تاثیر کرونا روی دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب

در این مقاله خواهید آموخت

مقدمه مطلب

مدت زمان زیادی است که جهان با شیوع و همه گیری ویروسی مرموز و منحوس به نام کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می‌کند. این ویروس قاتل برای نخستین بار از شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و هم اکنون در اکثر کشورهای جهان وجود داشته و بیش از ۹۰ درصد جمعیت جهان با آن دست به گریبان هستند. بر اساس آخرین آمارهایی که از این ویروس به دست آمده، تاکنون ده‌ها میلیون نفر در کل جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد ده‌ها هزار تن بر اثر ابتلا به این ویروس، جان خود را از دست داده اند.

همه‌گیری این ویروس علاوه بر ایجاد ترس و وحشت در جوامع، تاثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعیِ گسترده‌ای را در جهان ایجاد نموده که امروزه آثار آن را در اطراف خود می‌بینیم. این آثار به قدری شدید و تاثیرگذار است که برخی از تحلیلگران حوزه سلامت پدیده همه گیری ویروس کرونا را با اتفاق بزرگی نظیر وقوع جنگ جهانی دوم مقایسه می‌کنند و معتقدند جوامعِ پساکرونا نسبت به پیش از این ویروس، تفاوت‌های گسترده‌ای خواهد داشت.

 

تغییر در سبک زندگی افراد

در این راستا، یکی از حوزه‌هایی که اپیدمی ویروس کرونا، تاثیر زیادی روی آن خواهد گذاشت، سبک زندگی انسان‌ها در کشورهای مختلف جهان خواهد بود. در حقیقت، تجربه کرونا و تبعاتی که پیرامون آن وجود دارد، نوع جدیدی از شیوه زندگی را برای انسان‌ها به ارمغان خواهد آورد که می‌توان آن را شروع عصری جدید در زندگی بشر تلقی کرد. وقتی صحبت از سبک زندگی جدید می‌کنیم، منظورمان تغییر بسیاری از عادات، روش‌های زندگی، رفتارها و ابزار و امکانات اطراف‌مان است. این تغییر به قدری شدید است که می‌توان گفت بسیاری از تکنولوژی‌هایی که انسان تاکنون از آن‌ها استفاده می‌کرده دستخوش تغییر شده و ساختار آن به نحوی می‌شود که با ویروس کرونا و ویروس‌های دیگر مقابله کند.

از جمله این ابزارها و تکنولوژی‌ها که در زندگی خیلی از افراد وجود دارد، دستگاه‌های حضور و غیاب  و سیستم‌های کنترل تردد می‌باشند. اگر مایلید با تغییراتی که در ساختار دستگاه‌های کنترل تردد، سیستم‌های حضور و غیاب و کنترل دسترسی و نحوه استفاده افراد از این دستگاه‌ها در حین و پس از کرونا ایجاد می‌شود آشنا شوید، تا پایان این مطلب همراه طلوع پردیس باشید.

 

 

لزوم ضدعفونی کردن دستگاه کنترل تردد و حضور و غیاب در دوران کرونا

بر اساس آخرین تحقیقات و مطالعاتی که توسط پژوهشگران حوزه سلامت و پزشکی صورت گرفته، ویروس کرونا می‌تواند از طریق سطوح نیز به افراد منتقل شده و آن‌ها را دچار بیماری کند. تفاوتی در اینکه نوع سطوح چیست وجود ندارد و این ویروس می‌تواند بین ۳ ساعت تا ۹ روز بر روی هر سطحی باقی بماند و از این طریق انتشار پیدا کند. بر اساس مطالعات صورت گرفته دردنیا، تلفن همراه، موبایل و دیگر وسایل ارتباط جمعی که سیستمهای کنترل تردد و دستگاههای حضور و غیاب نیز جزو آن‌ها هستند، یکی از اصلی‌ترین عوامل انتقال ویروس به افراد محسوب می‌شوند. به همین علت در دوره همه گیری کرونا و حتی پس از آن، تاکید می‌شود از بکارگیری دستگاه‌های کنترل ترددی که نیاز به لمس افراد داشته (سیستم های اثرانگشت، اسکن کف دست، رمز) و ممکن است ویروسِ روی سطح آن به افراد دیگر نفوذ کند خودداری نمایید.

