاب در محیط‌های بیرونی و در معرض تابش مستقیم نور خورشید، سرما یا گرمای زیاد، نصب دستگاه در میدان مغناطیسی قوی و یا شرایطی مثل رطوبت، گرد و خاک، محیط چرب و آلوده از جمله مواردی است که باعث ایجاد اختلال در دستگاه می‌شود.

 •  برای تخلیه اطلاعات از دستگاه حضور و غیاب چه کاری باید انجام داد؟

این کار با استفاده از اتصال دستگاه به سیستم رایانه ای به وسیله کابل و یا استفاده از فلش برای تخلیه اطلاعات صورت می‌گیرد، برخی دستگاه‌ها نیز با اتصال بی سیم امکان تخلیه اطلاعات را دارند.

 • در صورت خاموشی برق چگونه می‌توان با دستگاه کار کرد؟

اکثر دستگاه‌های حضور و غیاب دارای باطری هستند و به این ترتیب استفاده از آنها در زمان خاموشی برق امکان‌پذیر است. اما در صورتی که دستگاه مجهز به باطری نباشد با قطع اتصال برق، دستگاه خاموش می‌شود.

 •  امکان ویروسی شدن دستگاه های حضور و غیاب وجود دارد؟

معمولا ویروس‌ها روی سیستم عامل‌هایی مثل ویندوز تأثیرگذار هستند و روی بخش زیادی از سیستم عامل‌های اکثر دستگاه‌های حضور  غیاب بی‌تأثیر هستند.

 •  آیا امکان کپی کردن یک اثر انگشت روی چند دستگاه مختلف وجود دارد یا باید روی تک تک دستگاه‌ها تعریف شود؟

نیازی به تعریف اثر انگشت روی همه دستگاه‌ها وجود ندارد، بلکه می‌توان از طریق شبکه یا فلش اطلاعات را به دستگاه‌های دیگر منتقل کرد. برای استفاده از چنین امکانی نیاز است که مدل دستگاه‌ها و سنسور اثر انگشت آنها یکسان باشد.

 •  در چه مواردی اثر انگشت روی دستگاه شناسایی نمی‌شود؟

گاهی اوقات مواردی مثل تعریف اشتباه اثر انگشت، استفاده از یک انگشت دیگر، چرب بودن اثر انگشت، زخم یا جراحت روی زخم، سردی هوا، برخی بیماری ها و عوامل ژنتیکی و استفاده زیاد از مواد شوینده و سفید کننده بدون دستکش  و یا کثیف بودن سنسور دستگاه باعث می‌شود که اثر انگشت روی دستگاه شناسایی نشود.

 •  برای اضافه کردن یا حذف کردن پرسنل در دستگاه حضور و غیاب چه باید کرد؟

معمولا با ورود به بخش پرسنل می‌توانید با انتخاب گزینه اضافه یا حذف پرسنل مورد نظرتان را تعریف کرده و یا از فهرست خارج کنید. گاهی اوقات نیز در بعضی دستگاه‌های حضور و غیاب امکان حذف پرسنل وجود ندارد که در این صورت باید از گزینه “ترک کار” استفاده کنید.

 •  برای حذف فایل تردد از دستگاه چه باید کرد؟

برای این کار باید به منوی دستگاه وارد شوید و از قسمت اطلاعات، گزینه حذف رکورد را انتخاب کنید، البته باید توجه داشته باشید در صورت حذف اطلاعات تردد امکان بازگردانی اطلاعات وجود نخواهد داشت.

 •  آیا امکان شناسایی اثر انگشت کپی شده یا تقلبی در سیستم وجود دارد؟

دستگاه های جدید حضور و غیاب قادر به تشخیص اثر انگشت واقعی با بافت زنده (تکنولوژی lfd) هستند. بنابراین نمی‌توان از اثر انگشت تقلبی در این دستگاه‌ها استفاده کرد.

نکته مهم  مطلب پیشنهادی : آشنایی با اثرانگشت تقلبی و نحوه ساخت آن

 •  در دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی در صورتی که سیستم قادر به تشخیص یک اثر انگشت نباشد چه باید کرد؟

معمولا در چنین دستگاه‌هایی امکان تعریف دو اثر انگشت مجزا برای یک فرد وجود دارد، بنابراین اگر در زمان تعریف اثر انگشت از این امکان استفاده کرده باشید می توانید با اثر انگشت دیگر اطلاعات تردد را وارد سیستم کنید؛ در غیر این صورت باید اثر انگشت مجددا در دستگاه تعریف شود.

 •  آیا قطع برق باعث از بین رفتن اطلاعات در دستگاه های حضور و غیاب می‌شود؟

خیر، همه دستگاه‌های حضور و غیاب و کنترل تردد به حافظه داخلی مجهز هستند و داده‌ها در زمان ورود، به صورت خودکار در حافظه داخلی ذخیره می‌شوند.

 •  کدام یک از دستگاه‌های حضور غیاب ایمنی بیشتری دارند؟

هرکدام از دستگاه‌های حضور و غیاب و کنترل تردد از ایمنی لازم برخوردار هستند. این بستگی به نوع کاربرد دستگاه دارد که انتخاب‌های متنوعی را پیش روی شما قرار می دهد که از دستگاه کارتخوان، اثر انگشتی، تشخیص چهره، عنبیه و … استفاده کنید.

