نحوه ی تشخیص و یا شناسایی اثر انگشت چگونه است؟

در این مقاله خواهید آموخت

برای آشنایی با نحوه عملکرد و استاندارد سیستم تشخیص اثر انگشت همراه ما باشید؛

تشخیص اثر انگشت برای چه اهدافی مناسب است؟

شناسایی اثر انگشت یک روش فوق العاده منعطف و جامع برای شناسایی افراد است. شناسایی از طریق اثر انگشت برای سیستم ها یا برنامه هایی که دسترسی به آنها  معمولاً از طریق کلید، کارت یا رمز عبور فراهم بوده، جایگزین مناسبی است.

در حال حاضر از سیستم شناسایی اثرانگشتی، در سیستم کنترل تردد (access control system) برای بازکردن دربها، سیستم های مدیریت ابزار مانند سیستم های کامپیوتری و دستگاه های عابر بانک ، خدمات آنلاین مانند نرم افزارهای مربوط به بانک، برخی اماکن مانند باشگاه ها و… استفاده می شود. از طرفی جدیدترین مدل های تلفن هوشمند در حال حاضر مجهز به سیستم اسکن اثر انگشت هستند. بنابراین امروزه، شناسایی اثر انگشت کاربرد گسترده ای دارد.

مزایای تشخیص اثر انگشت

اثرانگشت یک راه منحصر به فرد برای شناسایی یک فرد است. اگر شما اثرانگشت را با یک کلید مقایسه کنید، به راحتی می توانید بگویید که در دست هر فرد ده کلید نهفته است، که هر کدام با دیگری متفاوت است.

حتی اگر یک انگشت بریدگی داشته باشد یا تمام دست در گچ باشد، باز هم انگشتان کافی برای شناسایی وجود دارد. اثرانگشت یک روش بسیار مطمئن برای شناسایی افراد است، زیرا همه ی اثرانگشت ها منحصر به فرد هستند. حتی دوقلوهای همسان نیز اثرانگشت های متفاوتی دارند.

تشخیص اثر انگشت

در مقایسه با سایر روش های شناسایی، مانند کلید، کارت مغناطیسی و رمز عبور، اثرانگشت بسیار امن و مطمئن است. شما نمی توانید آن را فراموش کنید یا در محلی جابگذارید، همچنین نمی تواند از شما دزدیده شود!

یکی دیگر از مزایای فوق العاده ی اثرانگشت عدم نیاز به حمل وسیله ی اضافی است، شما دیگر نیازی به حمل کلید و یا کیف برای کارت ندارید. از طرف دیگر با بهره گیری از سیستم تشخیص اثرانگشت می توانید به مقدار قابل توجهی، در هزینه ها صرفه جویی کنید.

در سیستم های گسترده، مانند سیستم های کنترل دسترسی در کارخانه ها، اداره ها و یا تشخیص مراجعین در باشگاه های ورزشی، نیازی به هیچ کارت و یا کلیدی برای حضور و غیاب و یا شناسایی، که در نهایت مشکلاتی مانند گم شدن و یا دزدیده شدن را داشته باشد و منجر به ثبت نام مجدد شود، نیست. به عنوان مثال، هنگام استفاده از سیستم تشخیص اثر انگشت، می توان به بازدیدکنندگان دسترسی محدود مثلا برای یک روز، داد.

فرایند تشخیص اثر انگشت

در شناسایی از طریق اثرانگشت، اثرانگشت یک فرد با داده های ذخیره شده از اثرانگشت مقایسه خواهد شد. یک اثرانگشت می تواند، برای مثال در یک پایگاه دادهِ سیستمِ شناساییِ یک کارت حافظه و یا یک تراشه ذخیره شود.

محل قرار گیریِ سیستم شناسایی اثرانگشت، می تواند کنار درب ورود و خروج، متصل به یک رایانه و یا در تلفن های هوشمند باشد.

در واقع دو روش برای شناسایی اثر انگشت وجود دارد: روش مقایسه ای (1:N) که اطلاعات اثر انگشت فرد با اطلاعات اثرانگشتهای موجود در دیتابیس مقایسه می شود. و روش شناسایی تطابقی (1:1) که اطلاعات اثر انگشت، با اطلاعات اثرانگشت فردی خاص که از قبل ثبت شده و شناسه مشخصی دارد، در دیتابیس بررسی میشود و در صورت مطابقت، پیام تایید صادر میشود.

یک مثال برای روش اول، سیستم های کنترل دسترسی کمپانی های مختلف است، که این سیستم از داده های ذخیره شده ی اثرانگشت کاربران، برای شناسایی اثرانگشت فرد استفاده می کند، بنابراین می توان تایید کرد که آیا شخص مورد نظر مجاز است یا خیر.

یک مثال از روش دوم یک سیستم پرتودرمانی است، که در آن اثرانگشت با اثرانگشت فردی خاص مقایسه می شود تا اطمینان حاصل شود که برنامه درمانی که قرار است شروع شود، برای بیمارانی است که فقط درمان مورد نظر را شروع کرده اند.

تشخیص از طریق اثر انگشت چگونه انجام می شود؟

شناسایی اثرانگشت بر اساس تشخیص الگوی پوست است که در آن قوس ها، پستی و بلندی ها و حلقه های برجستگی اثر انگشت با داده های ذخیره شده مقایسه می شود. شناسایی در سه مرحله انجام می شود.

