اثر انگشت تقلبی چیست + راه‌های جعل اثر انگشت

در این مقاله خواهید آموخت

رواج استفاده از اثرانگشت تقلبی

متاسفانه استفاده از اثرانگشت تقلبی (Fake fingerprints) در میان کاربران سودجو بسیار متداول شده است و در بسیاری از مراکز ، افراد با مراجعه به اینترنت و ساخت نمونه های اثرانگشت واقعی اقدام به تقلب در سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد می کنند .

دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک از قبیل سیستم‌های اثر انگشتی، با این هدف به وجود آمدند که نقاط ضعف و عیوب موجود در روش‌های شناسایی قدیمی و سنتی را برطرف سازند. اما این سیستم‌ها نیز خالی از عیب نیستند. از جمله عیوب این سیستم‌های کنترل تردد، می‌توان به جعل اثر انگشت و ایجاد اثر انگشت تقلبی اشاره کرد. لازم به ذکر است که اثر انگشت تقلبی، به‌ معنای شبیه‌سازی اثر انگشت و به‌ دنبال آن، ساخت نمونه‌های تقلبی برای استفاده در سیستم‌های حضور و غیاب و دور زدن این تجهیزات است؛ که افراد متخلف با ساخت و استفاده از آنها اقدام به جعل و سوءاستفاده از سيستم مي کنند. . با توجه به فراگير شدن اين موضوع و سهولت در تهيه اين اثرانگشتها لزوم استفاده از دستگاههايي که بتوانند اين موارد را از هم تفکيک کنند بسيار حائز اهميت مي گردد.

ساخت اثرانگشت تقلبیfake finger detection

اثر انگشت‌ تقلبی چگونه ساخته می‌شود؟

در حال حاضر بسیاری از کلاهبرداران با استفاده از روش‌های مختلف، به ساخت و جعل اثر انگشت اقدام می‌نمایند. این افراد در ساخت اثر انگشت‌های تقلبی از موادی مانند چسب سیلیکون، فیلم، لاستیک، ژل،کاغذ، خمیر بازی، رژ لب، ژلاتین و… استفاده می‌کنند تا نمونه‌های اثر انگشت مورد نظر خود را به وجود آورند. برای این‌ که این سازندگان روش ساخت اثر انگشت جعلی را یاد بگیرند و بتوانند نمونه‌های اثر انگشت را ایجاد کنند باید یا به انگشت، دسترسی داشته باشند و یا تصویری از آن، در اختیارشان قرار بگیرد.

در این صورت، آن‌ها قادر خواهند بود انگشت مورد نظر را بر روی مواد سازنده که قابلیت شکل‌دهی داشته باشد، قرار دهند تا اثر و یا تصویر آن شکل بگیرد. جعل و یا ساخت اثر انگشت تقلبی را می‌توان از طریق نوعی کاغذ و جوهر رسانا نیز انجام داد. در این‌ صورت عکس با کیفیتی از اثر انگشت مورد نظر ایجاد می‌گردد. این عکس می‌تواند سنسور دستگاه را فریب دهد.

بنابراین در حال حاضر، این نوع از اقدامات سودجویانه، از طریق عکس گرفتن از انگشتان افراد و یا استفاده از رد اثر انگشت آنان، امکان‌ پذیر شده‌ است. همان‌طور که می‌دانید رد اثر انگشت بر روی دستگیره در، لیوان و سایر وسایل باقی خواهد ماند. بنابراین کلاهبرداران می‌توانند از طریق استفاده از ردهای به جا مانده، به ساخت اثر انگشت تقلبی اقدام نمایند.

راه‌های دور زدن دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

در شرایط فعلی، بسیاری از سازمان‌ها و یا شرکت‌ها از دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی قدیمی استفاده می‌کنند. در ساخت مدل های قدیمی تر این سیستم، از سنسورهای بسیار ضعیفی استفاده شده‌ است. بنابراین این امکان برای کلاهبرداران فراهم می‌شود که بتوانند این سیستم‌ها را فریب دهند. انجام این کار باعث می‌شود تا دستگاه مورد نظر، کارآیی لازم را نداشته باشد و امنیت آن کاهش پیدا کند.

