همه چیز راجع به دستگاه حضور غیاب وایرلس

در این مقاله خواهید آموخت

در شرایط حاضر، ضرورت استفاده از سیستم‌های مختلف ساعت زنی، در سازمان‌ها و مجموعه‌های متعدد و کسب‌ و کارهای مختلف، اثبات‌ شده و اهمیت پیدا کرده است از این روی در این مقاله قصد داریم به نکاتی پیرامون دستگاه حضور و غیاب وایرلس (wireless) و یا بی‌سیم اشاره کنیم.همان‌طور که می‌دانید سیستم‌های کنترل ورود و خروج از دو بخش سخت افزاری و نرم‌افزاری به وجود آمده‌اند.

بنابراین نحوه ارتباط میان این ۲ بخش، برای کاربران این سیستم‌ها نکته حائز اهمیتی است.لازم است بدانید که ارتباط آنلاین میان این دو بخش‌ سیستم‌های ثبت حضور غیاب باعث می‌شود تا کاربران مجموعه‌های مختلف، بتوانند به اطلاعات مربوط به تردد کارکنان، با سرعت و دقت بالاتری دسترسی داشته باشند.

دستگاه حضور و غیاب وایرلس چیست و مزایا و معایب آن چه می باشد؟
دستگاه حضورغیاب بیسیم

عملکرد دستگاه حضور غیاب وایرلس چگونه است؟

شیوه ارتباط بخش سخت‌افزاری سیستم حضورغیاب وایرلس با بخش نرم‌افزاری این دستگاه، به‌صورت وایرلس که نوعی ارتباط بی‌سیم و شبکه‌ای به شمار می‌رود، اتفاق می‌افتد. در صورت استفاده از این دسته از سیستم‌های کنترل تردد، نیازی به کابل‌کشی نخواهید داشت. چراکه با استفاده از این روش، اطلاعات دستگاه به‌ صورت بی‌سیم تخلیه خواهند شد.

بنابراین دستگاه حضور و غیاب باید ماژول وای‌فای، برای اتصال به شبکه و انتقال اطلاعات ورود و خروج به نرم افزار حضورغیاب را داشته باشد. در این روش به دستگاه کنترل حضور و غیاب، یک آی‌ پی محلی تعلق خواهد گرفت. لذا نرم‌افزار می‌تواند از طریق اتصال به آن، به تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب بیسیم یا وایرلس اقدام نماید.

دستگاه حضور و غیاب بی سیم چه معایبی دارد؟

در صورتی‌ که قصد داشته باشید از این دستگاه ها استفاده کنید، لازم است بتوانید ارتباط دستگاه مورد نظر را در محدوده مجاز آن تعریف کنید. بنابراین در صورتی‌ که ارتباط از محدوده تعریف‌ شده، خارج باشد امکان برقراری رابطه‌ وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر در این نوع از سیستم‌های ورود و خروج، سرعت انتقال اطلاعات نسبت‌ به سیستم‌های کابلی، کم‌تر است و لذا این امکان وجود دارد که مدت‌ زمان تخلیه اطلاعات، طول بکشد.

سیستم حضورغیاب وایرلس چه مزایایی دارد؟

با استفاده از این سیستم‌ها، امکان جابجایی نرم‌افزار و سخت‌افزار به‌ راحتی و به‌ سادگی فراهم خواهد شد. چراکه این سیستم‌ها به کابل‌کشی نیاز ندارند. لازم است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هزینه راه‌اندازی یک شبکه بی‌سیم و وایرلس برای شرکت‌ها به‌ ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط نسبت‌ به شبکه‌های کابلی، بسیار کم‌تر است.

نکته مهم  مطلب پیشنهادی :مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب

حدود قیمت دستگاه حضور غیاب وایرلس

یکی از نکات بسیار مهم برای خریداران در هنگام انتخاب سیستم حضور و غیاب، قیمت این محصولات است. لازم است بدانید که قیمت دستگاه کارت زنی بدون سیم با در نظر گرفتن چند عامل مشخص می‌شود. از جمله عوامل مؤثر بر قیمت این نوع از دستگاههای کنترل رفت و آمد وایرلس می‌توان به برند سیستم مورد نظر اشاره کرد.

همان‌طور که می‌دانید در حال‌ حاضر برندهای مختلفی از این سیستم‌ها در بازار وجود دارد. از جمله برندهای پرطرف‌دار و محبوب این محصولات می‌توان به برندهای virdi، suprema، zkteco و … اشاره کرد. محصولات هر کدام از این برندها، کیفیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی دارند. بنابراین قیمت آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود.

از طرف دیگر، هر کدام این دستگاه‌ها از روش‌های مختلفی برای شناسایی افراد استفاده می‌کنند. برای نمونه می‌توان به سیستم‌های کنترل‌کننده تردد کارتی، تشخیص چهره، رمزی، اثر انگشت و… اشاره کرد. هر کدام از این سیستم‌ها قیمت‌های مختلفی دارند.

گارانتی و خدمات پس‌ از فروش این محصولات نیز در تعیین قیمت نهایی آن‌ها اثرگذار است. نرم‌ افزار داخلی سیستم مورد نظر نیز در تعیین قیمت نهایی دستگاه حضور و غیاب بی سیم تغییراتی را ایجاد خواهد کرد.

تفاوت دستگاه حضور و غیاب وایرلس با سایر دستگاه ها در چیست؟

در دستگاه حضور و غیاب وایرلس یا بی‌سیم انتقال اطلاعات به نرم افزار از طریق شبکه وای فای صورت می پذیرد، این در حالی است که در سایر دستگاه های حضور و غیاب، انتقال اطلاعات به نرم افزار (حضور و غیاب و کنترل تردد) از طریق شبکه lan یا TCP/IP امکان پذیر است.

دستگاه حضور و غیاب وایرلس برای مکانهایی که امکان کابل کشی و یا آماده سازی بستر نصب، برای کارفرما آسان نیست، گزینه مناسبی است؛ از طرفی نصب این دستگاه و استقرار آن در محل نصب نیز امکان پذیر است.

جمع‌بندی

برای کسب و کارها و سازمان‌های کوچک و متوسط، که قصد دارند با هزینه بسیار مناسب و به سهولت، هرگونه تردد و ورود و خروج کارکنان خود را ثبت و پیگیری نمایند، دستگاه حضور و غیاب وایرلس راهکار بسیار مناسبی است.

در حال ارسال
نظرات کاربر
3.33 (3 رای)
به بالا بروید