جزئیات حقوق وزارت کار و دستمزد و پاداش کارگران در 1401 + بازنشستگی

در این مقاله خواهید آموخت

یکی از بهترین بخش های کار کردن، زمان دریافت حقوق و دستمزد و پاداش است. امروزه بسیاری از کارگران و کارمندان به دنبال آگاهی از میزان افزایش حقوق و پاداش خود، جهت برنامه ریزی برای زندگی آینده خود هستند. حقوق در واقع مقدار پولی است که فرد به ازای انجام کار مشخصی در زمانی معلوم دریافت می کند.

حقوق یک کارمند در هر سال شامل چند بخش می شود، به این صورت که علاوه بر حقوق پایه که هر کارمند به صورت ماهیانه دریافت می کند، مزایایی از جمله سنوات، حق مسکن، حق اولاد و … تعلق می گیرد. در واقع محاسبه ی دستمزد، حقوق و پاداش کارگران و  مسائل مربوط به آن موضوعی است که در این مقاله غالبا به آن پرداخته خواهد شد.

حق مسکن چیست؟

حق مسکن کارگران درواقع میزان پولی است که به حداقل دستمزد دریافتی کارکنان اضافه می شود تا کمک هزینه ای برای هزینه ی مسکن آن ها باشد و در واقع یکی از مزایای رفاهی کارگران است. این مقدار هر ساله توسط شورای عالی کار تعیین شده و در نهایت توسط هیئت وزیران تصویب می شود. حق مسکن برای کارگری که به صورت پاره وقت کار می کند، به نسبت روزهایی که کار کرده است، محاسبه می شود. یعنی باید مقدار حق مسکن تعیین شده ی آن سال را تقسیم بر تعداد روز های ماه کرده و ضرب در تعداد روزهایی که کارگر کار می کند، کرد.

حق مسکن چیست و مقدار آن در سال 1401 چه میزان است؟
آشنایی با مفهوم حق مسکن

حق اولاد چیست؟

حق اولاد و کمک عائله مندی در واقع مبلغی است که به عنوان کمک هزینه برای مخارج فرزندان به کارگران تعلق می گیرد. کارفرمایان باید برای کارکنان متاهل و دارای فرزند، هزینه ای به عنوان حق اولاد در نظر بگیرند که این مازاد بر ارسال لیست بیمه می باشد.

سنوات چیست؟

سنوات، جبرانی برای کم بودن حقوق کارگران است و شامل حق اولاد، حق مسکن و خواروبار می شود. سنوات در واقع تسهیلاتی است که وزارت کار برای افراد شاغل در نظر گرفته است.

لازم به ذکر است که زمان پرداخت سنوات به کارمندان متفاوت بوده و به شرکتی که در آن مشغول به کار هستند بستگی دارد.

بن کارگری چیست؟

بن کارگری مبلغی است که جهت تامین ارزاق به کارگران مشغول کار تعلق می گیرد. مقدار دقیق آن هر ساله توسط شورای عالی کار و همزمان با تعیین حقوق پایه اعلام می شود. نکته ی حائز اهمیت این است که این بن در واقع یک مزیت برای کارکنان محسوب می شود و ارتباطی به سابقه کار و یا ساعات کاری ندارد. میزان بن کارگری در سال 1401 در ادامه بررسی شده است اگر چه هنوز مقدار دقیق آن به طور رسمی اعلام نشده است ولی در صورت مشخص شدن در این مقاله درج خواهد شد.

کدام حقوق و مزایا شامل بیمه و مالیات می شوند؟

در جدول زیر مواردی که مشمول بیمه و مالیات می شوند به تفکیک نشان داده شده است:

حقوق و مزایای مشمول بیمه و مالیات کدام اند؟
جدول حقوق و مزایای شامل بیمه و مالیات

پایه حقوق 1400 چقدر است؟

جدول حقوق و دستمزد 1400 (تمامی ارقام به ریال می باشد)که در ذیل آمده است:

حقوق و مزایای سال 1401 به تفکیک روز و ماه چگونه است؟
جدول حقوق و دستمزد 1400 به تفکیک روز و ماه

 

حداقل حقوق کارمندان در سال 1401 چقدر است؟

در سال 1400 حداقل حقوق کارگران 39 درصد افزایش داشت و مبلغ آن دو میلیون و 655 هزار تومان بود اما میزان پایه حقوق کارگران در سال 1401 به پنج میلیون و 600 هزار تومان خواهد رسید.