لازم است بدانید که در حالت کلی، دور زدن دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی کار بسیار دشواری است. برای دستیابی به این هدف لازم است فرد، مدل و یا نمونه‌ای از اثر انگشت خود فراهم سازد و سپس این مدل را در اختیار فرد دیگری قرار دهد و سپس آن فرد، نمونه تولید شده را بر روی دستگاه قرار دهد و از این طریق آن را دور بزند.

طراحی و ساخت این نمونه، فرآیند بسیار سختی است و این احتمال وجود دارد که نمونه تولید شده با اثر انگشت واقعی، تطابق نداشته باشد. از طرف دیگر این امکان وجود دارد که دستگاه اثر انگشتی، نمونه را شناسایی نکند و آن را نپذیرد. چراکه برخی از انواع این سیستم‌ها، قابلیت تمییز اثر انگشت زنده از بافت غیر زنده را دارند. بنابراین نمونه‌های جعلی را به‌ خوبی شناسایی می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: نحوه تقلب در دستگاه حضور و غیاب

در بسیاری از موارد افراد برای دور زدن دستگاه اثر انگشتی از روش دیگری استفاده می‌کنند. به‌ این‌ ترتیب که یکی از انگشتان خود را در هنگام ثبت اسکن اولیه برای فردی دیگر تعریف می‌کنند. از این طریق دستگاه فوق، برای هر دو نفر، تردد را ثبت خواهد کرد. برای اجرای این روش باید شما حتما یکی از اثر انگشت های خود را برای فرد دیگری تعریف کنید و رمز ورود به منوی دستگاه، تعریف کارکنان، تعریف اثر انگشت و… را در اختیار داشته باشید. به‌ طور کلی می‌توان گفت برای دور زدن این سیستم‌ها و تقلب از طریق آن‌ها، لازم است اطلاعات بالایی به‌ ویژه در زمینه شناسایی الگوریتم‌های اثر انگشت و نحوه عملکرد این سیستم‌ها در اختیار داشته باشید. این عوامل باعث می‌شود تا عملا دور زدن این سیستم­ها دشوار و یا غیرممکن باشد.

راه دورزدن دستگاه حضور و غیاب

راه‌های مقابله با جعل اثر انگشت

امکان ایجاد اثر انگشت تقلبی و یا جعلی، شرکت‌های تولید کننده‌ دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی را بر آن داشت تا تحقیقات زیادی در زمینه پیشگیری و مقابله با جعل اثر انگشت انجام دهند. این تحقیقات موجب شد تا این شرکت‌ها به فناوری‌های نوینی دست پیدا کنند. از جمله این فناوری‌ها می‌توان به فناوری بافت زنده انگشت اشاره کرد که با عنوان live finger detection و یا LFD معروف و شناخته‌ شده است.

تمامی دستگاههای اثرانگشت Virdi، مجهز به تکنولوژی LFD می باشند، در نتیجه شناسایی صرفا از طریق تشخیص بافت زنده صورت می پذیرد.

برخی از شرکت‌های سازنده، برای بررسی بافت‌های اثر انگشت، از پرتوهای نور مادون‌قرمز استفاده می‌کنند تا از طریق آن، حرارت بدن و الکتریسیته ساکن انگشت را شناسایی و محاسبه نمایند. این شرکت‌ها توانسته‌اند نسل جدیدی از سنسورهای اثر انگشت را ایجاد نمایند. با استفاده از این سیستم‌ها، اثر انگشت زنده از اثر انگشت جعلی تشخیص داده خواهد شد.

جمع‌بندی

یکی از انواع پرکاربرد دستگاه­های حضور و غیاب، سیستم­های اثرانگشتی است. چراکه احتمال دور زدن و یا فریب این دستگاه­ها عملا غیر ممکن شده است. در دستگاه­های پیشرفته جدید که از فناوری­های تازه در ساخت آن­ها استفاده می­شود، امکان تقلب یا ایجاد اثرانگشت تقلبی، کاهش بیشتری پیدا می­کند. لذا در حال حاضر این سیستم­ها متقاضیان و فروش بسیار بالایی دارند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
4.82 (11 رای)
به بالا بروید