کاربرد و مزایای سیستم‌های کنترل دسترسی چیست؟

در این مقاله خواهید آموخت

امنیت برای همه مشاغلی که دارای اطلاعات محرمانه و مهم هستند جزو اصلی‌ترین اولویت‌ها می‌باشد. اگر شما هم جزو کسانی هستید که در کسب و کارتان اطلاعات محرمانه یا تجهیزات گران قیمت وجود دارد، محافظت از دارایی‌های واحد تجاری‌تان برای رسیدن به موفقیت ضروری و لازم می‌باشد.

 اینکه شما ۱۰ نفر یا ده هزار نفر کارمند در مجموعه اداری‌تان داشته باشید اصلا مسئله مهمی نیست، بلکه مسئله مهم داشتن سیستم‌ کنترل دسترسی خوب و عالی است. این سیستم می‌تواند دسترسی‌ها را منع یا آن را آشکار نموده و به کارمندان مجوز ورود به بخش، اتاق یا ساختمان را ابلاغ کند.

سیستم‌های کنترل دسترسی یا کنترل تردد ، متشکل از سخت افزار و نرم افزار که به منظور ایجاد محدودیت تردد به اماکن خاص می باشد،  می‌توانند روند انجام کارهای اداری را برای کارمندان آسان‌تر کرده و علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، محل کار را از نظر ایمنی مطمئن‌تر سازند.

در این سیستم با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و محدود کننده های فیزیکی نظیر قفل برقی و گیت های تردد اعمال کنترلی حاصل میگردد. اینکه شما صاحب و مدیر یک کسب و کار هستید یا کارمند و سرپرست یک بخش در دسترسی‌تان به بخش‌های مختلف تاثیرگذار است.

ما در این مقاله از وب سایت طلوع پردیس قصد داریم به نقش و اهمیت سیستم‌های کنترل دسترسی در مجموعه‌های مختلف پرداخته و اهمیت این سیستم‌ها را در هر مورد بیان کنیم. با ما همراه باشید.

سیستم‌های کنترل دسترسی در صنایع مختلف
سیستم‌های کنترل دسترسی در صنایع مختلف

 

چه مراکزی نیاز به سیستم‌های کنترل دسترسی دارند؟

یک سیستم کنترل دسترسی خوب و مدرن، امنیت سازمان را از بسیاری از جهات تضمی کرده و از این رو هر کسی که نیازهای امنیتی را در مجموعه و سازمان تحت مدیریت خود احساس می‌کند، می‌تواند از این سیستم‌ها استفاده نماید.

به طور کلی موارد زیادی هستند که می‌توانند از این سیستم‌ها برای افزایش ضریب امنیت سازمانی بهره‌مند شوند. برخی از مجموعه‌هایی که می‌توانند از سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس استفاده نمایند عبارتند از:

1. صنایع بهداشتی، درمانی و پزشکی

مطب پزشکان، شرکت‌های بیمه ای، بیمارستان ها، مراکز درمانی و به طور کلی مراکزی که به طور مداوم از ورود و خروج افراد به بخش‌های حساس برخوردارند بایستی از یک سیستم کنترل دسترسی مطمطئن برای ایجاد امنیت در کار سازمانی استفاده کنند.

در مراکز درمانی، اتاق‌هایی که پرونده‌های بیماران و پرونده‌های پزشکی در آن‌ها نگه داری شده و یا اتاق‌هایی که بیماران حساس در آن‌ها بستری شده اند، بایستی از سیستم‌های کنترل دسترسی استفاده نمایند تا افراد خارجی اجازه ورود و دستکاری تجهیزات و پرونده‌ها را نداشته باشند.

همچنین از آن جایی که در این مراکز معمولا مواد شیمیایی و زباله‌های پزشکی در یک فضای خاص نگهداری می‌شود، سیستم کنترل دسترسی می‌تواند از ورود افراد به این اتاق‌ها و آسیب دیدن آن‌ها از این مواد جلوگیری نماید.

2. سازمان‌ها و ادارات دولتی

برای تمام اداره‌جات و سازمان‌های دولتی، مقوله امنیت یکی از اصلی‌ترین شاخص‌هایی است که در سازمان باید رعایت شود. از این رو ساختمان‌های دولتی بر اساس مقررات امنیتی حاکم بر آن کشور می‌بایست دسترسی ورودی‌ها و اتاق‌هایی که اسناد حساس در آن‌ها وجود دارد را محدود به افرادی نمایند که به این فضاها ارتباط دارند.

سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس علاوه بر حفظ دسترسی به بخش‌ها و ورودی ساختمان‌های اداری، تردد را محدود کرده و از ورود افراد خارجی به اتاق‌های مختلف جلوگیری می‌کنند.

3. شرکت‌های مختلف و کارخانجات صنعتی

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که دارای بخش‌هایی مثل اتاق‌های اطلاعات و پرونده ها، اتاق سرور، بخش بایگانی، بخش نگهداری اسناد و… هستند می‌توانند از سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس برای افزایش ضریب امنیتی محیط‌هایشان استفاده کنند.

4. مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کشور

مدارس، آموزشگاه‌های عالی، مراکز آموزشی و دانشگاه‌هایی که دارای بخش‌های مختلفی بوده و از نظر سیستم اداری و آموزشی نسبتا بزرگ هستند، نیاز به ساختار امنیتی چندلایه و حرفه‌ای دارند که دسترسی افراد مختلف را تعیین می‌کند.

سیستم‌ کنترل دسترسی طلوع پردیس در این فضاها بسیار کاربردی بوده و می‌توانند دانشجویان را از پارکینگ دانشکده یا افراد غیر مجاز را از محیط خوابگاه‌ها دور نگه دارد. همچنین وجود این سیستم‌ها در فضاهای اداری نیز بسیار کارآمد بوده و بخش‌های مختلف را از وجود افرادی که ارتباطی با آن بخش‌ها ندارند در امان نگه می‌دارد.

اگر تجهیزات آزمایشگاهی یا رایانه‌های گران قیمتی در فضای آموزشی دارید، استفاده از سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس بهترین راهکار برای ایجاد اطمینان از امنیت این فضاهاست. به طوری که با بکارگیری این محصول می‌توانید فقط کسانی که برای دوره‌های مربوطه ثبت نام کرده یا به بخش مربوطه ارتباط دارند اجازه دسترسی را داشته باشند.

5. مساجد و مراکز مذهبی

در مساجد و مراکز مذهبی که افراد زیادی از آن‌ها استقبال می‌کنند، برقراری نظم و امنیت بین بخش‌های مختلف به استفاده از سیستم‌های کنترل دسترسی بستگی دارد. مدیران این مراکز با استفاده از دستگاه‌های سیستم‌های کنترل دسترسی و نرم‌افزار‌های مربوطه می‌توانند درب‌های عمومی را هنگام ارائه خدامت باز نگه داشته و در سایر موارد درب این مراکز را قفل کنند.

همچنین اتاق‌هایی مثل اتاق نگه داری وسایل، دفتر نذورات و غیره نیز نیاز به نصب این سیستم‌ها برای جلوگیری از ورود افراد خارجی دارند.

6. مشاغل و بنگاه‌های کوچک و متوسط

سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس برای مقیاس‌های مختلفی طراحی شده و از این رو مشاغل کوچک هم می‌توانند با توجه به نیاز و بودجه‌شان از این تجهیزات استفاده نمایند.

سیستم‌های کنترل دسترسی
ارزیابی راهکارهای کنترل دسترسی

انواع دسترسی در سیستم های کنترل دسترسی چیست؟

طبیعی است هر سازمان و مجموعه با توجه به نوع فعالیت، تعداد کارکنان، گستره فعالیت و موارد دیگر اقدام به تعیین دسترسی‌ها بر اساس شیوه‌های خاصی نماید. به طور کلی سه راهکار برای تعیین دسترسی در این سیستم‌ها وجود دارد که این سه نوع به شرح زیر می‌باشند:

1. کنترل دسترسی که بر اساس نقش افراد دسترسی تعیین می‌شود

در این ساختار کنترلی، تمام کاربرانی که نقش یکسانی دارند از دسترسی برابری هم برخوردار هستند. به طوری که برای مثال در یک آزمایشگاه مراقبت‌های بهداشتی تمام محققانی که فعالیت می‌کنند می‌توانند به یک اتاق ذخیره‌سازی مواد شیمیایی دسترسی پیدا کرده و شاید مدیر یا سرپرست آن بخش نتواند این دسترسی را داشته باشد.

این سیستم در واقع سیستم کنترلی است که در بیشتر سازمان‌ها تعریف شده و دسترسی افراد براساس سطح امتیازات تعیین می‌کند. از این رو کارمندان ارشد یک سازمان می‌توانند دسترسی کارمندان را فقط با توجه به آن چه به آن احتیاج دارند تعیین نمایند.

