دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟ + کاربرد آن

در این مقاله خواهید آموخت

احتمالا تا کنون با سیستم های حضور غیاب بیومتریک زیادی برخورد داشته اید اما یکی از رایج ترین این سیستم ها دستگاه حضور غیاب با استفاده از شناسایی چهره است. دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، یک دستگاه مدیریتی – کنترلی است که در سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی کاربرد بسیاری دارد.

در حال حاضر سازمان های بسیاری از این فناوری برای کنترل ورود و خروج کارمندان خود استفاده می کنند. دستگاه های حضور و غیاب انواع مختلفی دارند که شامل دستگاه حضور و غیاب کارتی، چشمی، رمزی، اثر انگشت و … است اما ایمن ترین شکل بررسی تردد کارمندان، استفاده از دستگاه احراز هویت چهره است.

استفاده از تکنولوژی شناسایی چهره به چه صورت است؟

فناوری تشخیص چهره یا Facial Recognition، تکنولوژی شناسایی و تایید چهره اشخاص با کمک عکس یا ویدئو است، عملکرد این فناوری به این شکل است که ابتدا یک الگو و نمونه اولیه از مشخصات صورت بر روی سیستم ذخیره می‌شود و سپس در مرحله بازشناخت چهره، تصویر ورودی با اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی، مقایسه شده و عمل تطبیق صورت می‌گیرد.

به همین دلیل تشخیص چهره یک راه حل ساده و موثر برای حضور و غیاب و کنترل تردد پرسنل است و به همین دلیل دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره از محبوبیت بیشتری نزد مدیران برخوردار هستند.

سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که پیشتر ذکر شد برای استفاده از این فناوری ابتدا باید نمونه اولیه یا تعریف الگوی چهره انجام گیرد. به همین دلیل در ابتدا شکل چهره افراد توسط دوربین دستگاه حضور و غیاب اخذ می شود و این الگوی اولیه در دستگاه ذخیره می گردد.

برای این که میزان خطاهای دستگاه در فرآیند تشخیص چهره کمتر باشد عکس هایی که به عنوان نمونه و الگو در دستگاه ذخیره می شود باید با کیفیت بالا باشد. به این معنا که نور خوبی وجود داشته و چهره در فاصه مناسب از دوربین  قرار داشته باشد.

یک نکته جالب وجود دارد و آن این است که در برخی دستگا های جدید، برای ذخیره نمونه عکس نیازی به حضور فیزیکی کارمندان نیست، می توان با کمک یک عکس پرسنلی این کار را انجام داد.

نوع تصویربرداری در دستگاه های مختلف متفاوت است، در یک روش از چهره به صورت یکجا عکسبرداری می شود و نقاط خاصی در آن پردازش نمی شود، این مدل عکس برداری و ذخیره الگو دقت بالایی ندارد و در مواردی که شکل کلی چهره افراد یکسان باشد امکان خطا وجود دارد.

در روش دوم که بسیار کارآمدتر است، نقاط معینی از چهره مثل فاصله پلک ها، فرم بینی، نقاط اصلی اطراف صورت و … مشخص می شود. در برخی دستگاه های پیشرفته تر حتی بافت پوست صورت اسکن و ذخیره می شود به این ترتیب نقاط اسکن شده در این روش کاملا منحصر به فرد است و کمتر شاهد خطا در این دستگاه ها هستیم.

به این ترتیب در زمان ورود و خروج پرسنل، افراد با قرار گرفتن مقابل دوربین دستگاه حضور و غیاب، اجازه اسکن شدن چهره را به دستگاه می دهند و با تطابق تصویر اخذ شده و تصویری که در بانک  اطلاعاتی ذخیره است، ساعت ورود و خروج افراد ثبت می شود.

مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب شناسایی چهره چیست؟

از جمله مزایای دستگاه حضورغیاب تشخیص چهره، می توان به این مورد اشاره کرد که دستگاه نیاز به لمس شدن ندارد، بنابراین در محل هایی مثل کارگاه های صنعتی، ساختمان سازی، تراشکاری، رستوران، بیمارستان، درمانگاه و … که نظافت و بهداشت دست ها اهمیت بیشتری دارد می تواند یک وسیله کاربردی باشد.

نکته مهممطلب پیشنهادی: آشنایی با دستگاه تشخیص چهره ubio-x pro2 با امکان شناسایی چهره از روی ماسک

تشخیص چهره با ماسک چگونه انجام می شود؟

در شرایط کنونی به دلیل همه گیری بیماری کووید 19 الگوریتم های جدیدی برای دستگاه تعریف شده است که قابلیت شناسایی و احراز هویت افراد با ماسک را فراهم کرده است که این یک گام بزرگ در راستای استفاده از این تکنولوژی است.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره با ماسک
سیستم های شناسایی چهره با ماسک

در این مدل از دستگاه ها به جای شناسایی نقاط تعریف شده در تمام صورت با تغییر الگوی شناسایی چهره این نقاط را بیشتر دور چشم و ابروی افراد در نظر میگیرد. چشم و ابرو نقاط ثابتی روی صورت هستند و با ماسک نیز پوشانده نمی شوند.

تشخیص چهره همراه با تب سنج

استفاده از سیستم های تشخیص حرارتی مادون قرمز، در دستگاه های تشخیص چهره حضور و غیاب امکان تشخیص چهره همراه با تب سنجی را برای سازمان های بزرگ و با توجه به شرایط ویژه در دوران کرونا امکان پذیر ساخته است.

تب را بیشتر با اندازه گیری حرارت بدن از پیشانی اندازه گیری می کنند، دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره با فناوری جدید، امکان تایید هویت افراد با ماسک را دارا بوده و حتی می توانند با توجه به تابش حرارتی که از ناحیه پوست و پیشانی فرد صورت میگیرد، دمای حرارت بدن را اندازه گیری کرده در صورتیکه فردی تب داشته و دمای حرارت بدن آن فرد غیر عادی باشد، روی صفحه نمایشگر دستگاه نمایش داده و به مسئول امنیت سازمان از طریق نرم افزار مربوطه اطلاع رسانی نماید.

با توجه به این که فناوری شناسایی بیومتریکِ این دستگاه های حضور و غیاب بدون تماس بدنی، امکان بررسی داده ها را فراهم می کند، استفاده از آن در دوران حساس همه گیری کرونا در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی و به ویژه مراکزی که ترافیک ترددی بیشتری دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

امکان شناسائی چهره فرد حتی با ماسک – اخطار دمای بالا – و مدیریت یکپارچه داده ها، از جمله ویژگی های دستگاه های جدید تشخیص چهره حضور و غیاب است.

معایب دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟

معایب دستگاه های حضور و غیاب با تشخیص چهره بیشتر مربوط به نسل اول این دستگاه ها است. در دستگاه های نسل اول تشخیص چهره معایبی چون خطای تشخیص، تقلب ( تشخیص اشتباه عکس به جای فرد) و خطای محیط کم نور و پر نور وجود داشت، اما با پیشرفت تکنولوژی ثبت داده های بیومتریک و الگوریتم های تشخیص چهره و همچنین تجهیز این دستگاه ها به دوربین مادون قرمز و تشخیص نور، این اشکالات تقریبا برطرف شده و مشکلی از این جهات وجود ندارد.

چگونه می توان دستگاه تشخیص چهره را هک کرد؟

می دانیم که دستگاه های تشخیص چهره از الگوی بیومتریک استفاده می کنند. این الگوی بیومتریک تصویری از ویژگیهای منحصر به فرد فیزیکی یا رفتاری است که به واسطه یک سنسور یا دوربین دریافت، تجزیه و تحلیل و سپس ذخیره سازی می شود. این الگو ممکن است تصویری از شکل دست، انگشت، صورت، چشم و یا میمیک صورت باشد.

