نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب

در این مقاله خواهید آموخت

در حال حاضر بسیاری از مراکز حساس و هم‌چنین ساختمان‌های اداری، مسکونی و تجاری برای ثبت رفت و آمدهای خود، از انواع دستگاه حضور و غیاب استفاده می‌کنند.

بسیاری از افراد به دنبال پیدا کردن این نکته هستند که با وجود هزینه بالایی که صرف خرید این تجهیزات می‌کنند آیا می‌توانند نسبت به عملکرد این سیستم‌ها اطمینان داشته باشند و یا امکان تقلب در دستگاه حضور و غیاب وجود دارد؟ آیا می توان سیستم حضور و غیاب را دور زد؟

در این مقاله قصد داریم انواع دستگاه‌های حضور غیاب را از نظر امکان تقلب و هک شدن و دور زدن این سیستم‌ها مورد بررسی قرار دهیم. همان‌طور که می‌دانید انواع دستگاه‌های حضور و غیاب که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل: دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی، دستگاه تشخیص چهره، دستگاه تشخیص عنبیه، دستگاه کارتی و… هستند که در این مقاله به بررسی امکان تقلب در این سیستم‌ها، خواهیم پرداخت.

نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب کارتی چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی یکی از قدیمی‌ترین نوع سیستم‌های حضور و غیاب در سازمان‌ها و ادارت مختلف و اماکن پر رفت وآمد به شمار می‌روند. در حقیقت می‌توان گفت این سیستم‌ها جزء اولین دستگاه‌های دیجیتالی هستند که در سراسر جهان برای ثبت و ضبط رفت و آمد، مورد استفاده قرار گرفتند.

این نوع از دستگاه‌ها دارای مزایایی هستند. از جمله این مزایا می‌توان به این عامل اشاره کرد که دستگاه کارتی حضور و غیاب، دارای این قابلیت است که بتواند در کم‌ترین زمان ممکن، حجم بسیار بالایی از رفت و آمدها را ثبت و ضبط نماید.

نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب کارتی
تقلب در دستگاه کارتی

بنابراین سازمان‌های بزرگ و مراکز پرتردد، می‌توانند با استفاده از این سیستم‌ها، ترددهای خود را تحت کنترل و نظارت در بیاورند. اما با این وجود، این دستگاه‌ها دارای معایبی نیز هستند.

یکی از معایب عمده این سیستم‌های کنترلی عبور و مرور، این است که بعضی از کارمندان و افرادی که در یک ساختمان رفت و آمد می‌کنند، می‌توانند این دستگاه‌ها را فریب دهند و یا به عبارت دیگر، دستگاه مورد نظر را دور بزنند و رفت و آمدی غیر واقعی را به مدیران گزارش کنند.

در بسیاری از مواقع دیده می‌شود که کارمندان یک اداره به جای همکار و یا همکارانشان، کارت می‌زنند و بدین ترتیب نوعی تردد غیر واقعی را به ثبت می‌رسانند.

نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چگونه است؟

وجود معایب گسترده در دستگاه کارتی حضور و غیاب، از جمله کارت زنی بسیاری از همکاران در ادارات و سازمان‌های خصوصی و دولتی به جای یکدیگر، باعث شد تا شرکت‌های مختلف تولید کننده، به فکر طراحی و تولید سیستم‌هایی تازه بیفتند. برای دستیابی به این منظور، این سازمان‌ها انواعی از دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک را طراحی و تولید نمودند.

– دستگاه حضور و غیاب بیومتریک چگونه عمل می کند؟

همان‌طور که می‌دانید به انواعی از دستگاه‌های حضور و غیاب گفته می‌شود که می‌توانند یکی از ویژگی‌های بیومتریک شخص را مورد شناسایی و ارزیابی قرار دهند و سپس آن را به صورت کدهایی تعریف شده، در سیستم خود ثبت کنند.

بنابراین این سیستم‌ها از این طریق می‌توانند اشخاص را شناسایی کنند و سپس در صورتی که فرد برای بار دوم به دستگاه مورد نظر، مراجعه کرد دستگاه وی را می‌شناسد و می‌تواند رفت و آمد وی را ثبت کند.

یکی از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک که در حال حاضر در بسیاری از مراکز مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است. لازم است بدانید که دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی توانسته تا حدود زیادی امکان تقلب و دور زدن در ثبت رفت و آمدها را کاهش دهد.