2. کنترل دسترسی که مدیر مجموعه مشخص می‌کند چه کسی به چه بخش‌هایی دسترسی داشته باشد

در این مدل از سیستم کنترل دسترسی، صاحب مشاغل مشخص می‌کند که چه کسی به چه نقطه‌ای دسترسی کامل داشته باشد. به طوری که هر درب از بخش‌های سازمان دارای لیستی از کاربران مجاز است که توسط صاحب مشاغل تنظیم شده و تنها این افراد می‌توانند با ارائه مدارک هویتی(تشخیص چهره، تشخیص عنبیه، اثرانگشت، کارت و رمز) به آن منطقه دسترسی داشته باشند.

3. کنترل دسترسی که مدیر مجموعه کارمندان را مکلف به استفاده از عوامل احراز هویت می‌کند

کنترل دسترسی اجباری، سیستمی است که کارمندان را محدود می‌کند. این سیستم محدود کننده یک خط مشی نرم افزاری یا سخت افزاری دسترسی را بدون استثنا برای تمام کارمندان اعمال می‌کند. به طوری که دسترسی تمام آن‌ها به بخش اصلی باید با ارائه اطلاعات هویتی صورت پذیرد.

این اجبار معمولا برای سازمان‌های بزرگ اجرا شده و در این سازمان‌ها رئیس امنیت قوانینی را که در آن میزان دسترسی افراد را تعیین می‌کند وضع می‌نماید. این سیاست جزو سیاست‌های امنیتی استانداردی ست که در بسیاری از سازمان‌ها اعمال می‌شود

 

انواع دسترسی در سیستم های کنترل دسترسی
انواع دسترسی در سیستم های کنترل دسترسی

 

مزایای استفاده از سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس

برای خیلی از کاربرانی که قصد استفاده از این سیستم را دارند این سوال مطرح است که چگونه یک سیستم کنترل دسترسی می‌تواند به افزایش بهره وری مجموعه کمک کند؟ در جواب این افراد می‌توان گفت که استفاده از سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس به اندازه محیط کار، نوع صنعت شما، تعداد کارمندان و… ارتباطی ندارد و استفاده از این سیستم می‌تواند از امنیت کارمندان، تجهیزات، اسناد و سایر عناصر موجود در یک سازمان و مجموعه محافظت نماید.

در واقع وجود یک سیستم کنترل دسترسی باعث می‌شود مدیران از این که چه کسی به چه محلی دسترسی دارد مطلع باشند.

شما به کمک سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس می توانید:

 • دسترسی کارمندان را به بخش‌های مختلف با امنیت و سهولت بیشتری همراه می‌کنید.
 • با کمک سیستم‌های کنترل دسترسی طلوع پردیس از شر روش‌های سنتی و قدیمی تعیین دسترسی خلاص می‌شوید.
 • تا مقدار بسیار زیادی در هزینه‌های سازمانی و انرژی کارمندان‌تان صرفه جویی می‌کنید.
 • به عنوان مدیر یک مجموعه می‌توانید به راحتی پیگیری کنید که چه کسی و از چه بخش هایی وارد یا خارج می‌شود.
 • در برابر بازدید کنندگانی که مایل به ورود آن‌ها به بخش‌های حساس سازمان نیستید، مناطق مهم را محافظت می‌کنید.
 • در صورت نیاز می‌توانید به کارمندان‌تان آزادی کار بیشتری داده و حیطه دسترسی‌هایشان را با توجه به توانایی‌هایشان مشخص کنید.
 • در برابر نقض اطلاعات و همچنین موارد ضد قانونی که در سازمان رخ می‌دهد سند و مدرک موثق داشته باشید.
 • یک محیط کار ایمن و محیطی که فکر کارکنان بجز کار مشغول هیچ چیز دیگری نیست ایجاد نمایید.
 •  دسترسی به چندین ساختمان و مکان را برای کارمندان خاص بدون آن که افراد خارجی وارد آن‌ها شوند فراهم نمایید.
 • با توجه به دسترسی‌هایی که برای تعدادی از کارمندان خاص تعیین کرده‌اید، از سرقت و مفقود شدن اسناد جلوگیری نمایید.
 • دسترسی کارکنان را مطابق با مقررات صنعت یا استانداردهای امنیتی سازمانی تعیین نموده و از دخالت افراد دیگر در کار سازمان جلوگیری نمایید.

خرید سیستم کنترل دسترسی به چه صورت انجام می شود؟

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورت تمایل برای خرید سیستم‌های کنترل دسترسی قدرتمند و حرفه‌ای شرکت طلوع پردیس می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱-۸۸۳۱۲۰۱۰ در تماس باشید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
به بالا بروید