طبق آمار و محاسبات برای برگشت قدرت خرید کارگران در اوایل سال 1401 به شرایط سال 1400 باید حداقل حقوق و مزایای قانون کار برای یک خانواده 62 درصد افزایش یابد و در واقع دستمزد پایه باید به 4 میلیون رسیده و همچنین میزان مزایای ثابت نیز افزایش یافته و در نهایت دریافتی حدود 6 میلیون و 500 هزار تومان شود.

نکته مهممطلب پیشنهادی : لایحه ی بودجه ی سال 1401 کل کشور

همه چیز درباره ی جزئیات افزایش حقوق سال 1401

طبق گفته ی آقای میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، حداقل درصد افزایش حقوق کارمندان و کارگران در سال 1401، ده درصد خواهد بود، البته ایشان بازه ی این افزایش حقوق را 10 تا 30 درصد اعلام کرده اند و نیز اضافه کرده اند که افزایش حقوق همه به یک میزان و یکسان نخواهد بود.

حداقل حقوق کارکنان در سال 1401 به میزان پنج میلیون و 600 هزار تومان خواهد بود.

جدول حقوق و مزایای کارگران و کارمندان در سال 1401

در جدول زیر دستمزد کارمندان و کارگران بدون سابقه کار در سال 1401 به صورت تخمینی و با فرض افزایش 29 درصدی مزایا آورده شده است. لازم به ذکر است تمامی مبالغ به ریال می باشد.

جدول حقوق و مزایای سال 1401

حقوق بازنشستگی در سال 1401 چگونه است؟

طبق آخرین خبرها در سال 1401 حقوق بازنشستگان افزایش پیدا خواهد کرد. این افزایش حقوق میزان آن را به حدود 533800 تومان ثابت و سه درصد رشد خواهد رساند. از طرفی احتمالا دولت تصمیم بر افزابش سن بازنشستگی دارد، علت این امر پایدارسازی منابع صندوق های بازنشستگی مطرح شده است. در این راستا در بودجه ی سال 1401 بندی مبنی بر افزایش سن بازنشستگی به میزان دو سال اضافه گردید، اما به گفته ی اسماعیلی نماینده ی مجلس این بند حذف شده است چرا که مستندات کافی و مبنای علمی نداشته است.

افزایش حقوق حداقل بگیران و بازنشستگان در سال جدید چقدر است؟
جزیئات افزایش حقوق 1401 چگونه است؟

میزان افزایش حقوق حداقل بگیران چقدر است؟

به نقل از میرکاظمی میزان حقوق حداقل بگیران در سال 1401 ممکن است بیش از 30 درصد افزایش یابد. این در حالی است که حداقل حقوق کارگران در سال 1400 حدود 39 درصد افزایش یافت و به دو میلیون و 655 هزار تومان رسید.

پیش بینی ها و محاسبات حاکی از آن است که اگر تنها 30 درصد به این مبلغ اضافه شود، حداقل حقوق در سال 1401 به سه میلیون و 655 هزار تومان خواهد رسید که به معنای افزایش یک میلیون تومانی میزان دستمزد در سال جدید نسبت به سال 1400 است. مقادیر بالا میزان حداقل حقوق وزارت کار بوده و باید مانند سال های گذشته حق مسکن، پایه ی سنوات و بن خواروبار به آن افزوده شود.

افزایش حقوق 30 درصدی شامل چه کسانی می شود؟

آخرین اخبار حاکی از آن است که حقوق همه ی کارمندان شامل افزایش ده درصدی نمی شود، بلکه با توجه به حقوق آن ها امکان افزایش تا 30 درصد هم وجود دارد. اما نکته ی حائز اهمیت این است که افزایش 30 درصدی مخصوص حداقل بگیران و در واقع کسانیست که حقوق های پایین می گیرند.

میزان حق مسکن در سال جدید

به گزارش از خبرنگار مهر، در سال 1400 میزان حق مسکن کارگران، از 300 هزار تومان به 450 هزار تومان افزایش یافت. اما مقدار دقیق آن در سال 1401 هنوز مشخص نیست و متعاقبا اعلام خواهد شد.

