مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب

در این مقاله خواهید آموخت

بسیاری از صاحبان مشاغل تمایل دارند روابط سازمانی خود را ساده‌تر سازند. برای این منظور می‌توانند از ابزارها و تکنولوژی‌های نوین استفاده کنند. از جمله این تجهیزات می‌توان به دستگاه‌هایی اشاره کرد که برای ثبت تردد و حضور و غیاب کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از چالش‌های اساسی در هنگام انتخاب و خرید این نوع از سیستم‌ها، قیمت آن‌ها است.

لازم است بدانید که قیمت این دسته از تجهیزات، تحت تاثیر چند عامل مهم قرار دارد. در این مقاله قصد داریم برخی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب را بیان نماییم.

عوامل موثر در قیمت دستگاه حضور غیاب اند؟

در ادامه به بیان چندتا از موثرترین فاکتورها در بهای سیستم های کنترل تردد می پردازیم:

1. برند دستگاه حضور و غیاب

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب، برند دستگاه است. بسیاری از افراد بر این باورند که باید دستگاهی را خریداری کنند که از دیگر برندها قوی‌تر است و سابقه بالاتری هم دارد. چنین برندی، می‌تواند ضریب اطمینان بالاتری را ایجاد کند. اما از طرف دیگر در هنگام خرید این نوع از سیستم‌ها باید هزینه بالاتری هم پرداخت شود. در حال ‌حاضر شرکت‌های مختلفی به تولید انواع این محصولات دست می‌زنند. از جمله برندهای این سیستم‌ها می‌توان برندهای virdi، suprema، zkteco و … را نام برد.

تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب
قیمت دستگاه حضور و غیاب چگونه تعیین می شود؟

2. روش‌های شناسایی دستگاه

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر سیستم‌های حضور و غیاب در انواع مختلف کارتی، کد و یا رمزی، اثر انگشت، تشخیص چهره و تشخیص عنبیه طراحی و تولید می‌شوند. بنابراین یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت این دسته از سیستم‌ها نوع دستگاه مورد نظر و روش شناسایی آن است. هریک از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب، از تکنولوژی‌های متفاوتی استفاده می‌کنند و سطوح کاری آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

برای نمونه می‌توان گفت تکنولوژی به کار رفته در طراحی و ساخت یک دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره با فناوری استفاده ‌شده در دستگاه حضور و غیاب کارتی کاملا متفاوت است. بنابراین با توجه به این عامل و در نظر گرفتن نوع دستگاه باید هزینه متفاوتی را پرداخت نمایید.

check  آشنایی با دستگاه حضور و غیاب و انواع آن

به‌ طور کلی می‌توان گفت دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی از جمله ارزان‌ قیمت‌ترین سیستم‌های ثبت تردد در بازار به شمار می‌روند. پس ‌از این سیستم‌ها نیز دستگاه‌های حضور و غیاب کد و یا رمزدار از نظر قیمت واقع می‌شوند. سیستم‌های ثبت تردد اثر انگشتی از این نظر دارای نرخ متوسط هستند و از جمله پرکاربردترین سیستم‌های حضور و غیاب نیز به شمار می‌روند. دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره و تشخیص عنبیه قیمت‌های گران‌تری دارند.

3. ظرفیت دستگاه

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب، ظرفیت دستگاه مورد نظر است. لازم به ذکر است که هر یک از این سیستم‌ها از لحاظ ظرفیت ثبت کاربر و ثبت و ذخیره اطلاعات تردد کارمندان با یکدیگر دارای اختلافاتی هستند.

با در نظر گرفتن این عامل، یک سازمان کوچک که تعداد کارمندان کم‌تری هم دارد به‌ طور مسلم لازم است دستگاهی را با میزان ظرفیت و ذخیره پایین‌تری نسبت به سازمانی با تعداد کارکنان بیشتر، خریداری نماید و هزینه پایین‌تری را هم برای خرید دستگاه حضور و غیاب پرداخت کند.

از طرف دیگر یک سازمان نمی‌تواند دستگاهی را برای ثبت تردد کارمندان خود خریداری کند که حافظه و ظرفیت ذخیره کم‌تری نسبت ‌به تعداد کارکنانش دارد. بنابراین در صورتی ‌که میزان رفت و آمد در یک سازمان بالا باشد باید دستگاه ثبت تردد، حافظه‌ کافی برای ذخیره کردن این میزان از تردد را داشته باشد، در غیر این صورت، خرید مناسبی به نظر نمی‌رسد.

