دستورالعمل جامع راه اندازی دستگاه حضورغیاب

در این مقاله خواهید آموخت

در مجموعه ای که دارای تعداد زیادی پرسنل است، کنترل بعضی موارد مانند ساعت ورود و خروج کارکنان، شیفت‌های کاری و مرخصی‌ها، بدون داشتن دستگاه حضوروغیاب مشکل است. درگذشته این اطلاعات را بر روی کاغذ ثبت می‌کردند که این کار مشکلات و خطاهای خاص خود را داشت.

با ساخت دستگاه حضوروغیاب علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه، از خیلی خطاهای عمدی و غیرعمدی جلوگیری شد. در این مقاله شما را با نحوه نصب راه اندازی دستگاه حضورغیاب آشنا می‌کنیم.

راه اندازی و نصب دستگاه حضور و غیاب چگونه انجام می شود؟
برای راه اندازی و نصب دستگاه حضورغیاب چه اطلاعاتی باید داشته باشیم؟

پیش‌نیاز نصب راه اندازی دستگاه حضوروغیاب

در نزدیکی محل نصب دستگاه باید پریز برق وجود داشته باشد. برای نصب این دستگاه به یک پایه و مقداری پیچ نیاز دارید که معمولا آن را در جعبه دستگاه قرار می‌دهند. وجود درگاه‌های ارتباطی روی کامپیوتر مانند Wifi Usb، Lan،  Rs232برای اتصال دستگاه به شبکه لازم است.

برای نصب این دستگاه به کامپیوتر، بهتر است سیستم‌عامل کامپیوتر ویندوز 7 یا ویندوزهای بالاتر باشد.همچنین باید به این نکته توجه داشت که سیستم بسیار قدیمی ویا دارای ویروس نباشد. از طرفی بخش‌های سخت‌افزاری سیستم، مانند Ram و cpu ظرفیت لازم جهت نصب نرم افزار حضور غیاب را داشته باشد.

روش راه اندازی دستگاه حضور غیاب

برای نصب دستگاه حضور و غیاب باید در محل مورد نظر و جایگیری دستگاه به کابل برق و کابل شبکه دسترسی وجود داشته باشد در این صورت کافیست دستگاه بر روی صفحه ی نصب و یا به اصطلاح پلیت قرار گیرد.

برای این کار می توانید از خدمات پس از فروش و رایگان شرکتی که دستگاه را خریداری کرده اید استفاده کنید و یا در صورت داشتن نیروی فنی و متخصص در شرکت خود، از آن ها بهره برید، همچنین شرکت هایی وجود دارند که خدمات نصب را مستقل از دستگاه ارائه می دهند.

توجه داشته باشید نصب دستگاه موجب خرابی آن نشود در این راستا از مطمئن بودن کارشناس نصب اطمینان حاصل فرمایید. ما نصب دستگاه توسط شرکتی که از آن سیستم را خریداری کرده اید، پیشنهاد می کنیم.

روش‌های ارتباط دستگاه حضوروغیاب و نرم افزار

  • ارتباط با دستگاه از طریق کابل Rs232

ارتباط با دستگاه از طریق کابل  Rs232 از ساده‌ترین روش ‌های نصب دستگاه است .در این روش از طریق کابل سریال با طول حدود 60 متر ارتباط برقرار می‌شود. یک سر کابل به درگاه کامپیوتر و سر دیگر به دستگاه متصل می‌شود. ازجمله معایب این روش می‌توان به پایین بودن سرعت آن و عدم استفاده در حالتی که فاصله بین سیستم و دستگاه زیاد است اشاره کرد.

  • ارتباط از طریق شبکه Lan  

این روش معمولا از جمله رایج‌ترین روشهای‌ ارتباط با دستگاه است و برای شرکت‌هایی که تعداد کارکنان آن‌ها بیشترند مناسب است. امکان برقراری ارتباط بین دستگاه و کامپیوتر از طریق کابل امکان‌پذیر است. از مزایای این روش ازبین‌نرفتن اطلاعات و امنیت بالای آن است.

