حضور غیاب مدارس و دانشگاه با استفاده از تشخیص چهره

در این مقاله خواهید آموخت

امر کنترل تردد دانش آموزان و دانشجویان همواره و در هر دوره ای مطرح بوده است، لذا حضور غیاب مدارس و دانشگاه از مسائل حائز اهمیت است. در محیط دانشگاه داشتن کارت دانشجویی و حمل آن ممکن است به زودی منسوخ شود، زیرا پیشرفت هوش مصنوعی، راه را برای بهره بردن از سیستم های تشخیص چهره فراهم کرده است.

در حال حاضر، قفل بسیاری از موبایل های هوشمند از طریق فناوری تشخیص چهره و تنها با یک نگاه، باز می شوند. در آینده ای نزدیک، تشخیص چهره می تواند کیفیت کلاس درس را بر اساس واکنش مخاطبان در طول کلاس و سخنرانی اساتید بسنجد و نیز امنیت هر چه بهتر را در محوطه دانشگاه فراهم سازد.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره
مکانیزم تشخیص چهره به چه صورت است؟

از نظر برخی از افراد سیستم تشخیص چهره یک فناوری غیر ضروری و  نامناسب است. درصورتی که اگر توسط مدیران و اساتید، به صورت آگاهانه شناخته و استفاده شود، می تواند در عین حفظ امنیت دانش آموزان، اطلاعات آن ها را شخصی سازی کند.

نکته مهمبرای آشنایی بیشتر با فناوری تشخیص چهره میتوانید به مقاله دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و کاربرد آن مراجعه فرمایید.

مکانیزم تشخیص چهره چگونه عمل می کند؟

اولین بار در دهه 1960 میلادی از سیستم تشخیص چهره استفاده شد و پیشرفت آن تا به امروز به گونه ای بوده است که می توان از آن در محیط های مختلف از جمله دانشگاه ها و مدارس بهره برد.

تشخیص چهره دقیقا چگونه کار می کند؟ در این جا یک سری فناوری ها و تکنیک های تشخیص چهره سریع وجود دارد که ترکیب آن ها به طور موثر، تشخیص دقیق چهره را ممکن می سازد.

تکنیک های تشخیص چهره

  1. تکنیک تشخیص چهره ی سه بعدی از سنسورهای سه بعدی برای ثبت شکل و شمایل صورت استفاده می کند. نکته قابل توجه این است که این تکنیک در نورهای متغیر نیز به درستی عمل می کند.
  2. تحلیل بافت پوست یک تکنیک است که بافت پوست را تجزیه و تحلیل می کند. این روش حتی برای تمایز و تشخیص دو قلوهای همسان نیز کارا است.
  3. برخی از سیستم ها با استفاده از دوربین های حرارتی، از اشخاص تصاویر حرارتی تهیه می کنند. این روش می تواند صورت افراد را حتی با وسایل جانبی مانند کلاه، عینک، ماسک و … تشخیص دهد. در واقع این تکنیک برای تشخیص چهره با دقت بالا استفاده می شود.

سیستم های تشخیص چهره رایج کدامند؟

یکی از دستگاه های تشخیص چهره محبوب در بازار داخلی دستگاه Ac7000 از برند ویردی ساخت کره جنوبی می باشد. این دستگاه قابلیت شناسایی افراد از طریق چهره، اثرانگشت، کارت و رمز عبور را دارد. همچنین می توان 10000 چهره و 250000 اثرانگشت را با استفاده از آن به ثبت رساند.

تجهیزات آن شامل صفحه نمایش تمام رنگی و لمسی، سنسور نوری ضد خش و تقلب، دو دوربین داخلی جهت شناسایی چهره در محیط های کم نور و تاریک، دارای باطری و حافظه داخلی(که در صورت قطع برق داده های مروبط به حضور و غیاب از بین نخواهد رفت) و بسیاری قابلیت های دیگر.

همچنین برای به روز رسانی و دریافت اطلاعات از دستگاه مجهز به خروجی مورد نیاز می باشد. لازم به ذکر است این دستگاه قابلیت اتصال به انواع گیت کنترل تردد، درب های اتوماتیک، راهبند پارکینگ، تجهیزات امنیتی و … را دارد.

حضور غیاب مدارس و دانشگاه
یکی از رایج ترین دستگاه های حضور و غیاب

فناوری های تشخیص چهره در حضور غیاب مدارس و دانشگاه چه استفاده ای دارد؟

اخیرا سیستم تشخیص چهره در زمینه های مختلفی استفاده می شود، بنابراین، باید نحوه ی استفاده از این فناوری ها را در زمینه خاص آموزش در نظر بگیریم.

در حالی که به ندرت در بین بحث های مربوط به تشخیص چهره در جامعه، درباره ی حضور و غیاب توسط تشخیص چهره در مدارس و دانشگاه ها صحبت می شود. مدارس و دانشگاه ها یکی از محیط های عمومی است که به تازگی دستگاه های تشخیص چهره در آن شروع به کار کرده و در مقیاس وسیع استفاده می شود.

به طور دقیق، کاربرد این دستگاه های تشخیص چهره در مدارس و دانشگاه ها، مربوط به حضور و غیاب و اجازه ی ورود دانش آموزان و دانشجویان است. به این صورت که در محل ورودی نصب خواهد شد و از این طریق شناسایی افراد را انجام می دهد.

از مزایای استفاده از دستگاه های حضور غیاب در مدارس و دانشگاه ها می توان به بالا بردن دقت و صرفه جویی در وقت اشاره کرد. در میان این دستگاه ها، سیستم تشخیص چهره به دلیل عدم نیاز به تماس و یا شی خاص برای ثبت ورود، به ویژه در این دوران بیماری کرونا، دارای برتری است.

از طرفی استفاده از دستگاه های حضور و غیاب در مدارس و دانشگاه ها امنیت را به میزان قابل توجهی بالا خواهد برد، چرا که در این مکان ها معمولا چون افراد زیادی رفت و آمد می کنند، احتمال ورود فرد غیر مجاز که سبب آسیب به امینت محل مورد نظر شود، بالا است.

لذا این دستگاه ها امکان خطا و بروز حادثه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

امروزه تعداد کمی از مدارس و دانشگاه ها از دستگاه ها برای ثبت ورود و خروج دانشجویان خود استفاده می کنند و بیشتر برای کارمندان این اماکن مورد استفاده قرار می گیرد، ولی با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و حرکت جهان به سمت بهره گیری از ابزار هوشمند به تدریج شاهد استفاده ی روزافزون از این سیستم در مدارس و دانشگاه ها خواهیم بود.

امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. برای آشنایی با انواع دستگاه های حضور و غیاب به بخش محصولات سایت ما مراجعه کرده و یا از طریق راه های ارتباطی، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شرکت طلوع پردیس نماینده رسمی دستگاه های برند ویردی، ساخت کره جنوبی در ایران می باشد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 رای)
به بالا بروید