آشنایی با راهبند و مفهوم راهبند خودرویی

در این مقاله خواهید آموخت

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر، اماکن مختلف از قبیل پارکینگ‌های اختصاصی و عمومی، فروشگاه‌ها و… نیاز به حفاظت و امنیت دارند. برای تامین کردن امنیت این نوع از اماکن، به‌ طور معمول از برخی از وسایل و یا ابزار حفاظتی استفاده می‌شود. از جمله این ابزارها می‌توان به راهبند خودرویی اشاره کرد.

در شرایط حاضر استفاده از این تجهیزات، رواج قابل‌ توجهی پیدا کرده‌ است. چرا که به آرامش بیشتر، امنیت بالاتر، کنترل ترافیک و… منجر می‌گردند. در این مقاله قصد داریم به این نکته بپردازیم که راهبند چیست و چه انواعی دارد و سپس برخی از مزایا و معایب این محصولات و در نهایت، قیمت راهبند خودرویی و دلایل استفاده از آن را مطرح کنیم.

راهبند چیست؟

راهبند در حقیقت به نوعی از وسایل گفته می‌شود که با استفاده از آن‌ها، این امکان به وجود می‌آید که بتوانید ورود و یا خروج انواع مختلف وسایل نقلیه خودرویی را تحت کنترل و مدیریت دربیاورید. در حال حاضر این نوع از تجهیزات حفاظتی، در انواع مختلف اتوماتیک، دستی و… طراحی و تولید می‌شوند و یا می‌توان این نوع از محصولات را از نظر کارکرد به چند نوع مختلف دسته‌بندی کرد.

انواع راهبند کدام است؟

راهبندها را می‌توان از نظر نوع کارکرد به چند دسته تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از: راهبندهای میله‌ای، ستونی، بلاکر (سطحی)، راهبندهای دستی و…

در ادامه به‌ شرح مختصر هر یک از انواع راهبند خواهیم پرداخت.

راهبند میله‌ای

این نوع از راهبندها از یک میله متحرک و سبک‌وزن به وجود آمده‌اند که با کمک نوعی سیستم محرک هیدرولیک و یا الکترو مکانیک کار می‌کنند. این راهبندها در حالت معمول، در ورودی‌های پارکینگ مراکز خرید، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و… قرار می‌گیرند.

این دسته از سیستم‌ها تنها به دلیل بازدارندگی و یا هشدار دادن به رانندگان وسایل نقلیه خودرویی، طراحی و تولید می‌شوند. لذا مقاومت زیادی در برابر ضربه ندارند.

تصویری از راهبند ستونی
راهبند ستونی

راهبند ستونی

راهبندهای ستونی از یک استوانه فلزی به وجود آمده‌اند. این نوع از تجهیزات، دارای سیستم‌های محرک مکانیکی و یا هیدرولیک هستند و حرکت آن‌ها به سمت بالا و پایین اتفاق می‌افتد.

این دسته از راهبندها مقاومت بسیار بالا و مناسبی در برابر ضربه دارند و دارای این امکان هستند که خودروهای سواری در حرکت با سرعت 60 تا 80 کیلومتر را متوقف سازند و یا جلوی تردد خودروهای سنگین‌وزن با سرعت 50 تا 60 کیلومتر بر ساعت را بگیرند. لذا این تجهیزات در محل‌هایی استفاده می‌شوند که ضریب امنیتی بسیار بالایی مورد نیاز است. از قبیل: سفارتخانه‌ها، مراکز نظامی مراکز دولتی مهم و…

راهبند بلاکر (سطحی، کف خواب، دفنی، زرهی، بلوکر)

راهبندهای سطحی و یا بلاکر (Roadblock) از یک صفحه بسیار ضخیم و فولادی به‌ وجودآمده اند. این دسته از تجهیزات، درون فونداسیون خود و در داخل زمین، کار گذاشته می‌شوند و می‌توانند با سیستم محرک هیدرولیک و یا الکترو مکانیک خود، صفحه را به سمت بالا حرکت دهند و از این طریق، در برابر عبور وسایل نقلیه، مانع ایجاد کنند.

