سوالات رایج در سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی

در این مقاله خواهید آموخت

امروزه، از فناوری شناسایی اثر انگشت در ابعاد مختلف زندگی و کار مدرن، استفاده می شود. از این کاربردها می توان به سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی، احرازهویت امنیتی اثر انگشتی، بانکداری اثر انگشتی، مراکز خرید اثر انگشتی، برداشت اثر انگشتی و سایر عوامل که از شناسایی اثرانگشت استفاده می کنند، اشاره کرد. فناوری اثر انگشت تاثیر بسزایی بر سطح امنیت و پیشرفت اجتماعی داشته است.

در نتیجه ، فناوری تشخیص اثر انگشت در سطح بین المللی مورد توجه قرار گرفته و از ارزش بالایی برخوردار است، از این رو کاربرد تشخیص اثر انگشت به سرعت توسعه یافته است. در حال حاضر، بسیاری از شرکت ها در توسعه و کاربرد تکنولوژی تشخیص اثر انگشت مشارکت داشته اند، اما اکثر آن ها ماژول های تشخیص اثر انگشت خارجی را برای یکپارچه سازی و توسعه سیستم معرفی می کنند. که هزینه آن نسبتاً بالا بوده و همین عامل پیشرفت بازار دشوار را دشوار کرده است.

سیستم حضور و غیاب اثرانگشتی

امروزه ShineACS برخی مشکلات و پاسخ سوالات رایج را در سیستم کنترل دسترسی و حضور و غیاب اثر انگشتی معرفی می کند.

مشکلات رایج در دستگاههای حضور و غیاب و کنترل تردد اثر انگشتی چیست؟

در ادامه و در این مقاله، به بررسی برخی مشکلات و سوالات رایج در مورد سیستم های اثرانگشتی میپردازیم:

1. آیا دستگاه می تواند اثر انگشت کپی شده را تشخیص دهد؟

دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی جدید، قادر به تشخیص اثر انگشت واقعی (بافت زنده) از تقلبی (ساخته شده از مواد مختلف) هستند، در نتیجه از اثرانگشت تقلبی یا کپی نمیتوان استفاده کرد.

2. اگر انگشت زخمی شود، سیستم قادر به تشخیص آن نخواهد بود، در این صورت راه حل چیست؟

ماشین های حضور و غیاب اثر انگشتی می توانند برای هر شخص دو اثر انگشت را تعریف کنند. در این صورت وقتی یکی از انگشت ها دچار جراحت شود، اثر انگشت دیگر را می توان برای حضور و غیاب استفاده کرد و یا مجددا اثر انگشت جدید تعریف کنید.

3. آیا با قطعی برق داده ها از بین می روند؟

خیر، دستگاه حضور و غیاب به حافظه داخلی مجهز است و داده های مربوط به حضور و غیاب به صورت خودکار، در همان زمان در حافظه ی آن ذخیره خواهند شد.

4. هر دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی در یک مجموعه، برای استفاده چه تعداد کاربر مناسب است؟

ظرفیت دستگاههای حضور و غیاب اثر انگشتی متفاوت است، برای استفاده در محیطی با تعداد حداقل 5 نفر یا حداکثر 10.000.000 نفر، دستگاه مناسب با ظرفیت مناسب وجود دارد. نکته قابل توجه در انتخاب دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی، در سازمان هایی با تعداد کاربر زیاد، بررسی زمان اوج تردد کاربران و سرعت شناسایی اثرانگشت هر کاربر توسط دستگاه، برای جلوگیری از ایجاد صف های طولانی و تصمیم گیری در انتخاب تعداد دستگاه مورد نیار، است. به دلیل حضور نسبتاً متمرکز در رفت و آمد، معمولاً در عرض 15 دقیقه، فرآیند حضور و غیاب به پایان می رسد.

5. گاهی اوقات اثر انگشت برخی از کاربران توسط دستگاه شناسایی نمی شود، در این صورت چه باید کرد؟

تعدادی از کارمندان و کاربران به دلایل خاصی ممکن است نتوانند از اثر انگشت برای حضور و غیاب استفاده کنند، برخی از آن ها عبارت اند از:

 • سطح اثر انگشت شان صاف و ساییده شده است.
 • مقدار بسیار زیادی چین خوردگی بر روی انگشت ها وجود دارد که اغلب تغییر می کند.
 • لایه برداری انگشت ها.

