یک محیط کاری خوب و پویا چه ویژگی هایی دارد؟

در این مقاله خواهید آموخت

اغلب افراد شاغل بخش زیادی از ساعات روزانه خود را در محل کارشان سپری می کنند و حتی می توان گفت محل کار، خانه دوم است. بنابراین محیط کاری خوب فاکتور مهمی بوده و نیاز است یک سری ویژگی هایی داشته باشد تا با ایجاد آرامش و راحتی برای کارکنان، بازده کاری آن ها را بالا برد.

به عبارت دیگر اگر محل کار، به اندازه کافی سالم و پرانرژی نباشد سبب می شود کارکنان خسته و در نتیجه بی انگیزه شده و همین امر باعث پایین آمدن بازده کل مجموعه خواهد شد. در این مقاله به چند ویژگی ای که لازمه ی یک محل کار خوب، شاداب و جذب کننده است می پردازیم.

مشخصات یک مشخصات محیط کاری خوب و شاد چیست؟

در این جا به چند تا از نکات لازم برای بهبود محل کار اشاره شده است:

1- ارزش های مثبت

اول از همه، آیا محل کار شما در جهت ارزش های مثبت فعالیت می کند؟ این مسئله که یک سازمان و یا شرکت با شیوه های تجاری اخلاقی و صادقانه فعالیت کند و همچنین بکوشد که خدماتی با کیفیت به مخاطبان ارائه دهد، در روحیه ی کارکنان و بازده ی کاری آنان بسیار موثر است و در واقع باعث تعهد به کار آنان و در نهایت یک محیط کاری مثبت خواهد شد.

2- ارتباطات مناسب بین کارکنان

وجود ارتباط  صمیمانه بین کارکنان و کارفرمایان از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در صورت ارتباط داشتن و تبادل نظرات، اعتماد به نفس کارکنان بالا رفته و این حس به آن ها القا خواهد شد که به نظرات آن ها احترام گذاشته می شود. دانستن این موضوع که  نظرات و پیشنهادات آن ها به سازمان کمک می کند باعث بالا بردن روحیه فردی و در نهایت جمعی خواهد شد و محیط کار را مطلوب تر کرده و بازده کاری را به میزان قابل توجهی بالا می برد.

برای داشتن یک محیط کاری خوب و شاد چه کارهایی باید انجام دهیم؟
یک محیط کاری خوب و شاد چه ویژگی هایی دارد؟

3- فضایی شاد و سرگرم کننده

اگر محیط کار فضای بدی داشته باشد، هیچ کس تمایلی ندارد که به سر کار برود. اگر مشکلی در محل کار وجود داشته باشد که به آن رسیدگی نشود و حل نشده باقی بماند، این امر فقط محل کار را به محیطی پر از استرس، ترس و منفی مبدل می کنذ. یک محل کار مثبت جایی است که خلاقیت و بهره وری تشویق شده و ارتقا یابد.

اهمیت به آسایش و تفریح کارکنان ازنکاتی است که باید به آن توجه نمود. همچنین فضای کار یکی از گزینه هایی است که در روحیه افراد بسیار موثر است،  برای مثال کافی بودن امکانات محل کار، نور مناسب، تهویه ی خوب، استاندارد بودن صندلی و میز کار و همچنین عواملی مانند تفکیک فضاها و استفاده از رنگ های شاد و … خود عاملی برای بالا بردن انگیزه در کارکنان هستند.

4- تمرکز بر آموزش

شرکتی که متعهد به همگام شدن با دنیای مدرن و در حال تغییر امروزی است، باید نیروی کار خود را برای به روز نگه داشتن و تناسب با تغییرات، مجهز کند. بهترین شرکت ها اهمیت ارائه آموزش به کارکنان، به روز رسانی سیستم های قدیمی و ارائه ابزارهایی را که به کارگران کمک می کند تا از زمان خود بهتر استفاده کنند و در دنیای رقابتی کنونی باقی بمانند را، درک می کنند. این می تواند رضایت کارکنان و بهره وری را افزایش داده و محیط کار بهتری را ایجاد کند.

5- مدیریت صحیح

مدیریت نقش مهمی در ایجاد یک محیط کاری خوب (Good work environment)، مثبت و سالم دارد. مدیران خوب با بهره گیری از هوش و ذکاوت خود محیطی آرام و به دور از دغدغه های جانبی را برای کارکنان خود  فراهم می کنند و به این ترتیب راندمان کار را بالا می برند و از طرفی پرسنل را برای ارتباط گرفتن با خود و نیز با همکارانشان تشویق کرده و این اطمینان را در کارکنان ایجاد می کنند که همواره کارها به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

6- کارگروهی

یکی دیگر از ویژگی های یک محل کار مناسب، فضای کار گروهی است. محیطی که افراد را به کار با یکدیگر ترغیب کرده و از این طریق خلاقیت آن ها را بالا برد. در یک محل کار ایده آل، همه از نقش های خود آگاه هستند و درک می کنند که چگونه در تصویر بزرگتر قرار می گیرند و جزئی از یک مجموعه ی بزرگ ترند. چنین محیطی، محل کاریست که در آن کارمندان احساس حمایت می کنند و هر یک از آن ها با همکاران خود در جهت یک هدف مشترک کار می کند.

یکی از ویژگی های یک محل کار خوب، کار گروهی و تعامل سازنده میان کارکنان است.
کار گروهی چه تاثیری بر فضای کاری خواهد داشت؟

7- تعادل بین کار و زندگی

شغلی که باعث ایجاد تعادل سالم بین کار و زندگی می شود، به طور کلی می تواند به عنوان یک محل کار خوب و مثبت تلقی شود. بهترین کارفرمایان می دانند که وقتی کارگرانشان نگران زندگی شخصی خود نباشند، رضایت شغلی بالاتری خواهند داشت و تمرکز بیشتری روی کار خواهند داشت.

اگر شغلی دارید که تمام ویژگی های بالا را دارد، تبریک! شما در یک محیط کار استاندارد مشغول به کار هستید و اگر هیچ کدام از ویژگی های بالا را ندارد بهتر است درباره ی آینده ی شغلی خود تجدید نظر کنید. در واقع تمام موارد فوق منجر به ایجاد فضایی مطلوب و به دور از استرس برای کارکنان شده و روابط حسنه بین مدیریت و کارمندان، رازداری و خوش حسابی مدیر، وقت شناسی و احساس مسئولیت کارمند و سیستم به دور از فساد از جمله اهدافش است.

همان طور که پیش تر گفته شد محیط کاری به اندازه ی زندگی شخصی، مهم بوده و چون بخش زیادی از ساعات افراد در روز در این مکان سپری می شود اگر محیطی کسل کننده باشد و به فرد حس رضایت را القا نکند به مرور زمان سبب افسردگی وی شده و تاثیرات آن در سایر ابعاد زندگی اجتماعی نیز هویدا خواهد شد. در نتیجه محیط کاری خوب همان طور که در ابتدای این مقاله گفته شد از اهمیت بالایی برخوردار است.

امیدواریم که این مطالب برای شما آموزنده بوده و از آن بهره کافی را برده باشید، برای خواندن مطالب مشابه به سایت طلوع پردیس مراجعه فرمایید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 رای)
به بالا بروید