مقدار پایه سنوات در سال جدید

سنوات به دو صورت سالانه و ماهانه محاسبه می شود. این در حالی است که سنوات ماهانه خود به صورت محاسبه می شود که روش های آن ها در زیر آورده شده است:

برای محاسبه ی سنوات سالانه باید سابقه ی کار (بر حسب سال) را در حقوق ماهیانه ضرب کنید.

برای محاسبه سنوات ماهانه باید سابقه ی کار (بر حسب ماه) را ضرب در 2.5 ضرب در مزد روزانه کارگر کنید و یا سابقه کار (بر حسب ماه) را ضرب در 5 ضرب در آخرین مزد روزانه کارگر کنید.

در سال 1400 میزان سنوات، 40 درصد افزایش یافته و به 140 هزار تومان رسیده است. طبق بخشنامه ی مزدی در سال 1400، “به کارگرانی که در سال 1400 دارای یک سال سابقه کار شده یا یه سال از دریافت آخرین پایه ی سنوانی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ 46667 ریال به عنوان پایه سنوات پرداخت خواهد شد.”

میزان سنوات در سال 1401 هنوز به طور رسمی اعلام نشده است و بلافاصله پس از تعیین در این مقاله درج خواهد شد.

عیدی و پاداش کارگران و کارمندان 1401 چه میزان است و چه زمانی واریز خواهد شد؟
زمان واریز عیدی و پاداش سال 1401 کی است؟

مبلغ عیدی و پاداش در سال جدید

برای محاسبه ی میزان عیدی و پاداش سالانه باید سابقه کار(به سال) را ضرب در برابر آخرین حقوق ماهیانه کنید. در سال 1400 عیدی پایه برای کارمندان دولت به میزان یک میلیون و پانصد هزار تومان، توسط هیات دولت تعیین شد. با در نظر گرفتن این میزان و با پیش بینی های انجام شده حداقل عیدی کارگران سه میلیون و هشت صد و بیست هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران پنج میلیون و هفتصدو سی هزار تومان خواهد بود.

زمان واریز عیدی در سال 1401

طبق بررسی های انجام شده، عیدی کارگران و کارمندان معمولا با توجه به صلاح دید کارفرما، در بهمن ماه و یا اسفند ماه پرداخت می شود. عیدی سال 1401 برای بازنشستگان تامین اجتماعی در ده روز پایانی بهمن ماه واریز می شود. زمان واریز عیدی سال 1401 کارگران تامین اجتماعی نیز بسته به کارفرما و تصمیم او، بهمن و یا اسفند ماه است.

تفاوت عیدی کارمندان و کارگران در چیست؟

تفاوت عیدی کارمندان و کارگران در واقع در میزان و زمان پرداخت آن هاست. عیدی کارمندان معمولا آخر بهمن ماه پرداخت می شود این در حالی است که زمان واریز عیدی کارگران دو یا سه هفته دیرتر خواهد بود.

همچنین میزان عیدی کارگران بیشتر از کارمندان است، یعنی کارگران با توجه به فرمول محاسبه ی میزان عیدی در هر سال، به ازای دو ماه حقوق عیدی دریافت می کنند. علت این تفاوت، در واقع به خاطر شرایط کاری و قانون کار و استخدام بوده و مشخصا کارمندان دولت دارای ثبات شغلی بیشتری نسبت به کارگران هستند.

آیا از عیدی کارمندان مالیات کسر می شود؟

پاسخ به این سوال بله است، اما این که مالیاتی که به عیدی کارمندان می خورد چقدر است و چگونه محاسبه می شود در ادامه مطرح می کنیم. برای محاسبه ی مالیاتی که متعلق به عیدی است، ابتدا باید کل حقوق یک سال را با عیدی آن سال جمع کرده، آنگاه معافیت های مالیاتی را از آن کم کنید و سپس مالیات محاسبه می شود. بنابراین همان طور که گفته شد این مالیات با عیدی به تنهایی محاسبه نمی شود و برای محاسبه ی آن به حقوق هم نیاز است.

check مطلب پیشنهادی:  آشنایی با سیستم حضور و غیاب بیومتریک  

میزان کسری بیمه از حقوق چقدر است؟

بر اساس قانون کار کسانی که مشغول به کار باشند، مشمول کسر حق بیمه تعیین شده در قانون تامین اجتماعی می شوند. در واقع حق بیمه میزان پولی است که از حقوق کارمندان و کارگران بیمه شده کسر می شود تا در طی دوران کاری آن ها و تا زمان بازنشستگی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود و در عوض بعد از بازنشستگی می توانند از مزایای بیمه استفاده کنند.

