نحوه تولید و ساخت دستگاه حضور و غیاب

در این مقاله خواهید آموخت

وجود سیستم حضور غیاب در شرکت‌ها و موسسات مختلف برای ساده شدن و سرعت بخشیدن به ثبت زمان حضور کارکنان ضروری است، لذا مسائل مربوط به مونتاژ، تولید و یا ساخت دستگاه حضور و غیاب برای بسیاری جذاب است. اطلاعات مربوط به تعداد مورد نیاز از کارکنان را می‌توان در این دستگاه ثبت کرد.

وظیفه دستگاه حضوروغیاب این است که اطلاعات ورودی را دریافت کند که می‌تواند شامل اثر انگشت، رمز، تشخیص چهره و… باشد. این اطلاعات پس از آنالیز توسط دستگاه، یک خروجی به‌صورت ساعت ورود و خروج برای کاربر نمایش می‌دهد. درصورتی‌که تمایل به ساخت دستگاه حضور و غیاب دارید لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

به چه اطلاعاتی برای ساخت دستگاه حضور غیاب نیاز دارید؟

برای ساخت دستگاه حضور و غیاب خوب، باید از دانش فنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم برخوردار باشید. آشنایی با قطعات الکترونیکی و دانش برنامه‌نویسی از سایر اطلاعات مهم است که برای ساخت دستگاه حضوروغیاب به آن‌ها نیاز دارید. باتوجه‌ به اینکه تعداد کاربران این دستگاه چند نفر خواهد بود و می‌خواهید ورودی این دستگاه با استفاده از چه نوع ماژولی ثبت شود، به تعدادی قطعه الکترونیکی نیاز دارید.

در صورت داشتن دانش لازم، می‌توانید دستگاه موردنظر خود را بسازید. اطلاعات ورود و خروج کارکنان توسط دستگاه حضوروغیاب در یک قطعه الکترونیکی یا فضای ابری ثبت می‌شود اما برای استفاده از آن‌ها باید حتما از یک نرم‌افزار استفاده نمایید.

نکته مهم مطالب بیشتر : سوالات متداول دستگاه حضور و غیاب

همه چیز درباره‌ی Thingspeak و نحوه ارتباط آن با ساخت دستگاه حضور و غیاب

برای صحبت درباره Thingspeak باید ابتدا با IOT آشنا شوید. IOT (Internet Of Thing) یا همان اینترنت اشیا به معنی اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. با کمک اینترنت اشیا علاوه بر اتصال دستگاه‌های مختلف، انسان‌ها نیز قادر به تعامل اطلاعات خواهند بود که این موارد در بستر اینترنت انجام می‌گیرد.

Thingspeak نیز نوعی پلتفرم IOT است که با استفاده از آن در دستگاه حضوروغیاب، قادر خواهید بود اطلاعات را در فضای ابری ذخیره کنید تا در زمان لازم به آن دسترسی پیدا کنید.حال به سراغ کارایی Thingspeak در ساخت دستگاه می‌پردازیم. اطلاعات دریافتی توسط دستگاه حضوروغیاب باید در یک فضا ذخیره‌سازی شوند که شما برای این کار دو گزینه دارید.

گزینه اول استفاده از کارت SD است و گزینه دوم استفاده از فضای ابری است. درصورتی‌که برای ذخیره اطلاعات از Thingspeak استفاده کنید، دیگر نیازی به استفاده از کارت SD نیست و می‌توان گفت که جایگزین یکی از قطعات فیزیکی دستگاه می‌شود.

تجهیزات لازم برای تولید دستگاه حضوروغیاب چیست؟

برای ساخت این دستگاه باید تعدادی قطعه سخت‌افزاری داشته باشید تا بتوانید برد اصلی را بسازید. قطعات لازم برای ساخت دستگاه عبارت‌اند از:

  • برد اصلی
  • سنسور موردنظر برای خواندن اطلاعات ورودی (سنسور اثر انگشت، تشخیص چهره، تشخیص رمز و…)
  • ماژول مموری ریدر
  • LCD
  • چراغ LED
  • صفحه کلید
  • سیم جامپر نری به مادگی
  • Port
  • جعبه
  • بلندگو
آیا می دانید برای ساخت دستگاه حضور و غیاب به چه تجهیزات و امکاناتی نیاز دارید؟
تجهیزات موردنیاز برای ساخت دستگاه حضوروغیاب چیست؟

درصورتی‌که دانش لازم برای ساخت برد اصلی را ندارید، می‌توانید از برد آردوینو استفاده کنید که کار شما را ساده‌تر خواهد کرد.

با استفاده از آردوینو چگونه ساعت حضورغیاب ساخته میشود؟

آردوینو نوعی برد آماده است که با استفاده از آن نیازی به ساخت برد اصلی نخواهید داشت. با اتصال این نوع برد به کامپیوتر می‌توان نرم‌افزار Arduino IDE را روی آن آپلود کرد و دستگاه حضوروغیاب را آماده کار نمود. برد آردوینو دارای انواع مختلفی است که می‌توان گفت برد آردوینو مگا یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت این دستگاه است. جهت راه‌اندازی آن کافی است از یک منبع تغذیه مناسب یا آداپتور استفاده نمایید.

نحوه‌ی مونتاژ و ساخت دستگاه حضور غیاب چگونه است؟

در ابتدا برای دریافت اطلاعات ورودی توسط دستگاه، سنسور اثر انگشت، دوربین تشخیص چهره یا تشخیص خطوط کف دست، کارت‌خوان یا صفحه‌کلید را باتوجه‌به نیاز خود تهیه کرده و به برد اصلی متصل کنید. حال برای تکمیل برد اصلی باید تعدادی آی سی، پردازنده، ماژول حافظه و سایر قطعات الکترونیکی را به آن وصل کنید. در ادامه سایر قطعات مانند LCD، Port، منبع تغذیه و باتری را به برد اصلی متصل کنید. برای اینکه دستگاه در زمان قطعی برق همچنان به کار خود ادامه دهد، استفاده از باتری ضروری است.

با توجه به سرعت رشد روزافزون تکنولوژی و حضور پر قدرت سیستم های تشخیص چهره و عنبیه در سامانه حضور غیاب، امید است مجموعه های ایرانی که در زمینه ساخت دستگاه حضور و غیاب فعال هستند، توانایی تولید با کیفیت ساعت های حضورغیاب مجهز به تکنولوژی چهره و عنبیه را داشته باشند.

جمع‌بندی

یکی از وسایل ضروری هر شرکت، دستگاه حضوروغیاب است تا به کمک آن بتوان ساعت ورود و خروج هر یک از کارکنان را ثبت کرد. ما در این مقاله قطعات و نرم‌افزارهای موردنیاز برای ساخت دستگاه ورود و خروج را به شما معرفی کردیم. باتوجه‌به اینکه این‌گونه دستگاه‌ها بیشتر در نوع اطلاعات ورودی با یکدیگر تفاوت دارند، بهتر است پیش از انجام پروژه اطلاعات لازم درباره انواع آن را کسب کرده سپس به ساخت دستگاه بپردازید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (3 رای)
به بالا بروید