برای احراز هویت توسط دستگاه، نیاز است که از قبل الگوی ویژگی مورد نظر برای دستگاه تعریف شود. برای احراز هویت وقتی شخص مشخصات بیومتریک مورد نظر را به دستگاه نشان می دهد، این مشخصات با الگوهای موجود در دستگاه مقایسه می شود و در صورت تطابق و تایید، ثبت می شوند و اجازه تردد صادر می شود.

تشخیص چهره تقلبی یکی از مزیت های دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره
دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره با قابلیت تشخیص چهره ی تقلبی

هک کردن دستگاه تشخیص چهره به معنای ساخت نمونه تقلبی از روی الگوی اصلی است، مانند ساخت اثر انگشت جعلی با ژلاتین، ساخت ماسک از چهره، استفاده از عکس سه بعدی، استفاده از فیلم چهره برای فریب دستگاه و … .

در حال حاضر اکثر دستگاه های تشخیص چهره از فناوری تشخیص بیومتریک اصلی از نمونه تقلبی برخوردار هستند، بنابراین امکان استفاده از نمونه های تقلبی، برای فریب دستگاه و احراز هویت جعلی تقریبا غیر ممکن است.

اکثر دستگاه های حضور و غیاب با تشخیص چهره، امکان تشخیص چهره  تقلبی را دارا هستند و بنابراین نگرانی از این بابت وجود ندارد. ضمن این که می توان با استفاده از وارد کردن رمز برای قسمت ذخیره سازی اطلاعات امکان سرقت اطلاعات هویتی را نیز به حداقل رساند.

مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب شناسایی چهره چیست؟

– الگوریتم شناسایی چهره افراد حتی با وجود ماسک روی صورت و بدون تماس فیزیکی

– الگوریتم تب سنج و ثبت درجه حرارت بدن

– مناسب برای استفاده در  مراکز پر تردد مثل بانک، بیمارستان ها، هتل، مدارس  …

– تشخیص چهره قابل مشاهده با نور پیشرفته

– سازگاری با اکثر نرم افزارهای حضور و غیاب

– تشخیص چهره سریع و در کسری از ثانیه

– صرفه جویی در وقت و هزینه

– دارای خروجی رله و امکان نصب روی گیت های کنترل تردد

– ایمن و بهداشتی

– قابلیت اطمینان بالا با کمک تشخیص چهره با اندازه گیری فاصله بین عنبیه چشم انسان

– دارای امنیت بیشتری به لحاظ قابلیت هک شدن نسبت به دستگاه های کارتی یا اثر انگشتی هستند.

شرایط خرید دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

برای بسیاری از سازمان ها و ارگانهای بزرگ و پر تردد، خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره یک ضرورت است و  کاربردی تر از سایر مدل های حضور و غیاب به نظر می رسد. در مورد قیمت دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره نیز باید گفت که قیمت آنها با توجه به قابلیت هایی که دارند و برندهای مختلفی که در بازار موجود است، شاهد دامنه قیمتی متفاوتی در این زمینه هستیم.

خرید یک دستگاه با قابلیت های کاربردی و خدمات پس از فروش و پشتیبانی مناسب می تواند تضمین کننده کاربرد مناسب این دستگاه ها در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی باشد.

سخن پایانی

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره، نوع جدید دستگاه های بیومتریکی است که می توان به واسطه آنها مدیریت و کنترل رفت و آمد پرسنل را به خوبی انجام داد، ضمن این که این دستگاه با توجه به فناوری مدرن و جدیدی که در ساخت آن به کار رفته در شرایط بحرانی کنونی و همه گیری کرونا یک وسیله کاملا کاربردی است که بهداشت و سلامت کارکنان یک مجموعه صنفی را تضمین می کند.

خرید دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره با توجه به کارایی بالایی که در استفاده از این فناوری وجود دارد و امکاناتی مثل تب سنجی و تشخیص چهره از روی ماسک می تواند بسیار مفید و کاربردی بوده و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه مجموعه شود.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 رای)
به بالا بروید