در این بین به مدیران مجموعه‌های مختلف توصیه می‌شود اگر می‌خواهند از دستگاه‌های حضورغیاب و کنترل تردد برای مجموعه‌شان استفاده کنند، بهتر است از مدل‌هایی که کمترین لمس را توسط کاربر دارد بهره‌مند شده تا به چرخه انتقال ویروس دامن نزنند.

از دستگاه های تشخیص چهره استفاده کنید

خیلی از دوستان از کارشناسان ما در طلوع پردیس می‌پرسند که با این اوصاف، خرید چه سیستم حضور و غیاب و کنترل ترددی را پیشنهاد می‌کنیم؟ همان طور که در بند بالایی نیز به آن اشاره کردیم، در گیر و دار کرونا باید از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌هایی استفاده کنید که حداقل لمس و نزدیکی افراد را شامل شوند. این یعنی اگر مایلید از گیت کنترل تردد یا سیستم حضور و غیاب و کنترل دسترسی در مجموعه‌تان بهره‌مند شوید، سیستم‌های حضور و غیاب اثر انگشتی و دستگاه‌هایی که کاربر نیاز به لمس دستگاه دارد اصلا پیشنهاد نمی‌شود.

تشخیص چهره

 

دستگاه‌هایی هم که برای عبور افراد نیاز به وارد کردن رمز دارند، انتخاب‌های مناسبی در این روزها نمی‌باشد. چرا که کیبورد این دستگاه‌ها محلی عالی برای رشد و تکثیر ویروس کرونا بوده و چون روزانه ده‌ها نفر از آن استفاده می‌کنند، می‌تواند باعث انتقال ویروس به افراد دیگر شود. همچنین بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که سرعت عمل بیشتری را در مجموعه ایجاد کرده و باعث تجمع افراد پشت آن نمی‌شود. ما در شرکت طلوع پردیس همواره با تکنولوژی روز دنیا قدم برداشته و در همین راستا محصولات متنوعی را به شما عزیزان عرضه می‌کنیم.

بسیاری از دستگاههای حضور و غیاب ،کنترل تردد و گیتهایی که در شرکت ما به فروش می‌رسد، دستگاه­هایی است که در دوران کرونا بسیار کارآمد بوده و عملکرد آن‌ها هیچ نیازی به لمس کاربر ندارد. این دستگاهها از طریق تشخیص چهره و یا عنبیه افراد اجازه دسترسی و تردد به طرف دیگر گیت را می‌دهد. از این رو کاربر برای استفاده از این نوع سیستم‌ها هیچ نیازی به لمس دستگاه نداشته و با قرار گرفتن روبروی لنز دوربین، در کسری از ثانیه احراز هویت شده و می‌تواند حضور خود را ثبت نموده و یا به طرف دیگر گیت برود.

در قسمت زیر، به بهترین دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب که از این فرآیند برای احراز هویت کاربر استفاده می‌کنند اشاره کرده ایم.

ضدعفونی کردن سطوح دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب

جهت ضد عفونی کردن گیت کنترل تردد و سیستم‌های حضور و غیاب و کنترل دسترسی، می‌بایست حداقل یک مرتبه در روز با کمک ژل‌های ضدعفونی کننده حاوی الکل و یا مواد شوینده قوی اقدام نمایید. پاکسازی این وسایل از هرگونه آلودگی و ویروس کرونا باعث می‌شود احتمال مبتلا شدن شما به کرونا به واسطه این دستگاه‌ها به حداقل برسد.

درباره اهمیت ضدعفونی کردن دستگاه‌های حضور و غیاب و کنترل تردد می توان گفت: «با توجه به اینکه اکثر سیستم‌های حضور و غیاب و کنترل دسترسی روزانه توسط چندین نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند، در واقع آلوده شدن یک نفر می‌تواند منجر به آلوده شدن تمام افرادی شود که از دستگاه استفاده می‌کنند. افراد آلوده هم اگر با سطوح دیگر در ارتباط باشند آن‌ها را آلوده کرده و این زنجیره همین طور ادامه پیدا می‌کند.»