این راهبند ها از ضخامت بالایی برخوردار بوده که منجر به مقاومت بالای آن ها می شوند و همین عامل سبب کارایی آن ها در کاربردهای امنیتی مثل مراکز حساس نظامی، سیاسی و… شده و نوعی راهبند ضد تروریستی به شمار می رود.

راهبند دستی

راه‌بندهای دستی را در حقیقت می‌توان یکی از پرمصرف‌ترین نوع راهبندها به شمار آورد و از طرف دیگر در ساده‌ترین نوع این محصولات، آن‌ها را دسته‌بندی کرد. چراکه این راهبندها از روش‌های بسیار ساده برای هدایت و یا کنترل کردن رفت و آمد اتومبیل‌ها استفاده می‌کنند.

این تجهیزات سرعت بسیار پایینی دارند و به یک عامل انسانی برای کنترل تردد نیازمندند. راهبند دستی در بیشتر پارکینگ‌ها به چشم می‌خورند و یا حتی در مراکز نظامی و امنیتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از راهبند چه مزایایی دارد؟

 

مهم‌ترین مزیت استفاده از راهبند، تامین امنیت است. اما در برخی از موارد نیز می‌تواند به‌ عنوان یک عامل برای زیباسازی ساختمان و ورودی آن، مورد استفاده قرار بگیرد.

مزایا و معایب راهبند چیست؟
راهبند خودرویی چه مزیت ها و معایبی دارد؟

در حال حاضر این دسته از تجهیزات، که به‌ طور ویژه برای حفاظت از ساختمان و یا کنترل تردد اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، امکان اتصال به دوربین مدار بسته و دوربین های پلاکخوان را نیز دارند. این دوربین می‌تواند به‌ طور کاملا پیوسته به ثبت و ضبط تصاویر و فیلم‌برداری اقدام نماید و یا پلاک خودروها را ثبت کند.

لازم به ذکر است امکان کنترل تردد و صدور فرمان باز و بسته شدن راهبند از طریق اتصال به سیستم های برد بلند و برد کوتاه Rfid و سیستم های بیومتریک نیز وجود دارد. از طرفی در چنین حالتی امکان دریافت گزارش عملکرد تردد کاربران از طریق نرم افزار امکان پذیر خواهد بود.

هم‌چنین از طریق به‌کارگیری این سیستم‌ها، تصویری از صورت راننده و سرنشینان به‌ طور دقیق، ثبت خواهد شد. بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکلی می‌توان از طریق تصاویر، فیلم‌ها و پلاک ثبت‌شده اقدامات لازم را انجام داد.

check مطلب پیشنهادی: سیستم حضور و غیاب بیومتریک چیست؟

علاوه‌ بر حفظ امنیت و حفاظت از یک ساختمان، راهبندها می‌توانند نقش بسیار مؤثری در کنترل ترافیک در محدوده مورد نظر شما داشته باشند. لذا در محیط‌های شلوغ می‌توانید برای نظم دهی هرچه بیشتر به محیط، از این تجهیزات استفاده کنید و از بروز سرقت، تجاوز به حریم شخصی افراد، از بین بردن آرامش و آسایش و… پیشگیری به عمل آورید.

استفاده از راهبند چه معایبی دارد؟

با توجه به ویژگی‌هایی که یک راهبند خودرویی دارد و مزایایی که استفاده از آن، ایجاد می‌کند، می‌توان گفت استفاده از این سیستم‌های امنیتی و حفاظتی نمی‌تواند دارای عیب باشد. چراکه این محصولات، در حقیقت نوعی لایه امنیتی و حفاظتی بسیار مؤثر و کارآمد و بدون عیب هستند. اما اگر مدل اشتباهی انتخاب شود، در صورت عدم تطابق گیت با نیازهای مجموعه ممکن است عامل ایجاد مشکلاتی شود.

