دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

در این مقاله خواهید آموخت

در جامعه امروز و با وجود پیشرفت‌های بسیار تکنولوژی در عرصه‌های مختلف، سازمان‌ها و ادارات برای سنجش حصور و غیاب پرسنل خود از روش‌های سنتی استفاده نمی‌کنند. چراکه در بسیاری از موارد، انجام این کار با استفاده ار روش‌های سنتی و دستی، به بروز مشکلاتی برای ادارات و سازمان‌ها منجر شده است.بروز  این مشکلات باعث شده تا امروزه، شرکت‌های مختلف، برای حضور و غیاب کارکنان خود، از روش‌های دیگری استفاده کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به کارگیری سیستم‌های حضور و غیاب بیومتریک را نام برد. یکی از این سیستم‌های ثبت حضور و غیاب، سیستم و یا دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است.

هر آنچه باید درباره ی دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی بدانید.
دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چیست و چگونه عمل می کند؟

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چیست؟

همان‌طور که می‌دانيد دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی، یکی از سیستم‌های بیومتریک است که از آن برای ثبت رفت و آمد در یک اداره و یا سازمان استفاده می‌کنند. در حال حاضر، استفاده از این سیستم‌ها رواج قابل توجهی یافته است و در بازار طرفداران بسیاری دارند. چرا که مدیران هر مجموعه و یا اداره تمایل دارند در فعالیت‌های خود، نظم کافی را برقرار نمایند.

بنابراین لازم است پیش از هر چیز، برنامه مشخصی برای ورود و خروج کارمندان خود در نظر بگیرند. دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی به دلیل اینکه می‌تواند نظارتی دقیق بر ورود و خروج کارکنان یک اداره و یا سازمان داشته باشد، می‌تواند به چنین مدیرانی کمک کند. از این طریق، روابط میان مدیران و کارکنان شفاف سازی خواهد شد و به رضایت شغلی کارکنان، منجر خواهد گشت.

3 مورد از ویژگی‌های متمایزکننده ی دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت

دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی نسبت به دیگر انواع سیستم‌های حضور و غیاب، چندین ویژگی منحصر به فرد دارند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به عدم امکان حدس زدن الگو، عدم امکان تقلب و عدم امکان فراموشی رمز عبور اشاره کرد. در ادامه به شرح مختصر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

عدم امکان حدس زدن الگو

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم دستگاه اثر انگشتی حضور و غیاب، این است که با استفاده از این ابزار کنترل تردد، پرسنل نمی‌توانند الگوی اثر انگشت را حدس بزنند. این در حالی است که در سایر سیستم‌های حضور و غیاب امکان حدس وجود دارد. عدم امکان حدس الگو موجب می‌شود تا این نوع از دستگاه حضور و غیاب، دقت بسیار بالایی در ثبت ورودی‌ها و خروجی‌ها داشته باشد.

عدم امکان تقلب

با استفاده از سیستم‌های حضور و غیاب بیومتریک اثر انگشت، کارمندان یک اداره نمی‌توانند به جای فرد دیگر، اثر انگشت خود را ثبت نمایند. این در حالی است که در دیگر سیستم‌های ثبت و کنترل تردد، کارمندان می‌توانند به ثبت ورود و خروج دیگران اقدام نمایند‌. این امکان به ویژه در سیستم‌های کنترل تردد کارتی وجود دارد و امکان تقلب را در این دستگاه‌ها افزایش می‌دهد.

عدم امکان فراموشی رمز عبور و یا گذر واژه

در بسیاری از سیستم‌های کنترل تردد، از یک رمز عبور و یا گذر واژه، برای ثبت عبور و مرورها استفاده می‌شود. در این سیستم‌ها این امکان وجود دارد که یکی از پرسنل، رمز عبور خود را فراموش کند. این در حالی است که در دستگاه‌های ثبت تردد اثر انگشتی، نیازی به رمز و یا گذر واژه وجود ندارد.

معایب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی کدام است؟

بسیاری از افراد و مدیران قصد دارند برای مجموعه خود، دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی خریداری نمایند. لازم به ذکر است که پیش از این اقدام باید با معایب این سیستم‌ها به اندازه کافی آشنایی داشته باشید و با دانستن این عیوب، به خریدی آگاهانه دست بزنید.
از جمله عیوب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می‌توان به انتقال پیدا کردن برخی از آلودگی‌ها از طریق به کارگیری این سیستم‌ها اشاره کرد. در بسیاری از موارد، اثر انگشت‌هایی که از طریق این سیستم‌ها ثبت می‌شوند خوانایی کافی را ندارند.