ضدعفونی کردن سطوح دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب
ضدعفونی کردن سطوح دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب

 

بنابراین ضد عفونی و تمیز کردن دستگاه‌های کنترل تردد وحضور غیاب به شدت توصیه شده و انجام صحیح آن به منزله موفقیت سازمان و مجموعه شما در مهار کرونا می‌باشد. اگر شما هم جزو مدیران مجموعه‌هایی هستید که در آن‌ها از دستگاه‌های حضور و غیاب و گیت کنترل تردد استفاده می‌شود، نیازی نیست برای ضدعفونی کردن این دستگاه‌ها دچار نگرانی و استرس شوید.

کافی است ژل‌هایی که حاوی الکل است را از داروخانه‌ها تهیه کرده و کار ضدعفونی را با کمک این ژل‌ها انجام دهید. به طوری که کمی ژل را در آب حل کرده و دستمال پارچه‌ای را به آن آغشته کنید. سپس هر چند ساعت یک بار این سطوح را با این دستمال پاک کرده و از وجود ویروس عاری نمایید. در هنگام ضدعفونی کردن این دستگاه‌ها حتما به این نکته توجه داشت باشید که محلول را مستقیم روی دستگاه و قسمت‌های حساس آن نریخته و از پارچه نرم و تمیز استفاده کنید تا خط و خشی روی سطوح ایجاد نشود.

ضدعفونی کردن دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب برای تمام مدل‌ها لازم است و تفاوتی نمی‌کند محصول شما با احراز هویت چهره‌  کار می‌کند، یا اثر انگشت یا چیزهای دیگر. در هر صورت بایستی آن را ضدعفونی نمایید تا احتمال رشد ویروس را کاهش دهید. افرادی که وظیفه ضدعفونی کردن دستگاه‌های فوق و سایر بخش‌های سازمان را برعهده دارند لازم است پس از انجام تمام این کارها دست‌هایشان را با آب و صابون بشویند.

ضدعفونی کردن سطوح دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب (2)
ضدعفونی کردن سطوح دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب

جمع بندی نهایی

ویروس کرونا پدیده ای است که در این روزها و ماه‌ها باعث تغییر سبک زندگی افراد شده است. تا زمانی که یک واکسن خوب و مطمئن برای مقاومت بدن در برابر این بیماری ساخته نشده، لازم است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم از احتمال ابتلای خود بکاهید و هم اگر خودتان درگیر کرونا شدید دیگران در برابر این ویروس محافظت کنید. یکی از پروتکل‌های بهداشتی مهم در این روزها استفاده از دستگاه‌هایی است که حداقل لمس افراد را می‌طلبند. از آن جایی که کرونا می‌تواند روی سطوح مختلف زنده بماند، لازم است تا دستگاه‌ها به گونه‌ای تعبیه شوند که نیازی به لمس شدن توسط افراد نداشته باشند. به این ترتیب احتمال این که ویروس از فرد مبتلا به سطح دستگاه منتقل شود کاهش یافته و چرخه انتقال بیماری کند می‌شود.

یکی از دستگاه‌هایی که لازم است این راهکار در آن پیاده‌سازی شود، دستگاه کنترل تردد و حضور و غیاب است. ما در این مقاله به اهمیت تغییر ساختار دستگاه‌های کنترل تردد در دوران کرونا پرداخته و با معرفی دستگاه‌هایی که برای استفاده در عصر کرونا مناسب هستند، به روش‌های ضدعفونی کردن این دستگاه‌ها اشاره کردیم. تمام مطالبی که در این مقاله گفته شد از منابع مختلف و معتبر گردآوری شده است. در آخر لازم به ذکر است رعایت دستور العمل‌های بهداشتی به منظور کاهش ابتلا به ویروس کرونا از خودِ افراد شروع شده و هرچقدر هم سازمان‌ها در انتخاب دستگاه‌های کنترل تردد و حضور و غیاب خود عمل کنند، باز هم خودِ شما هستید که با رعایت‌تان چرخه انتقال این ویروس را کاهش می‌دهید. به امید روزی که تمام جهان از شر بیماری کرونا خلاص شده باشد.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
3.33 (3 رای)
به بالا بروید