اما لازم است بدانید که این سیستم‌ها نسبت به برخی دیگر از دستگاه‌های حضور و غیاب از جمله دستگاه تشخیص چهره و عنبیه دارای امنیت کم‌تری هستند. بنابراین می‌توان گفت امکان دور زدن و تقلب در این سیستم وجود دارد. اما ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که این امکان به سادگی فراهم نمی‌شود.

نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی چگونه است؟
تشخیص اثرانگشت حقیقی از تقلبی

در این سیستم‌ها همان‌طور که می‌دانید برای ثبت یک اثر انگشت، کارمند و یا فرد مورد نظر، باید در برابر دستگاه قرار بگیرد و سپس انگشت یا انگشتان خود را به طرزی صحیح بر روی سنسور دستگاه قرار دهد. تا از این طریق، سنسور بتواند اثر انگشت وی را اسکن کند و سپس آن را ثبت نماید.

در این صورت، اگر فردی بتواند به یک نمونه از اثر انگشت فردی دیگر دسترسی پیدا کند می‌تواند به راحتی ترددی کاذب را ثبت کند. برای جعل اثر انگشت هم راه‌های بسیاری وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان استفاده از ژلاتین را نام برد.

لازم به ذکر است که طراحی دستگاه‌های حضور و غیاب جدید، به نحوی است که در صورتی که فردی اثر انگشت خود را جعل نماید و در سنسور دستگاه قرار دهد، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی مورد نظر، نمی‌تواند آن را مورد شناسایی قرار دهد و مجوز عبور را صادر نماید. چراکه دستگاه، به این نکته پی خواهد برد که با یک بافت زنده مواجه نشده است. (الگوریتم شناسایی بر اساس تشخیص بافت زنده است)

یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان دستگاه اثر انگشتی حضور و غیاب را فریب داد،  این است که شما یکی از انگشتان دست خود را برای تردد خود در نظر بگیرید و انگشت دیگری را برای فرد دیگر، در سیستم تعریف کنید. بنابراین در چنین شرایطی می‌توانید با استفاده از هر یک از انگشتان خود ترددی را ثبت کنید، یکی برای خود و یکی برای همکارتان.

(این مورد توسط دستگاه های حضور و غیاب مجهز به دوربین داخلی قابل کنترل است، چرا که عکس فرد در لحظه تردد ثبت خواهد شد و توسط نرم افزار قابل بررسی خواهد بود!)

نحوه تقلب کردن در دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره به چه صورت است؟

دستگاه تشخیص چهره یکی دیگر از انواع سیستم‌های بیومتریک است که از آن برای ثبت و ضبط تردد استفاده می‌شود. در این دستگاه، همان‌طور که می‌دانید، تصویر چهره فرد در سیستم ذخیره می‌شود و نقاط مشخصی در صورت به عنوان الگو ثابت در نظر گرفته شده و در حافظه دستگاه ذخیره می شود.

بنابراین هر بار که فرد مورد نظر،  قصد داشته باشد به داخل ساختمان رفت و آمد کند، تصویر وی با همان الگویی که دستگاه حضور و غیاب آن را ذخیره کرده است، مقایسه می‌گردد و در صورت صحت اطلاعات، از این الگو، به عنوان مجوز ورود و خروج استفاده می‌شود.

با استفاده از این دستگاه و در صورتی که اطلاعات چهره فرد صحیح باشد، تردد وی نیز ثبت خواهد شد. لازم است بدانید که دستگاه تشخیص چهره، میزان امنیت بالایی دارد و از طرف دیگر کم‌ترین امکان را برای تقلب و یا دور زدن دارد.

تقلب در دستگاه تشخیص چهره
نحوه ی دور زدن دستگاه تشخیص چهره چگونه است؟

اما لازم است بدانید که برخی از افراد سودجو می‌توانند این نوع از دستگاه حضور و غیاب را، از طریق انجام روش‌هایی دور بزنند و یا آن را فریب دهند. لازم به ذکر است که این امکان، به ویژه در مورد سیستم‌های قدیمی دستگاه‌های تشخیص چهره وجود داشت چراکه دستگاه‌های قدیمی دارای کیفیت بسیار پایین‌تری بودند و میزان تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها نیز پایین بود. بنابراین برخی از افرد سودجو می‌توانستند از طریق فراهم کردن یک عکس بسیار باکیفیت، سیستم مورد نظر را دور بزنند.