بنابراین این امکان وجود دارد که اختلالاتی را در روند ورود و خروج و ثبت آن‌ها ایجاد کنند.
از طرف دیگر در زمان‌هایی که هوا دارای رطوبت و یا خشکی است، ثبت اثر انگشت با این سیستم‌ها، دچار برخی از اشکالات خواهد شد. در برخی از مواقع، بعضی از انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های پوستی و یا عفونی از طریق این سیستم، انتقال پیدا خواهند کرد.

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی را بشناسیم.
مزایا و معایب دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی کدام است؟

مزایا دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی کدام است؟

در هنگام خرید یک سیستم حضور و غیاب اثر انگشتی برای سازمان و یا اداره تحت امر خود، لازم است علاوه بر معایب، به مزایای آن نیز به اندازه کافی توجه داشته باشید. دستگاه‌های حضور و غیاب اثرانگشتی دارای چند مزیت عمده هستند.

از جمله این مزایا می‌توان به این مورد اشاره کرد که از طریق به کارگیری این سیستم، می‌توانید ساعات دقیق ورود و خروج کارکنان خود را تحت کنترل در بیاورید. از این طریق، این امکان برای شما فراهم می‌شود که بتوانید به آماری دقیق از اضافه کاری‌های کارمندان خود، دسترسی داشته باشید و از طرف دیگر بتوانید به راحتی کسر کار آن‌ها را مدیریت کنید.بنابراین با استفاده از این تجهیزات بیومتریک، محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان شما، به راحتی و سادگی انجام خواهد شد. ثبت اثر انگشت در این سیستم‌ها برای هر یک از کارمندان شما، به نحوی منحصر به فرد صورت خواهد گرفت.

نکته مهم  انواع دستگاه حضورغیاب اثرانگشتی برند virdi

بنابراین امکان هیچ گونه تقلبی در ثبت ورود و خروج آن‌ها وجود نخواهد داشت. به کارگیری این تجهیزات موجب می‌شود، شما بتوانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. از طرف دیگر این امکان وجود دارد که دستگاه حضور و غیاب خود را از راه دور، تحت کنترل در بیاورید.

به کار گیری این سیستم موجب می‌شود تا کارمندان شما نیز از رضایت شغلی بالاتری برخوردار شوند و میزان مسئولیت پذیری آن‌ها نیز ارتقا یابد. با استفاده از یک دستگاه اثر انگشتی برای حضور و غیاب کارکنان، زمان زیادی برای محاسبه میزان حقوق و دستمزد کارکنان صرف نخواهید کرد. داشتن این دسته از مزایا موجب شده تا سیستم‌های حضور و غیاب اثر انگشتی، در حال حاضر، یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های حضور و غیاب در بازار باشند.

مکانیزم شناسایی دستگاه اثر انگشتی حضور و غیاب چگونه است؟

دستگاه اثر انگشتی، مکانیزم و عملکردی بسیار ساده دارد. بنابراین هر یک از کارمندان باید اثر انگشت خود را در محل سنسور این دستگاه قرار دهند. وقتی چنین عملی انجام شود، دستگاه مورد نظر می‌تواند نقاطی را که در آن اثر انگشت وجود دارد، مورد ارزیابی و شناسایی قرار دهد و سپس یک نقشه، از این نقاط ترسیم نماید. این نقشه مختصات، می‌تواند به عنوان بیومتریک پرسنل مورد نظر، مورد استفاده قرار بگیرد. دستگاه اثر انگشتی، پس از این کار، اسکن تهیه شده از اثر انگشت مورد نظر را با اثر انگشت‌های موجود در پایگاه داده خود، مقایسه می‌کند.

در صورتی که اثر انگشت مورد نظر، با الگوهای از پیش تعیین شده در سیستم، دارای تطابق و هماهنگی باشد، کارمند مورد نظر، شناسایی خواهد شد و زمان ورود و خروج وی نیز ثبت خواهد گشت. در غیر این صورت، اجازه ورود به مجموعه را پیدا نخواهد کرد.

مکانیزم شناسایی در دستگاه های اثرانگشتی چگونه است؟
مکانیزم شناسایی دستگاه اثر انگشتی حضور و غیاب چگونه عمل می کند؟

انواع دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشت، دارای چند نوع هستند. نکته قابل ذکر این است که دسته بندی این مدل‌ها، بر اساس نوع اسکنر به کار رفته در طراحی و تولید این سیستم‌ها است. بنابر این موارد، کاربرد هر یک از این اسکنرها، دستگاه مورد نظر را از دیگر سیستم‌های مشابه، متمایز می‌سازد. به طور کلی می‌توان گفت سه نوع اسکنر اثر انگشت وجود دارد که عبارتند از : اسکنرهای اپتیکال، اسکنر خازنی و سیستم‌های اولتراسونیک.