شرح این مزایا به این صورت است که کسانی که به صورت اجباری بیمه شده اند به اندازه 30 درصد حقوق بیمه شده کسر می شود که از این 30 درصد، 23 درصد برعهده ی کارفرما و 7 درصد بر عهده بیمه شده است. میزان عددی این کسری بیمه می تواند متغیر باشد که برای سال 1401 هنوز مشخص نشده است ولی درصورت اعلام رسمی در این مطلب قرارداده خواهد شد.

میزان بن کارگری در سال جدید

بن کارگری در سال 1400، روزانه بیست هزار تومان و ماهیانه 600 هزار تومان تعیین شد این درحالی است که این مبلغ برای سال 1401 هنوز به طور دقیق اعلام نشده است و در بروزرسانی های بعدی این مطلب اعلام خواهد شد.

در جدول زیر می توانید میزان حقوق و مزایای کارگران را در سال 1400 به تفکیک مشاهده فرمایید.

مبالغ حداقل حقوق و دستمزد در سال 1400 چقدر بوده است؟
جدول حداقل حقوق و مزایای سال 1400

نحوه ی محاسبه ی اضافه کاری و شب کاری چگونه است؟

برای محاسبه ی اضافه کاری، ساعت اضافه کاری باید در میزان ساعات کاری هر کارمند در ماه ضرب شده و نتیجه ی آن در 140% ضرب و در نهایت بر پایه حقوق کارمند تقسیم شود. طبق قانون کار، در شرایط عادی می توان به هر اضافه کاری، در صورت موافقت کارفرما می تواند به میزان 40 درصد دستمزد، اضافه بر حقوق ساعات کار عادی، اختصاص داد.

اضافه کاری و شب کاری چگونه محاسبه می شود و چقدر است؟
نحوه ی محاسبه ی اضافه کاری و شب کاری چگونه است؟

در برخی از مشاغل به دلیل حجم بالای کار ممکن است برخی از کارکنان شب کاری کنند. لذا شیوه ی محاسبه ی دستمزد آن مورد توجه قرار گرفته است. برای محاسبه ی حقوق شب کاری باید تعداد ساعت شب کاری کارمند در 135 درصد ضرب شده و عدد بدست آمده در میزان ساعت کاری ضرب و در نهایت بر حقوق پایه فرد تقسیم شود.

تفاوت حقوق و دستمزد خالص و ناخالص

احتمالا هنگام اعلام مقدار حقوق و دستمزد با دو مقدار خالص و ناخالص رو به رو می شوید یعنی آن مبلغی که از سوی کارفرما به شما اعلام شده است ممکن است خالص و یا ناخالص باشد و باید به آن توجه کنید.

تفاوت مقدار خالص و ناخالص حقوق و دستمزد در این است که درآمد خالص همان مبلغی است که مستقیم وارد حساب شما می شود ولی درآمد ناخالص علاوه بر مقدار خالص دریافتی شامل مبالغ جانبی از جمله بیمه، مالیات، اقساط و … می شود که از آن کسر شده است. بنابراین درآمد ناخالص طبیعتا باید بیشتر از درآمد خالص باشد.

محاسبه ی مرخصی های استفاده نشده

هر کارمندی دارای تعداد مشخصی روز به عنوان مرخصی است که معمولا با نام مرخصی استحقاقی آن را می شناسید. حال آنکه ممکن است کارمندی از مرخصی های استحقاقی خود استفاده نکرده و بخواهد جایگزین آن را به صورت اضافه بر حقوق و دستمزد خود دریافت کند، در این صورت سالانه فقط می توانند 9 روز را به عنوان مرخصی استفاده کند.

به طور کلی اگر کارگر یا کارمند در طول یک سال از هیچ کدام از مرخصی های استحقاقی خود استفاده نکند، می تواند تمام مبلغ مربوط به مرخصی خود را دریافت کند. اما در صورت استفاده از مرخصی نهایتا تا سقف 9 روز مجاز بوده و اگر روزهای مرخصی از این عدد تجاوز کند، مبلغی بابت مرخصی به وی تعلق نخواهد گرفت. تمامی کارمندان دولتی، طبق قانون مدیریت خدمات کشوری می توانند تا حداکثر 15 روز از مرخصی های خود را ذخیره کنند.

