شرایط نگهداری و تمیز کردن دستگاه حضور غیاب

در این مقاله خواهید آموخت

دستگاه های حضورغیاب از تجهیزات ضروری برای سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک محسوب می شوند. با توجه به این که هر شرکت موفقی اصول پایه، یعنی نظم و پاکیزگی را در اولویت قرار می دهد، مسئله ی نظافت و پاکیزگی دستگاه های حضورغیاب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از طرفی امروزه با توجه به شرایط حاکم و زیاد شدن انواع بیماری های ویروسی از جمله کرونا و نیز در نظر گرفتن راه انتقال آن ها، تمیز کردن دستگاه حضور غیاب، به ویژه دستگاه هایی که برای شناسایی فرد نیاز به تماس دارند مانند دستگاه حضور و غیاب کارتی و اثرانگشتی، از اهمیت خاصی برخوردار است.

همچنین باید توجه داشت که دستگاه های حضور و غیاب، سیستم های الکترونیکی هستند، لذا حساسیت های خاص خود را دارند و در تمیز کردن آن ها باید نکاتی را در نظر گرفت. در این مقاله نکات مفیدی درباره ی تمیز کردن دستگاه حضور غیاب بیان می کنیم.

نگهداری دستگاه حضور و غیاب

تمیز کردن دستگاه حضور غیاب

هنگام تمیز کردن دستگاه حضور غیاب، از تماس مستقیم ماده ی شوینده و یا حتی آب با آن خودداری فرمایید. برای تمیز کردن دستگاه می توانید از یک پارچه ی تمیز، نرم و مرطوب استفاده کنید. توجه داشته باشید در صورت رطوبت زیاد پارچه بلافاصله باید با یک پارچه ی خشک سطح تمیز کرده را دستمال بکشید. از اسپری کردن هر گونه مایع شوینده به ویژه وایتکس به سطح دستگاه حضور و غیاب جدا خودداری فرمایید. به هیچ وجه سنسوراثر انگشت را با مواد شوینده تمیز نکنید.

check مطلب پیشنهادی : آشنایی با انواع دستگاه های حضور و غیاب و کنترل تردد virdi

نگهداری از دستگاه حضور غیاب

گام اول در راستای نگهداری از دستگاه های حضور غیاب توجه به محل نصب آنهاست. دقت داشته باشید که دستگاه ها باید در محلی نصب شوند که ترجیحا از هر گونه دوده و غبار دور بوده، همچنین جلوی نور مستقیم خورشید یا چراغ نباشند. رطوبت نیز می تواند به دستگاه حضورغیاب آسیب بزند. بنابراین سعی کنید که تا حد امکان سیستم در جایی دور از رطوبت نصب شود.

قرار گیری دستگاه در محیط های دارای نویز و میدان مغناطیسی قوی (مانند تابلوهای برق و یا کابل فشار قوی) نیز مشکل ساز خواهد بود، در نتیجه برای محافظت از مدار و سیستم الکترونیکی دستگاه حضور و غیاب، باید دور از میدان مغناطیسی باشد.

از طرفی محل نصب دستگاه باید دور از وسایل گرمایشی مانند بخاری باشد.

در صورت بروز هر گونه مشکل و یا خرابی ای با شرکت ارائه دهنده دستگاه مشورت کنید و خود اقدام به تعمیر دستگاه حضورغیاب نکنید. اقداماتی مانند باز و بسته کردن دستگاه، کالیبره کردن، بروز رسانی نرم افزار حضور و غیاب و … را بدون هماهنگی شرکت انجام ندهید. برخورد هر گونه جسم سنگین و خشن به دستگاه، می تواند سبب آسیب سطحی و یا حتی جدی به سیستم حضور و غیاب شود.

ضد عفونی کردن دستگاه حضورغیاب

ضدعفونی کردن دستگاه حضور و غیاب با هدف جلوگیری از شیوع بیماری های ویروسی از اقدامات مهم به شمار می رود. برای ضدعفونی کردن دستگاه حضورغیاب اولین گام خریداری یک محلول ضدعفونی کننده ی مناسب است. حتما قبل از استفاده از محلول ضدعفونی کننده دستورالعمل مصرف آن را به دقت بخوانید. سپس با استفاده از اسپری کمی از محلول را بر روی پارچه ای نرم پاشیده و به آرامی بر روی سطوح دستگاه حضورغیاب بکشید. توجه داشته باشید که دستمال نباید زیاد به محلول آغشته شود چراکه ممکن است رطوبت آن وارد دستگاه شده و به مدار آن آسیب وارد شود. حتما قبل از تمیز کردن دستگاه حضور غیاب، آن را خاموش کنید.

ضد عفونی کردن دستگاه حضور غیاب

محل نصب دستگاه حضورغیاب

همان طور که می دانید محل نصب دستگاه علاوه بر تاثیر در بازده آن می تواند کار تمیز کردن دستگاه حضور غیاب را آسان کند.  با توجه به این که نور خورشید به مرور زمان ممکن است بر عملکرد سنسور دستگاه های حضورغیاب بیومتریک تاثیر منفی بگذارد بهتر است این دستگاه ها، در محیط های با پوشش مناسب و یا سربسته نصب شوند. همچنین همان طور که پیش تر گفته شد بهتر است در محلی دور از رطوبت و گرد و غبار و دوده نصب شوند. دمای محیط یکی دیگر از عواملی است که می تواند بر عملکرد برخی از انواع دستگاه های حضور و غیاب تاثیر بگذارد لذا بهتر است این مدل سیستم ها در معرض مستقیم وسیله گرمایشی و یا در محیط های خیلی سرد و یا گرم قرار نگیرند. ارتفاع دستگاه حضورغیاب نیز عامل مهمی در بهبود کارایی دستگاه می باشد.

جمع بندی

با رعایت نکات مطرح شده برای تمیز کردن دستگاه حضور غیاب  و نیز سرویس دوره ای و منظم دستگاه حضورغیاب توسط شرکت می توانید از عملکرد بهینه و عمر طولانی مدت آن اطمینان حاصل کنید. البته که این عوامل تابع جنس خوب دستگاه و برند معتبر نیز می باشند. شرکت طلوع پردیس نماینده رسمی برند ویردی، ساخت کره جنوبی، در ایران است که خدمات پس از فروش آن شامل همه محصولات می شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت شرکت طلوع پردیس مراجعه فرمایید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
2.5 (2 رای)
به بالا بروید