  • ارتباط از طریقWifi

در این روش نیاز به استفاده از کابل نیست بنابراین ارتباط دستگاه با کامپیوتر در محدوده خاصی تعریف شده و بیشتر شدن این فاصله باعث قطع ارتباط می‌شود. برای استفاده از این روش سیستم باید دارای ماژول وای فای (wifi) باشد. در این روش سرعت انتقال داده در حجم بالا بین دستگاه و سیستم کم است.

  • ارتباط با استفاده از Usb

دستگاه حضور و غیاب دارای کارت حافظه است که اطلاعات را به روی آن ذخیره می‌کند شما با استفاده از یک Usb  می‌توانید  اطلاعات را به سیستم منتقل کنید. از معایب این نوع ارتباط می‌توان به عدم امکان دسترسی به دستگاه در هر لحظه اشاره کرد همچنین در صورت گم‌شدن فلش تمام اطلاعات از بین خواهند رفت.

هزینه نصب و راه اندازی دستگاه حضورغیاب

عوامل مختلفی بر میزان هزینه ی نصب تاثیرگذارند که از جمله ی آن ها می توان به محل نصب، مسافتی که کارشناس نصب باید طی کند و … اشاره کرد. البته نکته ی حائز اهمیت شرکت ارائه دهنده ی خدمات است، چون فرایند نصب دستگاه یک خدمات است، هر شرکت می تواند با توجه به پارامترهای مد نظر خود نرخ خاص خود را داشته باشد.

ارتفاع مناسب دستگاه حضور و غیاب از جمله نکات کلیدی در هنگام راه اندازی این سیستم ها است.
ارتفاع محل نصب دستگاه حضور غیاب نیز مهم است.

حتی در بعضی از شرکت ها این خدمات رایگان بوده و از جمله خدمات پس از فروش دستگاه حساب می شود.

مکان مناسب نصب دستگاه حضور و غیاب

بهترین مکان برای نصب این دستگاه، در یک فضای سربسته است که دستگاه از نور مستقیم آفتاب و قطرات باران در امان باشد. همچنین از نصب در معرض میدان مغناطیسی و لامپ‌های هالوژن قوی در نزدیکی دستگاه خودداری کنید، زیرا این عوامل کارکرد دستگاه را مختل می کند.

این دستگاه قابل نصب، بر روی دیوار و یا روی میز است. معمولا این دستگاه را به دیوار متصل می‌کنند و بهترین ارتفاع آن از سطح زمین، بین 1.15 تا 1.55 متر است. ارتفاع دستگاه در دقت و سرعت شناسایی به ویژه برای دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره تاثیرگذار است.

check مقاله پیشنهادی: شرایط نگهداری و تمیزکردن دستگاه حضور و غیاب

زمان لازم جهت نصب دستگاه حضور و غیاب

این دستگاه در کمترین زمان ممکن، در محل مورد نظر قابل نصب است، می توان گفت حداکثر نصف روز کاری زمان بر خواهد بود، البته که میزان مهارت و سرعت عمل کارشناس یا نصاب دستگاه نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

نتیجه‌گیری

کارفرمایان با کمک این دستگاه عملکرد کارکنان خود را بررسی کرده و با کمک آن برای پیشرفت مجموعه خود برنامه‌ریزی می‌کنند. همین عامل باعث جلب توجه کارفرمایان به این دستگاه شده است. در این مقاله تلاش بر این بود تا شما با نحوه ی نصب دستگاه حضور و غیاب

آشنا شوید، امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی را به دست آورده باشید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
3.75 (4 رای)

مقالات مرتبط

2 دیدگاه ها

  1. محمدی
    • طلوع پردیس

دیدگاه خود را ثبت کنید

به بالا بروید