“برای کنترل تردد و جلوگیری از تجمع جمعیت و نیز نظم بیشتر از راهبندها استفاده می شود. یکی از زمینه هایی که این راهبندها بیشتر استفاده می شوند در کنترل ترافیک خودروها می باشد لذا به این انواع آن ها راهبندهای خودرویی می گویند. از مزیت های آن ها می توان به اتوماسیون خودروها در ورودی اماکن و نیز کنترل ترافیک اشاره کرد.”

قیمت راهبند خودرویی به چه صورت مشخص می‌شود؟

محصولات هر کدام از برندها، دارای مشخصات، کیفیت‌ها و… گوناگونی است. بنابراین یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت راهبند خودرویی برند و شرکت تولیدکننده این محصولات است.

برخی از شرکت‌های سازنده، امکانات و تجهیزات بسیار زیادی را بر روی این محصولات امنیتی قرار می‌دهند تا میزان حفاظت و ضریب اطمینان آن‌ها را افزایش دهند. وجود و یا عدم وجود هر کدام از این امکانات، نقش بسیار مؤثری در تعیین قیمت نهایی راهبند خودرویی خواهد داشت.

قابلیت اتصال به کامپیوتر، دمای کاری، زمان باز و بسته شدن راهبند، ماکزیمم زاویه بازشوی محصول، ماکزیمم طول بوم راهبند، توان مصرفی محصول، ولتاژ کاری و… از جمله موارد و عواملی هستند که در هنگام محاسبه قیمت راهبند خودرویی تاثیر گذارند .

قیمت راهبند خودرویی چقدر است؟
چه پارامترهای در تعیین قیمت راهبند خودرویی موثرند؟

دلایل استفاده از راهبند

در حال حاضر از این سیستم‌ها، برای در اختیار گرفتن و یا مدیریت کردن رفت‌ و آمد وسائل نقلیه و انواع مختلف خودروها استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد نیز از این تجهیزات برای مدیریت ترافیک استفاده می‌کنند. دریافت عوارض در پارکینگ‌های مختلف و یا اتوبان‌ها از دیگر موارد استفاده از این سیستم‌ها است.در بیشتر مواقع، از راهبندهای خودرویی، برای بالا بردن امنیت استفاده می‌کنند.

به‌ ویژه در مکان‌هایی که از نظر ویژگی‌های امنیتی بسیار حساس هستند. از جمله این مراکز می‌توان به ساختمان‌های اداری و تجاری و یا مکان‌های دولتی و نظامی اشاره کرد. فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و… از دیگر موارد و دلایل استفاده از این تجهیزات هستند. به‌ طور کلی علت اصلی استفاده از این تجهیزات، پیشگیری کردن ورود و گاها خروج وسایل نقلیه غیر مجاز به یک محوطه است.

جمع‌بندی

در این مقاله به نکات مختلفی در زمینه راهبند خودرویی اشاره شد. همان‌طور که گفته شد، راهبندهای خودرویی، از جمله ابزار حفاظتی و امنیتی هستند که برای حفاظت از یک ساختمان، کنترل ترافیک و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات، انواع مختلفی دارند. از جمله انواع این محصولات می‌توان راهبندهای میله‌ای، بلاکر، ستونی، دستی و… را نام برد.

check مطلب پیشنهادی: آشنایی با گیت کنترل تردد

استفاده از این تجهیزات، مزایای بسیار زیادی را برای مصرف‌کنندگان به وجود می‌آورد. به‌ ویژه در انواع جدید این محصولات که می‌توانند به ثبت و ضبط تصاویر و یا فیلم‌برداری نیز اقدام نمایند. قیمت راهبند خودرویی با توجه به چند عامل در نظر گرفته و محاسبه می‌شود.

از جمله این عوامل می‌توان به تکنولوژی به‌ کار رفته در ساخت این تجهیزات، نوع راهبند خودرویی، امکانات موجود در آن، قابلیت اتصال و یا عدم اتصال به کامپیوتر، دمای کاری و… اشاره کرد.

در حال ارسال
نظرات کاربر
2.5 (2 رای)
به بالا بروید