گیت ورود و خروج و یا کنترل تردد چیست؟

در این مقاله خواهید آموخت

یکی از دغدغه‌های بسیار مهم مدیران در شرایط فعلی، نحوه کنترل تردد کارکنان و دیگر افراد به مجموعه‌های مورد نظرشان است. لازم است بدانید که در حال حاضر ابزارها و سیستم‌های بسیار زیادی برای کنترل و مدیریت تردد افراد به وجود آمده ‌است. از جمله این سیستم‌ها می‌توان گیت ورود و خروج یا گیت کنترل تردد را نام برد.

لازم به ذکر است که واژه گیت Gate در زبان انگلیسی، به ‌معنای دروازه به کار می‌رود. همان‌طور که می‌دانید دروازه به محلی گفته می‌شود که افراد در آن به رفت و آمد مشغول هستند. بنابراین می‌توان گفت گیت کنترل کننده تردد نیز در زبان عام، به معنی نوعی مانع فیزیکی در مسیر رفت یا آمد به شمار می‌رود.

در این مقاله قصد داریم به این نکته اشاره کنیم که گیت کنترل کننده تردد چیست و چه کاربردهایی دارد. بررسی انواع این سیستم‌های کنترلی و هم‌چنین مزایای استفاده از انواع مختلف گیت‌های کنترل تردد از دیگر مواردی است که در این مقاله به آن اشاره می‌شود.

منظور از گیت ورود و خروج یا کنترل تردد چیست و چه کاربردی دارد؟

گیت ورود و خروج یا گیت کنترل دسترسی، همان‌طور که از نامش نیز مشخص شده‌ است، یکی از سیستم‌های کاربردی مهم و مفید، برای کنترل ورود و خروج افراد به یک ساختمان و یا مجموعه است تا از این طریق، میزان امنیت در مکان مورد نظر افزایش پیدا کند.

این نوع از سیستم‌ها را می‌توان ترکیبی از تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی به شمار آورد. لذا تمامی افراد و مدیران می‌توانند از این تجهیزات کنترلی در ساختمان و یا اداره و سازمان خود استفاده کنند.

گیت تردد شیشه ای
گیت ورود و خروج شیشه ای

گیت‌های کنترل‌کننده تردد، در حقیقت نوعی موانع فیزیکی هستند که در محل ورود به یک ساختمان و یا  خروج از آن، نصب می‌شوند و مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. از طریق به ‌کارگیری این سیستم‌های کنترلی، مدیران مجموعه‌های کاری و اداری و … می‌توانند رفت و آمد افراد را تحت کنترل درآورند و به آن نظم بخشند.

انواع گیت کنترل تردد کدام است؟

گیت‌های کنترل‌کننده تردد را می‌توان بر اساس مکان مورد استفاده، دسته ‌بندی کرد. از طرف دیگر این سیستم‌ها از نظر ظاهر و یا نحوه کارکرد مکانیکی نیز قابل دسته‌ بندی هستند. لازم به ذکر است که این نوع از گیت‌ها، از نظر نحوه اجازه و دسترسی افراد نیز قابل تقسیم شدن هستند.

آشنایی با انواع گیت کنترل تردد

به‌ طور کلی می‌توان انواع گیت کنترل تردد را به‌ صورت گیت‌های سه‌ شاخه‌ای، شیشه‌ای سریع و هم‌چنین گیت‌های تمام ‌قد، دسته‌ بندی کرد. لازم است بدانید که هر یک از انواع این سیستم‌های کنترل کننده عبور و مرور، دارای کاربرد و مزایای مخصوص به خود هستند. در ادامه به بیان انواع مختلف گیت‌های کنترل تردد و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. گیت کنترل تردد سه شاخه‌ای، میله‌ای، پره‌ای و یا اهرمی

یکی از انواع بسیار مهم گیت‌های ورود و خروج، نوع سه شاخه‌ای این دسته از تجهیزات کنترلی هستند. لازم به ذکر است که به این نوع از گیت‌های کنترل ‌کننده عبور و مرور، گیت میله‌ای و یا گیت سه پره‌ای و یا اهرمی نیز گفته می‌شود.

