هوشمندسازی مدارس با سیستم حضور و غیاب

در این مقاله خواهید آموخت

در سال‌های اخیر، استفاده از سیستم حضور غیاب در مدارس به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین ابعاد هوشمند سازی (smartification)، مطرح‌ شده است و توانسته با استقبال قابل‌ توجهی هم روبه‌رو شود. در حقیقت می‌توان گفت هوشمندسازی مدارس با سیستم حضور و غیاب، راهکار بسیار جدیدی است که می‌تواند دانش‌آموزان را تشویق کند تا رفت‌ و آمد منظمی داشته باشند و به‌ موقع، در کلاس درس و مدرسه حاضر شوند.

دستگاه حضور و غیاب در مدارس می‌تواند به ساده‌ترین شکل ممکن، رفت و آمدهای دانش‌آموزان را کنترل کند و گزارش دقیق آن را در اختیار مربیان و اولیا قرار دهد. این سیستم‌ها هم‌چنین دارای این توان و قابلیت هستند که ورود و خروج پرسنل مدرسه و یا معلمان را نیز، تحت کنترل قرار دهند.

هوشمندسازی مدارس یعنی چه؟

هوشمندسازی مدارس، به‌ طور کلی به‌ معنای استفاده از سیستم‌های پیشرفته و نوین در بخش‌های مختلف مدرسه، از جمله فرایند حضور و غیاب است. سیستم‌های حضورغیاب مدارس به‌ نحوی طراحی و تولید شده‌اند که می‌توانند تمامی ترددهای دانش‌آموزان را تحت کنترل قرار دهند و رفت و آمدهای دانش‌آموزان از زمان خروج از منزل تا بازگشت به خانه را مدیریت کنند.

به‌ طور کلی می‌توان گفت با استفاده از این سیستم‌ها، خارج شدن یک دانش‌آموز از منزل و ورود وی به سرویس تا رسیدن به مدرسه، ثبت و ضبط می‌گردد. سپس ورود وی به مدرسه به اطلاع والدین و مربیان می‌رسد. انجام حضور  غیاب در کلاس درس و ثبت آن برای معلمان و مدیران، از دیگر اقداماتی است که توسط این سیستم‌های ساعت زنی انجام می‌شود.

زمان خروج دانش‌آموز از مدرسه نیز در سیستم حضورغیاب ثبت می‌گردد و سپس به والدین و مربی، اطلاع داده می‌شود.

چه تجهیزاتی جهت هوشمندسازی مدارس مورد نیاز است؟

برای هوشمند سازی و ارتقا کیفیت امنیتی مدارس، ابزار و تجهیزات خاصی مورد نیاز است؛ از جمله این تجهیزات می‌توان به سیستم‌های نرم‌ افزاری و سخت‌ افزاری اشاره کرد. یکی از سیستم‌های سخت‌ افزاری مورد نیاز برای هوشمندسازی مدارس، دوربین مداربسته است.

با استفاده از این دوربین‌ها می‌توانید نظارت کافی و مورد نظر خود را بر دانش‌آموزان در محوطه مدرسه داشته باشید. از دیگر تجهیزات ضروری به منظور اجرای فرایند هوشمند سازی، تهیه سامانه حضور غیاب است. وجود این سیستم برای ثبت ورود و خروج دانش‌آموزان در مدارس هوشمند، الزامی است.

گیت کنترل تردد از دیگر تجهیزاتی است که امکان نصب آن در قسمت ورودی مدارس وجود دارد و نقش آن جلوگیری از تردد افراد غیر مجاز به داخل محیط موسسه آموزشی است؛ در کنار تجهیزات عنوان شده، تهیه سامانه ارسال پیامک و نرم افزار به منظور تهیه گزارشات لازم امری ضروری است.

نکته مهم مقاله پیشنهادی: آشنایی با گیت کنترل تردد و انواع آن

این نرم افزارها می‌توانند پیامک حضور و یا غیاب یک دانش‌آموز را به‌ صورت آنلاین و لحظه‌ای به اطلاع مدیر، مربی و والدین برسانند.

تجهیزات دیگری هم برای هوشمندسازی مدارس به کار میروند ولی در این مطلب ما به اجرای این پروسه با سیستم حضور غیاب می پردازیم.

چه دستگاهی برای حضور غیاب دانش‌آموزان مناسب است؟

در راستای هوشمندسازی مدارس با سیستم حضور و غیاب میخواهیم به مناسب ترین دستگاه ها در راستای این هدف بپردازیم. همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های حضور و غیاب دارای انواع مختلف سیستم‌های بیومتریک، کارتی، رمزی و… هستند. هر کدام از این سیستم‌ها از روش خاصی برای شناسایی افراد استفاده می‌کنند. برای نمونه، سیستم های بیومتریک از فناوری‌های متعددی برای شناسایی افراد مختلف استفاده می‌کنند. از جمله این فناوری‌ها می‌توان به تکنولوژی اثر انگشت، تشخیص چهره، تشخیص عنبیه و اسکن کف دست اشاره کرد.

