دستگاه حضور و غیاب کارتی چه مزایا و معایبی دارد؟

در این مقاله خواهید آموخت

همان‌طور که می‌دانید دستگاه حضور و غیاب کارتی یکی از تکنولوژی‌های اولیه برای ثبت و کنترل تردد است که در سازمان‌های مختلف، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم است بدانید که اولین دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی، سیستم‌های پانچ بودند. عملکرد این دستگاه‌ها بدین ‌ترتیب بود که فرد، کارتی را وارد این دستگاه می‌کرد و از این طریق می‌توانست تردد خود را ثبت و ضبط نماید.

در حقیقت می‌توان گفت دستگاه‌های پانچی، مادر دستگاه حضور غیاب کارتی بودند. اما در حال حاضر سیستم‌های جدیدی برای انجام این کار طراحی شده‌اند. در این مقاله قصد داریم به معرفی سیستم حضور و غیاب کارتی از نوع rfid بپردازیم و برخی از ویژگی‌ها و مزایای این سیستم‌ها را بیان کنیم.

دستگاه حضور و غیاب کارتی چه مزایایی دارد
مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب کارتی چیست؟

دستگاه حضور غیاب کارتی چیست؟

در دستگاه های حضور و غیاب کارتی، به هر فرد یک کارت مجزا اختصاص داده می شود که تردد خود را با استفاده از کارت ثبت نمایند. کارت های موجود در بازار در انواع کارت های تماسی یا مغناطیسی و کارت های بدون تماس قابل ارائه است. همان‌طور که گفته شد یکی از جدیدترین انواع دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی، سیستم‌های آر اف آی دی هستند. این تجهیزات، با استفاده از آنتن‌های آر اف آی دی کار می‌کنند و تحولی بسیار نوین را در سیستم‌های حضور و غیاب ایجاد نموده‌اند.

سیستم‌های حضور و غیاب کارتی rfid این امکان را دارند تا کارت‌های هوشمند و یا معمولی را از فواصل ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری شناسایی کنند. لازم است بدانید که در طراحی و ساخت کارت‌های مورد استفاده در این سیستم‌ها از پی وی ‌سی نازک استفاده شده‌ است. کارت‌های مورد استفاده در این سیستم‌های حضور و غیاب، بدون تماس هستند و قابلیت چاپ بسیار باکیفیتی را بر روی خود دارند. این سیستم‌ها برای استفاده در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، مدارس و… قابل کاربردند.

معایب دستگاه حضور و غیاب کارتی

یکی از معایب عمده این سیستم‌های ثبت و کنترل تردد این است که در صورتی‌ که دارنده کارت، آن را گم کند و یا کارت مورد نظر، دچار آسیب‌هایی از قبیل شکستگی شود تا زمانی‌که کارت جدید، جایگزین نگردد امکان ثبت تردد و کنترل وجود ندارد. از طرف دیگر به کارگیری این سیستم‌ها به ‌طور معمول به یک ناظر نیاز دارد. چراکه در صورت عدم وجود ناظر، این امکان وجود دارد که یک نفر با استفاده از کارت افراد دیگر، تردد آن‌ها را به ثبت برساند. بنابراین وجود ناظر ممکن است به ایجاد هزینه‌ای اضافی، منجر گردد.

مزایای دستگاه حضورغیاب کارتی

استفاده از سیستم‌های ثبت و کنترل تردد کارتی، دارای چندین مزیت عمده است. از جمله این مزایا می‌توان به ‌سرعت عملکرد بالای این سیستم‌ها اشاره کرد. هم‌چنین این سیستم‌ها دارای این قابلیت و امکان هستند که در مدت‌زمانی کوتاه بتوانند تردد تعداد بسیار بالای افراد را ثبت نمایند. هم‌چنین برای خرید این سیستم‌ها باید هزینه بسیار پایین‌تری را نسبت ‌به دیگر انواع دستگاه‌های حضور و غیاب پرداخت نمایید. از طرف دیگر این دستگاه‌های ثبت تردد، هزینه تعمیر بسیار پایینی نیز دارند. امکان تغییر اطلاعات و یا هک کردن کارت‌ها در سیستم‌های حضور و غیاب کارتی، بسیار کم است.

نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب کارتی
تقلب در سیستم حضور غیاب کارتی چگونه است؟

نحوه تقلب در دستگاه کنترل تردد کارتی

دستگاه حضور غیاب کارتی با وجود ویژگی‌های منحصر به ‌فرد و مزایایی که دارد دارای یک عیب عمده نیز هست. عیب این سیستم‌ها این است که بعضی از کارمندان سازمان، می‌توانند این دستگاه‌ها را به راحتی دور بزنند و یا به‌ عبارت‌ دیگر، نوعی رفت و آمد غیر واقعی را ثبت کنند. این کار از طریق استفاده کارمندان از کارت یکدیگر اتفاق می‌افتد. در بسیاری از موارد دیده می‌شود که برخی از کارمندان به‌ جای دیگری کارت می‌زنند و در ثبت تردد، تقلب می‌کنند.

نکته مهم آشنایی بیشتر با نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب

مکانیزم دستگاه کارتی

دستگاه حضور و غیاب کارتی که با استفاده از تکنولوژی rfid کار می‌کند به این نحو است که بر روی این کارت‌ها یک شماره سریال ذخیره‌ شده است که این شماره توسط آنتن Reader و با نزدیک کردن به دستگاه، خوانده می‌شود و سپس ساعت و تاریخ ورود و خروج فرد مورد نظر به‌ همراه شماره سریال کارت، در حافظه دستگاه، ذخیره می‌گردد. لذا اطلاعات موجود در کارت را می‌توان به ‌راحتی به بانک اطلاعاتی سیستم منتقل نمود.

انواع دستگاه حضور و غیاب کارتی

همان‌طور که می‌دانید پایه و اساس دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی، مبتنی بر شماره کارتی است که برای هر فردی در نظر گرفته شده ‌است. اما کارت‌های مورد استفاده در این سیستم‌های ثبت و کنترل تردد، خود دارای چند نوع مختلف هستند.

تفاوت سیستم های تردد کارتی در کارایی و به روز بودن آن ها بوده و در واقع اختلاف اساسی ای با هم ندارند. منشا این تفاوت هم در کارت های مورد استفاده برای این دستگاه هاست. کارت های دستگاه های حضور و غیاب به دو نوع تماسی و غیر تماسی تقسیم می شوند و قیمت سیستم ساعت زنی با توجه به این که چه نوع کارتی برای آن انتخاب کنید متفاوت خواهد شد، معمولا دستگاه های حضور غیابی که کارت آن ها از نوع غیر تماسی است گران تر هستند.

نکته مهم  دستگاه های حضورغیاب و کنترل تردد کارتی برند ویردی

شناسایی از طریق کارت های تماسی با استفاده از بارکدهای درج شده بر روی آن ها و یا نیروی مغناطیسی انجام می شود. اما در کارت های بدون تماس، مکانیزم شناسایی بر اساس فرکانس بوده و از فاصله ی سه تا ده سانتی متری هم عمل می کنند. خود این کارت ها به نوع rf و مایفر تقسیم بندی می شوند که نوع مایفر قدرت ذخیره اطلاعات بیشتری داشته و داده های زیادی را می تواند ذخیره کند.

ناگفته نماند که دستگاه های کارتخوان بدون تماس با برد خیلی زیاد UHF نیز وجود داردکه بنا به نیاز کاربر مورد استفاده قرار می گیرد و تا فاصله چند ده متری، امکان شناسایی کارت را دارند. بنابراین می‌توان دستگاه‌های کارتی را با توجه به نوع کارت مورد استفاده به  انواع بارکد، بدون تماس مغناطیسی و بدون تماس با تگ (rfid)، دسته بندی کرد.

لازم به ذکر است که نحوه عملکرد دستگاه ساعت زنی کارتی با استفاده از هر یک از این کارت‌ها یکسان و مشابه است.