اقدامات لازم برای تسویه حساب با کارگران

به اقدامات مربوط به اتمام همکاری شرکت و نیروی کار اصطلاحا تسویه حساب می گویند و در واقع به معنی پایان قرارداد بین کارفرما و کارگران می باشد. در ادامه با فرایند صحیح و قانونی تسویه حساب کارگران و کارمندان آشنا می شویم.

مراحل تسویه حساب با کارگران و کارمندان چیست؟ هر آنچه که یک کارفرما درباره ی تسویه حساب با کارگران باید بداند.
تسویه حساب با کارگران چگونه است و مراحل آن چیست؟

مراحل تسویه حساب چیست؟

جهت شروع مراحل تسویه حساب کارفرما باید سندی را که شامل مزایا و حقوق دوران کاری کارمند بوده را تنظیم کند و در پایان مراحل این برگه باید توسط کارگر امضا شود. مبالغ پرداختی به کارگر در برگه تسویه حساب ذکر خواهد شد و این مقادیر باید به حساب بانکی وی وایریز شود. مراحل تسویه حساب شامل : تسویه حساب اداری، تسویه حساب مالی، تعیین وضعیت بیمه بیکاری، اعلام رضایت از کارگر است.

تسویه حساب اداری

این مرحله اولین گام از تسویه حساب با کارگر است. هر فرد شاغل با توجه به کسب و کاری که در آن مشغول فعالیت است از امکاناتی بهره می برد. برای مثال ممکن از صندوق امانات چیزی را به امانت گرفته باشند و یا تجهیزاتی در اختیار آن ها قرار داده شده باشد لذا قبل از هر چیز برای تسویه حساب کامل، کارفرما باید با کارمند تسویه ی اداری کند.

تسویه حساب مالی

گام بعدی در تسویه حساب کارگر با کارفرما تسویه حساب مالی است که شامل تسویه کلیه ی حق و حقوق و مزایای کارگر می باشد. به این معنی که در این مرحله میزان دقیق روزهای مرخصی، روزهای کاری و غیبت و … برای کارمند مشخص شده و بعد از این که تمام مزایا و بدهکاری و بستانکاری های وی تعیین تکلیف شد مزایای کار برای او محاسبه خواهد شد.

تعیین وضعیت بیمه بیکاری

مرحله سوم آگاهی کارگر از بیمه بیکاری خود هنگام تسویه حساب و تمام شدن همکاری با سازمان است. در صورت عدم دریافت بیمه بیکاری از طرف کارفرما، اگر کار فرد از نوع دائمی باشد، می تواند با شکایت از کارفرما بیمه بیکاری دریافت کند، از طرفی در صورت داشتن قرارداد می تواند با در دست داشتن یک نسخه از آن به همراه تسویه حساب از اداره ی تعاون کار و رفاه اجتماعی معرفی نامه دریافت و بیمه بیکاری بگیرد.

اعلام رضایت از کارگر

اخرین مرحله دریافت اعلام رضایتی از سوی کارفرما توسط کارگر است که به پیدا کردن کار در آینده به او کمک خواهد کرد و موثر خواهد بود. طبق قانون کار، کارفرما موظف است بنا به درخواست کارگر گواهی انجام کار وی را دراختیارش قرار دهد.

چند نکته

تسویه حساب علاوه بر پایان کار باید به صورت ماهانه و سالانه انجام شود. از طرفی چون شرایط استخدام هر شخص با دیگری متفاوت است کارفرمایان نباید از یک برگه ی تسویه برای تمام کارمندان استفاده کند، بلکه برای هر کارگر باید برگه ی تسویه جداگانه تنظیم شود.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (5 رای)

مقالات مرتبط

14 دیدگاه ها

 1. شیما نیک پرور
  • samira fahimi
 2. علی حیدرنیا
  • samira fahimi
 3. مهبد کاشانی
  • طلوع پردیس
 4. امیر قلی خانی
 5. یاسمین اصغری
  • طلوع پردیس
 6. سجاد
 7. اسماعیل
 8. ناشناس
 9. طلوع پردیس
 10. ناشناس

دیدگاه خود را ثبت کنید

به بالا بروید