اما به تدریج، طراحی‌های جدیدتری انجام شد و تکنولوژی‌ سیستم‌های حضور و غیاب تشخیص چهره نیز تغییر پیدا کرد تا این امکان را به حداقل برساند. در حال حاضر سیستم های تشخیص چهره ارائه شده توسط برخی برند های مطرح در بازار، امکان شناسایی انواع چهره تقلبی (شامل: ماسک سه بعدی تهیه شده از چهره و سر فرد، تصویر پرسنلی، فیلم ضبط شده توسط گوشی تلفن) را داشته و به عبارتی چهره زنده را از تقلبی تفکیک میکنند.

نحوه تقلب در دستگاه حضور غیاب تشخیص عنبیه چگونه است؟

یکی از جدیدترین و در عین حال دقیق‌ترین نوع سیستم‌های حضور و غیاب که در زمان حاضر، مورد استفاده بسیاری از شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکز تجاری و اداری و.. قرار می‌گیرد، دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه است.

لازم است بدانید که این دستگاه‌ها، دارای امنیت قابل توجهی هستند و از نظر عملکرد نیز دقتی بالا دارند. به دلیل امنیت بالا و دقت عملکرد مناسب، از این سیستم‌ها در مراکز نظامی و امنیتی نیز استفاده می‌شود. از طرف دیگر بسیاری از کشورها از این مدل سیستم‌های تشخیصی بیومتریک، در فرودگاه‌ها استفاده می‌کنند و یا در گمرک مرزی آن را به کار می‌گیرند.

در حقیقت، در حال حاضر در این کشورها، از این ابزار به عنوان یک کارت شناسایی و یا پاسپورت استفاده می‌شود تا میزان تقلب به حداقل ممکن رسد.

در واقع و طبق یک برآورد کلی می‌توان به این نتیجه دست یافت که از میان دستگاه‌های حضور و غیاب که تا کنون به آن‌ها اشاره شد، دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه، به عنوان بهترین دستگاه حضور و غیاب به شمار می‌رود. همان‌طور که می‌دانید عنبیه، در میان دو پلک قرار گرفته است. بنابر این عامل و به دلیل محل دقیق قرار گرفتن این عضو، بیشترین میزان حفاظت در بدن از این بخش صورت می‌گیرد.

تقلب در دستگاه تشخیص عنبیه
آیا سیستم تشخیص عنبیه جای خطا دارد؟

از طرف دیگر لازم به ذکر است که این عضو بدن در میان سایر اعضای بیولوژیک بدن انسان، با کم‌ترین میزان آسیب و خطر مواجه می‌گردد. بنابراین تغییرات این عضو نسبت به سایر بخش‌های بدن بسیار کم‌تر است. بنابراین می‌توان با استفاده از این عضو به تشخیص دقیق‌تر و بهتری از افراد دست یافت و رفت و آمدهای واقعی‌تری را ثبت و ضبط نمود.

لازم به ذکر است که این نوع از دستگاه‌های حضور و غیاب، به نحوی طراحی و تولید می‌شوند که بتوانند چیزی در حدود 200.000 عنبیه را در حافظه خود ثبت کنند و ذخیره نمایند. این دستگاه‌ها هم‌چنین دارای این مزیت هستند که بتوانند فرایند تشخیص عنبیه را با سرعتی بسیار بالا انجام دهند.

اما در هر حال ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که این نوع از سیستم‌های تشخیصی و حضور و غیاب، دارای یک مشکل اساسی هستند و آن مشکل این است که در هنگام تابش شدید نور آفتاب نمی‌توانند به تشخیص صحیحی دست یابند. بنابراین از این طریق، امکان تقلب در این دستگاه‌ها نیز وجود دارد.

نکته مهم پیشنهاد : مزایای سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره در سال 2021

اگرچه در سال های اخیر شاهد رشد سریع تکنولوژی های بکار برده شده در سیستم های حضور و غیاب و کنترل تردد هستیم به طوری که در بیشتر دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک با امکان شناسایی چهره و اثر انگشت امکان هک شدن وجود ندارد و مجهز با انواع تائیدیه های مبنی بر سطح امنیت بالا هستند. اما همچنان به راحتی می توان دستگاه های حضور و غیاب با امکان شناسایی از طریق کارت و رمز را دور زده و به راحتی و بدون حضور فرد، تردد وی را ثبت کرد.

امیدواریم که این مطلب توجه شما را جلب کرده باشد، در صورتی که شما با روشهای دیگری برای دور زدن و هک کردن دستگاه حضور و غیاب آشنا هستید یا ابهامی در مورد این مسئله وجود دارد که ما می توانیم پاسخ گو باشیم، لطفا در قسمت کامنت ها، موضوع را با ما به اشتراک بگذارید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
4.25 (4 رای)
به بالا بروید