قیمت دستگاه حضور و غیاب کارتی
حدود هزینه ی دستگاه حضور و غیاب کارتی چه قدر است؟

قیمت دستگاه حضور غیاب کارتی

در حال حاضر این دستگاه ها در برندهای مختلف از قبیل: ویردی virdi، تندا، تایگر، ردی، ام‌پی و …. در بازار وجود دارد. بنابراین قیمت خرید این دستگاه‌ها با توجه به برند آن‌ها متفاوت می‌شود. همان‌طور که می‌دانید محصولات هر برند، دارای ویژگی‌ها و کیفیات منحصر به خود هستند. لذا قیمت این دستگاه‌ها نیز با توجه به ویژگی‌ها و کیفیت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

در حال حاضر دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی به ‌صورت نو و یا دست ‌دوم نیز به خریداران عرضه می‌شود. همان‌طور که می‌دانید در صورتی ‌که دستگاه مورد نظر خود را به ‌صورت کارکرده و یا دست ‌دوم خریداری کنید لازم است قیمت پایین‌تری را برای آن پرداخت کنید. اما به ‌طور کلی می‌توان گفت در صورتی ‌که به ‌دنبال خرید دستگاه ارزان‌ قیمت هستید دستگاه حضوروغیاب کارتی، گزینه بسیار مناسبی است.

نگهداری سیستم حضور و غیاب کارتی

یکی از نکاتی که برای نگهداری این سیستم ها باید به آن توجه داشته باشید محل مناسب برای نصب دستگاه مورد نظر است. به‌ طور معمول بهترین محل برای نصب این نوع از  دستگاه حضور غیاب، مسیرهایی است که تردد پرسنل در آن به ‌راحتی انجام می‌گیرد. بنابراین وقت پرسنل برای ثبت ورود و خروج هدر نمی‌رود.

از طرف دیگر این دستگاه‌ها باید در ارتفاع مناسبی بر روی دیوار نصب شوند. چراکه در صورتی ‌که نصب دستگاه در ارتفاع مناسب خود صورت نگیرد می‌تواند اختلالاتی را در ثبت و کنترل تردد ایجاد کند. در حین نصب هم‌چنین لازم است به محل پریز برق به ‌عنوان منبع تغذیه نیز توجه داشته باشید.

ویژگی‌های متمایز سیستم کنترل تردد کارتی

دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی دارای ویژگی‌های خاصی هستند که باعث شده بسیاری از مدیران از این سیستم‌ها برای ثبت کنترل و ورود و خروج پرسنل خود استفاده کنند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به تنوع این سیستم‌ها اشاره کرد. همان‌طور که پیش ‌از این نیز گفته شد این سیستم‌ها در تنوعی از مدل‌ها و برندها ساخته می‌شوند.

کیفیت ساخت و هم‌چنین گارانتی معتبر نیز از دیگر ویژگی‌های این سیستم‌های ثبت تردد است. امکان گزارش‌گیری در زمان واقعی، سریع بودن و بدون خطا بودن، از دیگر ویژگی‌های متمایزکننده این سیستم‌ها است. هم‌چنین لازم است بدانید که کار کردن با این دستگاه‌ها بسیار ساده است. این سیستم‌ها با بیشتر محیط‌های اداری، کارگاهی و… تناسب دارند.

نحوه مراقبت از دستگاه حضور و غیاب کارتی
چگونه می توان دستگاه حضور و غیاب کارتی را تمیز کرد؟

نحوه مراقبت و تمیز کردن دستگاه حضور غیاب کارتی

برای مراقبت هرچه بیشتر از دستگاه حضور و غیاب کارتی باید توجه داشته باشید که این سیستم‌ها را از تابش مستقیم نور خورشید، رطوبت، گرد و خاک، آلودگی و غبار و یا دوده دور نگه دارید. در نزدیکی این سیستم‌ها نباید میدان مغناطیسی قوی وجود داشته باشد و یا این دستگاه‌ها را نباید در کنار وسایل گرمایشی نصب و بهره‌برداری نمایید. هم‌چنین هیچ مایعی نباید با دستگاه مورد نظر در تماس قرار بگیرد.

برای تمیز کردن این سیستم‌های حضور و غیاب (attendance device) نیز باید هر چند وقت یک ‌بار در بازه‌های منظم زمانی یک یا دو هفته‌ای اقدام کنید. این دستگاه را باید با یک پارچه نرم و نمناک تمیز کنید. لازم به ذکر است که در این شرایط باید از پاشیدن آب و یا هر مایع شستشو دهنده دیگری به ‌طور مستقیم به دستگاه، خودداری نمایید و یا از برخورد هرگونه ضربه به آن پیشگیری کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم های حضور و غیاب با ما همراه باشید…

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)

مقالات مرتبط

3 دیدگاه ها

  1. رشید زاده
    • طلوع پردیس

دیدگاه خود را ثبت کنید

به بالا بروید