 •  دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی چه تعداد کاربر را پوشش می دهند.

این دستگاه ها معمولا برای حداقل 5 و حداکثر 10 هزار نفر ظرفیت دارند.

 •  بعد از این که سیستم کنترل دسترسی و حضورو غیاب، به منبع تغذیه وصل می شود، تصویر LCD ناقص است، علت چیست؟

این مشکل به چند دلیل رخ می‌دهد که شامل :

 1. معیوب بودن مادربرد
 2.  یا اشکال در قطعه LCD دستگاه (مشخصات داخلی کریستال مایع) باشد. در این صورت، نیاز است برای دریافت خدمات گارانتی و تعمیر سیستم، با شرکت تامین کننده در تماس باشید.
 •  علت روشن نشدن دستگاه حضور و غیاب چیست؟

معمولا اصلی‌ترین مشکل در این زمینه مشکلات برقی دستگاه است و یا امکان دارد اتصالات دستگاه جهت ارتباط با کابل برق قطع شده باشبد و در نهایت امکان دارد آداپتور دستگاه دچار اشکال شده باشد، در صورت بروز چنین مشکلاتی بهتر است که کار را به یک متخصص فنی بسپارید.

 • در صورت فراموشی پرسنل در ثبت ساعت تردد در دستگاه آیا امکان وارد کردن دستی اطلاعات وجود دارد؟

بله، در این صورت با رعایت تمهیدات لازم جهت صداقت ادعا، ادمین دستگاه می‌تواند اطلاعات شخص را به صورت دستی وارد کند.

 •  دستگاه‌‌های حضور و غیاب شرکت طلوع پردیس چه قابلیت هایی دارند؟

دستگاه های حضور و غیاب این شرکت با قابلیت های کارت، کد، اثر انگشت، تشخیص چهره و تشخیص عنبیه در بازار موجود است.

نکته مهم  انواع دستگاه های حضور غیاب بیومتریک برند ویردی

 •  آیا دستگاه حضور و غیاب با قابلیت تشخیص چهره می تواند چهره تقلبی را تشخیص دهد؟

این دستگاه ها به شکل کاملا هوشمند طراحی شده و امکان تشخیص چهره تقلبی به هر صورتی ( ماسک سه بعدی، تصویر پرینت شده و تصویر زنده موجود در تلفن همراه) را دارد و نمی توان با این ترفندها از دستگاه تأییدیه ورود گرفت.

 •  آیا تغییر چهره مثل  آرایش، تغییر در شکل ریش یا سبیل در عملکرد دستگاه تأثیرگذار است؟

نسل جدید دستگاه های تشخیص چهره حساسیتی به تغییرات چهره از جمله ریش، سبیل، عینک، کلاه، آرایش یا ماسک ندارند و اختلالی در تردد کاربران با این تغییرات ایجاد نخواهد شد.

 •  آیا دستگاه های تشخیص چهره قابلیت شناسایی کاربران با ماسک روی صورت را دارند؟

بله، برخی از مدل های تشخیص چهره حضور و غیاب شرکت طلوع پردیس قابلیت تشخیص چهره در زمان استفاده از ماسک را دارا هستند.  این دستگاه ها قابلیت هشدار به کاربر برای نصب صحیح ماسک روی چهره را دارند.

 •  نحوه اتصال دستگاه های حضور و غیاب با سیستم یارانه ای چگونه است؟

این دستگاه ها عموما با استفاده از کابل (LAN) به سیستم کامپیوتری متصل می شوند و تخلیه اطلاعات در آنها به کمک SD کارت یا USB انجام می شود.

 •  آیا دستگاه ساعتزنی قابلیت نصب روی گیت کنترل تردد را دارند؟

بله این دستگاه ها را می توان روی گیت های مورد نظر نصب کرد تا فرمان باز و بسته شدن درب بعد از تشخیص و تأیید دستگاه انجام شود.

 •  آیا امکان  استفاده از دستگاه حضور و غیاب در شعب مختلف یک سازمان و در شهرهای مختلف با امکان اتصال به سرور اصلی و استفاده از یک نرم افزار جامع  وجود دارد؟

بله! معمولا امکان اتصال سیستمهای حضورغیاب در شعب مختلف از طریق شبکه اینترنت به نرم افزار نصب شده بر روی سرور اصلی و مدیریت تمامی دستگاه ها به صورت یکپارچه وجود خواد داشت.

 •  امکان اتصال چه تعداد دستگاه حضور و غیاب به نرم افزار امکان پذیر است؟

این مورد در برندهای مختلف، یکسان نیست، اما در صورت استفاده از دستگاه حضورغیاب برند virdi، محدودیتی در ارتباط دستگاه به نرم افزار وجود ندارد و امکان اتصال تعداد نامحدود دستگاه به نرم افزار وجود خواهد داشت.

در حال ارسال
نظرات کاربر
4 (5 رای)
به بالا بروید