کاربری که اثر انگشت او توسط دستگاه تشخیص داده نمی شود، می تواند اثر انگشت خود را پاک کرده و مجدد تعریف کند و یا انگشت دیگری را تعریف کند. هنگام ثبت اثر انگشت، چنین کاربرانی باید انگشتی با کیفیت بهتر (چین و چروک کمتر ، بدون پوست ، اثر انگشت شفاف) را انتخاب کنند،  پس از ثبت نام، یک آزمایش مقایسه ای انجام دهند. بهتر است، برای این افراد چند اثر انگشت پشتیبان دیگر نیز ثبت کنید تا در صورت مشکل در شناسایی یک انگشت، بتوان از مابقی استفاده نمود.

انواع اثرانگشت تقلبی

در برخی دستگاه ها، امکان تنظیم میزان حساسیت دستگاه در ثبت و شناسایی اثر انگشت افراد وجود دارد، با تنظیم حساسیت میتوان مقداری روند شناسایی اثرانگشت های سخت را بهبود بخشید.

در هر صورت باید راهنمای نحوه ثبت صحیح اثرانگشت را مطالعه نمایید

6. هنگامی که سیستم کنترل دسترسی نمی تواند با سیستم ارتباط برقرار کند، علت چیست؟

دلایل ممکن عبارت اند از:

 • پورت ارتباط نادرست است. پورت ارتباطی انتخاب شده برای اتصال، پورت واقعی COM مورد استفاده نیست.
 • baud rate پورت ارتباطی با baud rate رایانه متفاوت است.
 • سیستم کنترل دسترسی به منبع تغذیه و یا کامپیوتر متصل نیست.
 • سیستم کنترل دسترسی به منبع تغذیه و یا کامپیوتر متصل هست، اما روشن نیست.
 • شماره ترمینال سیستم نادرست است.
 • خط های داده و یا مبدل ها نمی توانند ارتباط بگیرند.
 • پورت COM رایانه شکسته است.

7. بعد از این که سیستم کنترل دسترسی و حضورو غیاب، به منبع تغذیه متصل شدند، تصویر LCD ناقص است، علت چیست؟

دلیل این اتفاق می تواند 1. معیوب بودن مادربرد. 2. یا اشکال در قطعه LCD دستگاه (مشخصات داخلی کریستال مایع) باشد. در این صورت، نیاز است برای دریافت خدمات گارانتی و تعمیر سیستم، با شرکت تامین کننده در تماس باشید.

 

8. چگونه می توانید مدیر سیستم یا ادمین دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد را پاک کنید؟

برای حذف ادمین یا مدیر تعریف شده روی دستگاه، روش های مختلفی وجود دارد که بنا به مدل و برند دستگاه متفاوت است، در برخی از دستگاه ها، حذف ادمین از طریق اتصال دستگاه حضور و غیاب به کامپیوتر و ورود به قسمت مدیریت نرم افزار، میتوان کاربر ادمین را حذف کرد.

در برخی سیستم های حضور و غیاب، فرایند حذف ادمین، به صورت سخت افزاری صورت میگیرد.

 

9. گاهی بعد از روشن شدن دستگاه کنترل دسترسی، به طور مرتب عبارت “Please press (leave) the finger” را نمایش می دهد، مشکل چیست؟ چگونه باید آن را برطرف کرد؟

راه حل برای این مشکل ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • بعد یک استفاده ی طولانی مدت، سطح اسکنر اثر انگشت کثیف و یا خراشیده می شود، که این عامل ممکن است منجر به اشتباه دستگاه شود و برای مثال سیستم تصور کند اثر انگشتی رو آن قرار دارد که برداشته نشده است. در این حالت شما می توانید از نوار چسب برای برداشتن آلودگی روی سطح آن استفاده کنید.
 • اتصال اسکنر اثرانگشت قطع شده و یا کابل رابط آن مشکل دارد.
 • سنسور اثرانگشت آسیب دیده است.
 • برد دستگاه آسیب دیده است.
 • دستگاه نیاز به سرویس و به روز رسانی firmware دارد

دستگاه ثبت اثرانگشت

که در صورت مشاهده مشکل در عملکرد دستگاه، نیاز است با نمایندگی آن در تماس باشید.