لازم است بدانید که هر یک از این اسکنرها دارای این توان هستند که ویژگی‌های منحصر به فردی برای دستگاه شما به وجود آورند. بنابراین از هر یک از این سیستم‌ها می‌توانید در مواقع خاص استفاده کنید.

نگهداری دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

یکی از اشکالاتی که برای دستگاه‌های حضور و غیاب، ایجاد می‌شود مربوط به نحوه برق رسانی به این سیستم‌ها است. لازم است بدانید که نوسانات برقی، می‌توانند آسیب‌های بسیاری را به این دستگاه‌ها وارد نمایند. بنابراین در هنگام نگهداری از این دستگاه‌ها لازم است حتما به این عامل توجه کافی داشته باشید. در شرایطی که نوسانات برقی زیاد باشند ترانس داخلی آداپتور این دستگاه‌ها دچار آسیب و یا حتی سوختگی می‌گردد. برای اینکه چنین اشکالی به وجود نیاید لازم است حتما از محافظ برق مناسب استفاده کنید و از بروز چنین حوادثی پیشگیری به عمل آورید.

از طرف دیگر یکی از نکات و موارد لازم برای نگهداری صحیح از این سیستم‌های کنترل تردد، در نظر گرفتن شرایط محیطی است. بنابر این عامل، باید از نصب این سیستم‌ها در اماکنی که نور شدید و مستقیم آفتاب بر آن‌ها می‌تابد، خودداری کنید. استفاده از این دستگاه‌ها در چنین اماکنی، موجب می‌شود تا اختلالاتی در ثبت اثر انگشت‌ها، ایجاد شود.

لازم است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که دمای محیطی برای نصب و استفاده از این تجهیزات، باید بین ۰ تا ۴۵ درجه باشد. هم‌چنین لازم است از نصب این سرویس‌ها در فضای باز اجتناب کنید، در صورتی که مجبور به نصب این تجهیزات در فضای باز هستید حتما از سایه بان استفاده کنید و در فصل زمستان نیز تجهیزات مناسبی برای گرم نگه داشتن سیستم، به کار گیرید. با استفاده از این راهکارها دستگاه مورد نظر شما، عمر و عملکرد بهتری خواهد داشت.

نحوه مراقبت و تمیز کردن دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

یکی از نکات لازم برای نگهداری از این سیستم‌ها، نحوه تمیز کردن آن‌ها است. برای تمیز کردن این نوع از سیستم‌های ثبت و کنترل تردد، پیش از هر چیز لازم است اسکنرهای موجود در دستگاه، با مراقبت و دقت کافی و لازم، تمیز شوند. اسکنرهای این نوع از سیستم‌ها از جمله قطعات الکترونیکی بسیار مهم هستند که مانند دیگر قطعات، عمر مفیدی دارند. بنابراین برای اينکه دستگاه شما بتواند به درستی کار کند لازم است هر چند وقت یک بار، این قطعات الکترونیکی را تمیز کنید. رعایت چند نکته در چنین شرایطی بسیار لازم است.

نظافت و نگهداری از دستگاه اثرانگشتی چگونه انجام می شود؟
نحوه مراقبت و تمیز کردن دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی چگونه است؟

برای تمیز کردن این دستگاه، لازم است حتما آن را از برق جدا کنید. برای تمیز کردن اسکنرها لازم است از یک پارچه نرم استفاده شود. این پارچه را می‌توانید با استفاده از مقداری استون، نمدار کنید و به آرامی بر روی سطح مورد نظر حرکت دهید. در صورتی که غبار و یا آلودگی بر روی این بخش وجود داشته باشد می‌توانید از چند قطره آمونیاک نیز استفاده کنید و این مواد را بر روی پارچه نرم بریزید و به خوبی، سطح مورد نظر را پاک کنید. پس از پاک کردن سطح اسکنر باید آن را به خوبی خشک کنید.

برای تمیز کردن این سطوح نباید به هیچ عنوان از حلال‌های صنعتی و شیمیایی استفاده شود. چرا که به کارگیری این مواد می‌تواند نحوه عملکرد اسکنر را با اختلال مواجه سازد و به دستگاه شما، آسیب جدی وارد نماید.

 حدود قیمت دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چقدر است؟

امروزه با توجه به نوسان های ارزی قیمت دستگاه های حضور و غیاب متغیر بوده و تعیین قیمت دقیق برای آن ها امکان پذیر نیست، لذا برای آگاهی از قیمت دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی کافیست از طریق شماره تماس شرکت و یا واتس آپ با همکاران واحد فروش ما در ارتباط باشید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (3 رای)

مقالات مرتبط

2 دیدگاه ها

  1. صادقی
    • طلوع پردیس

دیدگاه خود را ثبت کنید

به بالا بروید