این نوع از سیستم‌های کنترلی را می‌توانید در سازمان‌ها، شهربازی‌ها، استخرها، متروها و… قرار دهید. ناگفته نماند که در بیشتر موارد، بدنه این نوع از تجهیزات کنترل کننده، از جنس استیل ساخته می‌شود.

لذا مقاومت بسیار بالایی دارند و استحکام آن‌ها نیز قابل ‌توجه است. گیت‌های سه‌ شاخه‌ای کنترل تردد، عملکرد بسیار ساده‌ای نیز دارند. به ‌نحوی ‌که افراد می‌توانند تنها با یک فشار کوچک، از این سیستم عبور نمایند. استفاده از این گیت‌ها در مراکز پر رفت‌ و آمد بسیار مناسب است.

گیت ورود و خروج اهرمی یا میله ای
گیت کنترل تردد سه شاخه‌ای، میله‌ای، پره‌ای و یا اهرمی

2. گیت کنترل تردد شیشه‌ای سریع

این دسته از تجهیزات کنترلی نیز از دیگر انواع گیت کنترل کننده تردد به شمار می‌روند. به این دسته از سیستم‌ها، گیت‌های پروانه‌ای و یا باله‌ای نیز گفته می‌شود. پایه گیت‌های شیشه‌ای سریع در بیشتر موارد، از مواد سخت از قبیل آهن به وجود می‌آیند تا از این طریق، پایه‌ گیت به ‌صورت کاملا ثابت در جای خود باقی بماند.

درهای گیت‌های شیشه‌ای سریع نیز، از متریال شیشه به وجود می‌آیند. این گیت‌ها می‌توانند نظم قابل ‌قبولی را در هنگام رفت ‌و آمد به وجود آورند و در بیشتر موارد، نیز با همین هدف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای خرید گیت کنترل تردد شیشه ای

گیت کنترل‌کننده تردد شیشه‌ای سریع، عملکردی بسیار ساده دارد. به این صورت که پس ‌از عبور کردن یک نفر از آن، شیشه‌ها با سرعتی بالا به مکان اول خود باز می‌گردند تا فرد بعدی، بدون مجوز، نتواند عبور کند.

3. گیت کنترل تردد تمام ‌قد

گیت‌های کنترل‌کننده عبور و مرور تمام ‌قد، با عنوان گیت‌های امنیتی نیز شناخته می‌شوند. این نوع از تجهیزات برای حفظ مسائل امنیتی و حفاظت از ساختمان‌های حساس مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها دارای این امکان و قابلیت هستند که به ‌صورت تمام ‌قد، تمامی مسیر عبور و مرور را تحت پوشش خود درآورند.

بنابراین با استفاده از این گیت‌ها به ‌هیچ ‌وجه، امکان عبور بدون مجوز وجود ندارد. با هر بار باز شدن این گیت‌ها تنها یک نفر می‌تواند عبور کند. اما از طرف دیگر و در کنار مزایای این سیستم کنترل تردد، هزینه خرید و استفاده از سیستم‌های تمام قد، با توجه به نوع ساختار و کاربردشان بیشتر از سایر انواع گیت‌های کنترل‌کننده عبور و مرور است.

گیت تردد قدی یا حفاظتی
گیت ورود و خروج تمام قد کدام است؟

مزایای گیت کنترل تردد چیست؟

در ادامه به بررسی مزایای گیت های ورود و خروج می پردازیم:

1. ایجاد امنیت بیشتر بدون استفاده از عامل انسانی

استفاده از این سیستم‌ها دارای مزایای قابل ‌توجهی برای مدیران مختلف است. از جمله این مزایا می‌توان به این عامل اشاره کرد که این دسته از تجهیزات می‌توانند امنیت بسیار بالایی را برای سازمان و یا مجموعه مورد نظر شما به وجود آورند. چراکه با استفاده از این تجهیزات می‌توانید از دسترسی و یا ورود افراد غیر مجاز به مجموعه کاری و یا ساختمان مورد نظر خود جلوگیری به عمل آورید.

به‌ طور کلی می‌توان گفت هدف از به کار بردن این گیت‌ها به وجود آوردن امنیت در یک مجموعه و یا ساختمان است. بیشتر این گیت‌ها به ‌نحوی ساخته می‌شوند که مدیران بتوانند تنظیمات شناسایی کاربران و یا نوع دسترسی آن‌ها را تغییر دهند.