نمونه اثرانگشت

  1. در مرحله ی اول یک عکس از اثرانگشت گرفته می شود. عکس می تواند به صورت نوری با دوربین عکاسی، به صورت الکترونی و یا با ترکیبی از این دو روش گرفته شود. نتیجه نهایی یک عکس سیاه و سفید دیجیتالی از برجستگی های موجود در اثر انگشت است.
  2. سپس اثر انگشت به یک مدل عددی تبدیل می شود که ویژگی های منحصر به فرد اثر انگشت مانند ناهمواری ها و حلقه ها و فاصله آن ها از یکدیگر را به صورت یک سری اعداد ذخیره می کند.
  3. یک مدل عددی شناخته شده با یک مدل (یا مدل های) ذخیره شده مقایسه می شود تا شباهت هایی پیدا شود.

بعد از شناسایی چه اتفاقی می افتد؟

شناسایی اثر انگشت تقریباً همیشه به عنوان جزیی از یک سیستم شناسایی کامل مانند سیستم کنترل دسترسی، سیستم حضور و غیاب، لپ تاپ، گوشی های هوشمند، دستگاه های عابر بانک و… به کار می رود.

تشخیص اثر انگشت، برای تأیید اولیه هویت شخص مورد استفاده قرار می گیرد. پس از گذشت از مرحله تایید، سیستم می تواند اقدامات مورد نیاز (مانند باز کردن قفل، اجازه استفاده از نرم افزار به شخص یا فعال کردن دستگاه) را انجام دهد.

کدام عوامل بر عملکرد تشخیص اثر انگشت تأثیر می گذارد؟

این واقعیت که پوست نوک انگشتان ما انعطاف پذیر است، برای شناسایی مشکل ایجاد می کند. به همین دلیل است که برای مثال، خشکی پوست، دمای اطراف و نیرویی که انگشت به سطح اسکنر اثرانگشت وارد می کند، بر کیفیت اثر انگشت ایجاد شده تأثیر می گذارد.

اگر انگشت خود را با قدرت زیادی بر روی اسکنر فشار دهید، خطوط اثر انگشت شما ممکن است به هم متصل شود. این باعث می شود تصویر اثر انگشت متفاوت باشد و تشخیص مشکل تر شود.

همچنین خشکی پوست و دمای سطح اسکنر، بر انعطاف پذیری پوست تأثیر می گذارد، و این عوامل نیز بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد.

در طول چند سال گذشته، شناسایی اثر انگشت و تشخیص الگوی مربوطه، جهش قابل توجهی به جلو داشته است و همچنین اکثر مواردِ دشوارتر، امروزه شناسایی می شوند.

کیفیت داده هایِ اثر انگشت ذخیره شده نیز، تأثیر زیادی بر کیفیت شناسایی دارد. بنابراین، ارزش دارد که مراحل ثبت نام را به خوبی انجام دهید و در صورت وجود هرگونه مشکل در شناسایی، عملیات ذخیره سازی داده ها را مجددا تکرار کنید.

اسکنرهای مختلف اثر انگشت مقاومت های متفاوتی در برابر کثیف شدن دارند. در سایت هایی که امکان تمیز کردن منظم اسکنر اثر انگشت وجود ندارد، باید فناوری ای را انتخاب کرد که تحت تاثیر آلودگی قرار نگیرد.

آیا می توان اثر انگشت را دزدید؟

به دلیل مسائل امنیتی داده ها، سیستم های فعلی شناسایی اثر انگشت تجاری، هرگز اثر انگشت را به عنوان تصویر ذخیره نمی کنند، بلکه فقط به عنوان مدل های عددی که حاوی چند درصد از داده های موجود در اثر انگشت هستند، ذخیره می کنند. به همین دلیل است که نمی توان از مدل عددی برای ایجاد تصویر اثر انگشت و در نتیجه تقلب در سیستم حضور و غیاب استفاده کرد.

کدام سیستم تشخیص اثرانگشت

البته در این زمینه موارد مستثنی ای هم وجود دارند، که شاملِ سیستم های رسمی؛ مانند پرونده های اثرانگشتی ای که توسط پلیس نگهداری می شود و گذرنامه هایی که در آن، اثرانگشت به عنوان تصویر ذخیره می شود، هستند.

آیا روش تشخیص اثر انگشت قابل اعتماد است؟

امروزه، سرعت شناسایی اثرانگشت فوق العاده سریع است. این فناوری طی سال های گذشته پیشرفت های چشمگیری داشته است و فرایند شناسایی در حال حاضر در کسری از ثانیه انجام می شود. به ویژه در مورد اسکنرهایی که از اسکن اثر انگشت الکترونیکی استفاده می کنند، شناسایی به طرز شگفت انگیزی سریع است.

شناسایی با این روش بسیار مطمئن است و تقریباً همه اثر انگشت ها قابل شناسایی هستند. البته به طور قطع نمیتوان گفت که همه ی اثرانگشت ها بعد از گذشت چند سال همچنان با موفقیت شناسایی شوند. به عنوان مثال، اثر انگشت افرادی که در مشاغل خاص کار می کنند می تواند به قدری آسیب ببیند که تعداد زیادی از نقاط شناسایی قابل خواندن نباشد.

چنین مشاغلی شامل مواردی است که در آن پوست نوک انگشت، بارها در اثر مواد شیمیایی سوزانده یا خورده می شود. اثر انگشت پس از حوادث آسیب رسان مجدد احیا می شود، بنابراین تعدادی از آسیب ها بر تشخیص اثر انگشت تأثیری ندارند.

نتیجه گیری

افرادی که از روش تشخیص اثر انگشت استفاده کرده اند معمولاً مایل به بازگشت به روش های قبلی، جهت حضور و غیاب نیستند. سهولت و سادگی استفاده، از دلایل اصلی رضایت مشتری است. بنابراین ما اثر انگشت را به عنوان یک روش شناسایی، توصیه می کنیم.

در حال ارسال
نظرات کاربر
3 (7 رای)
به بالا بروید