10. امکان اتصال دستگاه حضور و غیاب به نرم افزار وجود ندارد!

 • ممکن است تنظیمات ارتباطی شامل IP address , port، terminal ID درست انجام نشده باشد.
 • کابل ارتباطی بین دستگاه و کامپیوتر درست متصل نشده یا مشکل دارد
 • دستگاه دچار مشکل سخت افزاری است
 • آنتی ویروس یا فایروال سیستم اجازه برقراری ارتباط را نمیدهد

11. انواع اسکنر اثرانگشت در سیستم حضور و غیاب اثرانگشتی

با آن که روش های احراز هویت بیومتریک زیادی وجود دارد، اما اسکنر اثرانگشت در حال حاضر پرکاربردترین روش شناسایی بیومتریک است. میدانیم که دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی به کمک سنسور و اسکنرهای اثرانگشت، کار احراز هویت افراد را انجام می دهند. حال سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا اسکنرهای اثرانگشت همگی یکسان هستند؟ در حالت کلی انواع مختلفی از اسکنرهای اثرانگشت وجود دارد که هر شرکت سازنده سیستم های حضورغیاب می تواند از هر یک از آن ها استفاده کند. در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

اسکنر اثرانگشت نوری

اسکنرهای اثر انگشت نوری پرکاربردترین نوع اسکنرها هستند. در این روش، دیودهای ساطع کننده نور، نمونه دیجیتالی از اثر انگشت را ایجاد می کنند. نحوه کار آن ها به این صورت است که هنگام استفاده از سیستم کنترل دسترسی، کارمند انگشت خود را روی ناحیه اسکن قرار می دهد. سپس تصویری از اثر انگشت ضبط و بعد از بررسی حذف می‌شود، این در حالی است که الگوریتم توالی‌های باینری را با الگوی باینری ذخیره شده مطابقت می‌دهد. این روش یکی از ضد تقلبی ترین روش های موجود در بازار محسوب می شود.

check  مقاله پیشنهادی: دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

اسکنر اثرانگشت خازنی

عملکرد سنسورهای خازنی مشابه سنسورهای نوری است. با این تفاوت که الگوی دیجیتال از طریق ولتاژ الکتریکی تولید می شود. برخلاف اسکنر نوری، کاربر انگشت خود را روی سطح اسکن می کشد. این روش هم از مقایسه بین الگوی ذخیره شده و فعلی برای شناسایی فرد استفاده می کند. اسکنرهای خازنی نسبت به اسکنرهای نوری کمتر مستعد تقلب و جعل بوده و بنابراین گران تر هستند. این سیستم کیفیت تصویر عالی ای را ارائه می دهد.

اسکنر اثرانگشت التراسونیک

در این اسکنرها هنگامی که انگشتان را روی سطح قرار می دهید، امواج اولتراسونیک ساطع می شوند. این امواج با برخورد به انگشت به عقب پرتاب شده و دوباره به سنسور برمی گردند. به این ترتیب الگوی خاصی از انگشت ایجاد می شود. این روش نسبتا جدید، حسگر را قادر می سازد تا زیر شیشه نمایشگر متصل شود. این نوع سنسورها امکان اضافه کردن امکانات جدید را برای دستگاه ها فراهم می کنند، زیرا صفحه نمایش لمسی خود به یک اسکنر تبدیل می شود. از طرفی دیگر لازم نیست انگشت روی یک نقطه خاص و محدود قرار گیرد.

اسکنر اثرانگشت حرارتی

در این روش، سنسورها حداقل اختلاف دمای بین خطوط انگشت را تعیین کرده و تصویری حرارتی از انگشت قرار داده شده روی آن ایجاد می کنند. سپس شناسایی از طریق مقایسه ی تصویر گرفته شده با تصاویر از پیش ثبت شده انجام می شود.

اسکنر اثرانگشت

اگر به دنبال راهی ایمن، مطمئن و کارآمد برای محافظت از شرکت، سازمان و … خود هستید، سیستم های کنترل دسترسی بیومتریک راهی عالی هستند. شرکت طلوع پردیس ارائه دهنده ی انواع دستگاه های حضور و غیاب و شناسایی بیومتریک می باشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت طلوع پردیس مراجعه فرمایید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
1.5 (2 رای)
به بالا بروید