در واقع می‌توان گفت وجود این سیستم‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید بدون استفاده از هیچ عامل انسانی و یا استفاده از نگهبان، بر تردد افراد مجموعه خود کنترل داشته باشید و در این مسیر از بروز خطا هم پیشگیری به عمل آورید.

2. بهبود عملکرد و بازدهی کارکنان و ایجاد نظم

از طریق به ‌کارگیری این سیستم‌ها، عملکرد و کارایی و میزان بازدهی کارکنان سازمان نیز بهبود قابل ‌توجهی پیدا می‌کند. چراکه با استفاده از این گیت‌ها تمامی رفت‌ و آمدها و ترددها تحت کنترل و نظارت مدیر مجموعه، قرار گرفته ‌است. در چنین مواقعی استفاده از گیت کنترل ‌کننده عبور و مرور موجب می‌شود تا در مجموعه کاری و یا ساختمان شما، نظم و ترتیب ایجاد شود.

هم‌چنین از این طریق مدیران می‌توانند گزارش‌هایی دقیق از رفت و آمد کارکنان و پرسنل خود به دست آورند. استفاده از این سیستم‌ها موجب می‌شود تا هیچ ‌گونه تقلب و اشتباهی در ثبت تردد افراد ایجاد نشود و تعداد نیروی انسانی در سازمان کاهش پیدا کند.

3. تشخیص هویت پرسنل

برخی از گیت‌های کنترل ‌کننده تردد، به ‌نحوی طراحی و ساخته می‌شوند که علاوه ‌بر امکان دسترسی و یا عدم دسترسی کارکنان و ثبت تردد آن‌ها، می‌توانند هویت پرسنل را نیز در هنگام ورود به مجموعه و یا خروج از آن، مورد شناسایی و تایید قرار دهند. یا حتی می‌توانند ساعت و تاریخ دقیق رفت و آمد افراد را ثبت و ضبط نمایند.

چه مکان‌هایی نیاز به گیت کنترل تردد دارند؟

با توجه به مزایای این سیستم‌ها لازم است مدیران تمامی مجموعه‌ها، از گیت‌های کنترل کننده تردد استفاده کنند. باشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، مترو، مراکز اداری و تجاری از جمله مراکزی هستند که نیاز به استفاده از انواع گیت‌های کنترل تردد دارند.

گیت ورود و خروج شیشه ای یا پروانه ای
چه مکان هایی نیاز به گیت کنترل ورود و خروج دارد؟

به ‌طور کلی می‌توان این سیستم‌ها را در محل‌هایی نصب و بهره‌ برداری نمود که رفت و آمد بسیار بالایی دارند و لازم است بر رفت ‌و آمد افراد، نظارت دقیقی صورت بگیرد. لذا مدیران سازمان‌ها و ادارات می‌توانند با صرف هزینه بسیار کم، از این سیستم‌ها استفاده کنند.

از طرف دیگر با استفاده از این گیت‌ها می‌توان از بروز و احتمال سرقت و دستبرد در اماکن حساس مانند موزه‌ها و یا دیگر مکان‌های تاریخی پیشگیری به عمل آورد. هم‌چنین می‌توان این سیستم‌ها را در اماکنی نصب و بهره ‌برداری نمود که اجناسی گران ‌قیمت در آن‌ها نگهداری می‌شوند.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد گیت‌ ورود و خروج و یا کنترل تردد از جمله سیستم‌هایی هستند که می‌توانند به کنترل رفت و آمد در یک مجموعه کمک کنند و در برقراری نظم و امنیت در مراکز مختلف، نقش موثر داشته باشند.

این سیستم‌ها دارای انواع مختلف سه شاخه‌ای، شیشه‌ای سریع و تمام قد هستند. هر یک از این گیت‌های کنترل تردد، دارای کاربرد مخصوص به خود و مزایای ویژه هستند. گیت کنترل تردد را می‌توانید در مراکز پر رفت ‌و آمد و حساس، نصب و بهره‌برداری نمایید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
به بالا بروید