سرعت شناسایی دستگاه حضور و غیاب
سرعت شناسایی و دقت دستگاه حضور غیاب از عوامل موثر در قیمت این سیستم ها است

4. سرعت شناسایی و دقت

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب، سرعت پردازش و شناسایی کارکنان توسط این دستگاه و هم‌چنین دقت سیستم مورد نظر است. فاکتور سرعت شناسایی دستگاه حضور و غیاب، به شما کمک خواهد کرد تا از اتلاف زمان، برای سنجش ورود و خروج کارکنان خود جلوگیری نمایید. دقت این سیستم‌ها نیز موجب می‌شود تا اطمینان شما از دستگاه حضور و غیاب در کنترل و مدیریت ترددها بیشتر گردد.

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که دستگاه‌هایی را برای کنترل تردد کارکنان خود انتخاب و خریداری نمایید که دارای سرعت پردازش بالاتر و دقت بیشتری هستند لازم است برای آن، هزینه بیشتری هم پرداخت کنید.

5. پورت‌های خروجی یا قابلیت‌های جانبی

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده، دستگاه‌های حضور و غیاب خود را به همراه نرم‌افزار و یا پورت‌ها و قابلیت‌های جانبی دیگر در اختیار خریداران قرار می‌دهند. از جمله این امکانات می‌توان به خروجی رله اشاره کرد که باعث میشود بتوان هم برای حضور و غیاب و هم کنترل تردد از دستگاه استفاده کرد.

امکان اتصال سیستم حضور و غیاب به شبکه اینترنت از دیگر قابلیت‌هایی است که در طراحی و تولید برخی از این دستگاه‌ها، در نظر گرفته می‌شود. دریافت و انتقال اطلاعات از طریق usb، باتری داخلی، دوربین حرارتی و… نیز از دیگر امکاناتی هستند که در بسیاری از موارد، در تولید این نوع از سیستم‌های ثبت کننده تردد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به طور مسلم، وجود و یا عدم وجود هر یک از این امکانات و پورت‌ها می‌تواند قیمت دستگاه حضور و غیاب را با تغییر مواجه سازد. بنابراین در صورت وجود هر یک از این امکانات، لازم است قیمت بالاتری برای خرید دستگاه مورد نظر پرداخت نمایید.

6. تاثیر قیمت دلار بر قیمت دستگاه حضور و غیاب

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت دستگاه حضور و غیاب، عامل افزایش قیمت دلار است. همان‌طور که می‌دانید بیشتر دستگاه‌های حضور و غیاب که در حال ‌حاضر در کشور به فروش می‌رسند محصولات وارداتی هستند و از طرف دیگر در صورت داخلی بودن نیز از برخی قطعات وارداتی و یا خارجی به وجود آمده‌اند که در کشور مونتاژ می‌شوند.

بر این اساس، قیمت دستگاه‌های حضور و غیاب نیز مانند دیگر انواع کالاهایی که تحت تاثیر قیمت دلار و ارز قرار می‌گیرند ممکن است دچار تغییر و تحولاتی شود و با افزایش قیمت دلار قیمت این سیستم‌ها نیز با افزایش مواجه ‌شود.

تاثیر دلار بر قیمت دستگاه حضور و غیاب
نوسانات ارز چگونه بر بهای دستگاه های حضور غیاب اثر می گذارد؟

7. گارانتی و خدمات پس ‌از فروش

همان‌طور که می‌دانید گارانتی و خدمات پس ‌از فروش یک محصول عامل بسیار با اهمیتی است. این عامل می‌تواند قیمت دستگاه حضور و غیاب را نیز تغییر دهد. در حقیقت می‌توان گفت برخورداری از گارانتی و خدمات پس ‌از فروش دستگاه‌های حضور و غیاب به خریداران این محصولات، این امکان را می‌دهد تا در صورت بروز هرگونه مشکل و یا خرابی در این سیستم‌ها، بتوانند از خدمات پشتیبانی شرکت تولیدکننده بهره‌مند گردند و زیان‌های واردشده را جبران نمایند.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 رای)
به بالا بروید