دستگاه‌های حضوروغیاب کارتی از دیگر انواع این سیستم‌ها هستند که از جمله قدیمی‌ترین دستگاه‌های ساعتزنی نیز به شمار می‌روند. نحوه عملکرد این سیستم‌ها به این نحو است که برای هر کدام از دانش‌آموزان، یک کارت صادر می‌شود که تمامی اطلاعات وی در آن، درج شده‌ است. بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند برای ثبت ورود خود به مدرسه و یا خروج از آن، کارت را بر روی دستگاه کنترل تردد قرار دهند و از این طریق، رفت و آمد خود را ثبت نمایند.

دستگاه‌های مناسب برای حضور و غیاب دانش‌آموزان چه دستگاه هایی است؟
دستگاه‌های مناسب برای حضور و غیاب دانش‌آموزان در مدارس هوشمند

دستگاه حضورغیاب رمزی یکی دیگر از انواع سیستم‌های کنترل‌ کننده تردد به شمار می‌رود. این سیستم‌ها از یک صفحه‌ کلید عددی و یا حروف به وجود آمده‌اند. بنابراین این امکان را فراهم می‌کنند که افراد در حال تردد، رمز ورود خود را به‌ صورت عدد و یا حروف و یا ترکیبی از هر دو، وارد سیستم نمایند.

طبق توضیحات عنوان شده، کاملا مشخص است برای نظارت دقیق بر تردد دانش آموزان، استفاده همزمان از گیت تردد و سیستم های ثبت تردد، با توجه به اینکه باعث می‌شود تا شما بتوانید از ورود افراد غیر مجاز به محوطه مدرسه پیشگیری به عمل آورید، از اقلام ضروری محسوب می شود.

بهترین فاکتور برای ثبت حضور و غیاب دانش‌آموزان کدام است؟

در حالت کلی می‌توان گفت از میان دستگاه‌های مختلف حضور و غیاب، سیستم‌های بیومتریک تشخیص چهره از جمله دستگاه‌های بسیار مناسب برای کنترل تردد دانش‌آموزان هستند. این سیستم‌ها از یک الگوی خاص برای ثبت اطلاعات مربوط به چهره دانش‌آموزان استفاده می‌کنند.

همچنین دارای یک دوربین داخلی هستند که می‌توانند از چهره دانش‌آموزان، تصویربرداری کنند و سپس آن را به‌ صورت الگوهای رمزنگاری شده، ذخیره نمایند. جلوگیری از تقلب در هنگام ثبت تردد دانش‌آموزان یکی از دلائل اصلی استفاده از سیستم‌ تشخیص چهره است.

از طرف دیگر این نوع از دستگاه‌های کنترل‌ کننده تردد، دقت بسیار بالایی هم دارند. چرا که از تکنولوژی‌های سه‌بعدی و دوربین‌های مادون‌ قرمز برای تشخیص چهره و شناسایی افراد استفاده می‌کنند. بنابراین شناسایی بسیار دقیقی را انجام خواهند داد.

نرم‌ افزار حضور و غیاب مدارس باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

همان‌طور که می‌دانید کنترل رفت و آمد دانش‌آموزان و ثبت تردد آن‌ها، نقش بسیار مهمی در امنیت دانش‌آموزان دارد. از طرف دیگر، یکی از اقدامات بسیار پر خطا و زمان‌بر در مدارس به شمار می‌رود. بنابراین استفاده از سیستم و نرم‌افزار حضوروغیاب مدارس نقش بسیار مؤثری در ساده‌سازی این فرایندها دارد.

نرم افزار حضور و غیاب خوب چه ویژگی هایی دارد؟
ویژگی‌های نرم‌ افزار حضور و غیاب در مدارس کدام است؟

با استفاده از این سیستم‌ها مدیران می‌توانند به حضور غیاب دانش‌آموزان و هم‌چنین معلمان با استفاده از یک نرم‌افزار دست یابند. از طرف دیگر این سیستم‌ها دارای این قابلیت هستند که، حضور و غیاب دانش‌آموزان را به‌ صورت دقیق گزارش کنند و غیبت‌ها و تاخیرهای آنان را به اطلاع والدین و مربیان برسانند. سیستم‌های حضورغیاب مدارس می‌توانند هرگونه تردد و یا ورود و خروج دانش‌آموزان را به معلمان و والدین آن‌ها، از طریق ارسال پیامک، اطلاع‌رسانی کنند.

کلام آخر

با خرید و استفاده از سامانه حضور و غیاب مدارس، این امکان برای شما فراهم می‌شود که بتوانید با کمک یک سیستم، هم ورود و خروج دانش‌آموزان را کنترل کنید و هم بر تردد پرسنل و کارکنان و معلمان نظارت داشته باشید. استفاده از این سیستم‌ها باعث می‌شود تا بتوانید در انتهای یک روز و یا در پایان یک ماه، گزارشات کاملی را در زمینه ورود و خروج دانش آموزان، معلمان و پرسنل به دست آورید. امیدواریم اطلاعات مفیدی درباره ی هوشمندسازی مدارس با سیستم حضور و غیاب کسب کرده باشید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
به بالا بروید