کنترل دسترسی چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

در این مقاله خواهید آموخت

در مفهوم ابتدایی،  سیستم کنترل دسترسی (access control) و یا اکسس کنترل سیستمی است برای کنترل این که چه کسی و در چه زمانی وارد مکان خاص شود. فردی که وارد می شود ممکن است یک کارمند و یا مراجعه کننده و یا پیمانکار باشد و هر یک از آن ها ممکن است پیاده و یا در حال رانندگی باشند.

موقعیت مکانی ای که آن ها وارد آن می شوند ممکن است برای مثال، یک ساختمان، اتاق، و یا کابین باشد. مایلیم این پدیده را  کنترل دسترسی فیزیکی بنامیم تا آن را از اکسس کنترلی که مانع از ورود افراد به فضاهای مجازی می شود، متمایز کنیم.

سیستم کنترل تردد
سیستم کنترل دسترسی و یا اکسس کنترل سبب افزایش کنترل و امنیت خواهد شد.

اگرچه یکی از کاربردهای اصلی این سیستم افزایش امنیت است، اما یک سیستم کنترل تردد فیزیکی می تواند مزایای بسیار دیگری را نیز ارائه دهد، از جمله بهبود کارایی فرایندهای تجاری و یا مدیریت ساختمان شما.

سیستم کنترل دسترسی چیست؟

وقتی ما از سیستم اکسس کنترل فیزیکی صحبت می کنیم، معمولا به یک سیستم امنیتی الکترونیکی اشاره می کنیم. آن ها معمولا از یک کارت شناسایی برای تشخیص افراد مجاز برای ورود به یک محوطه خاص  استفاده می کنند.

از طرفی چون این سیستم ها قادر به ثبت زمان و مکان دسترسی افراد به اماکن مختلف هستند، می توانند داده های ارزشمندی درباره ی ساختمان و مکان مورد استفاده در اختیار مدیران قرار دهند.

چرا باید از سیستم اکسس کنترل به جای کلید استفاده کرد؟

کلیدهای مکانیکی ساده ترین شکل کنترل تردد فیزیکی هستند. بسیاری از شرکت ها و سازمان های کوچک از این روش استفاده می کنند. با این حال، حتی برای شرکت های کوچک، این روش چندین مشکل و محدودیت ایجاد می کند، حال تصور کنید سازمانهای بزرگ چه مشکلات و محدودیت هایی را خواهند داشت.

در ادامه چند تا از مشکلاتی که در پی استفاده کردن از کلید مکانیکی ایجاد می شود، مطرح شده است:

1- احتمال گم شدن کلید وجود دارد

اگر کسی کلیدهای خود را گم کند، شما مجبور می شوید که قفل را تعویض کنید تا مطمئن شوید که از کلید گم شده سو استفاده نخواهد شد. آنگاه شما باید کلیدهای جدید را به هر نیرویی که نیاز به دسترسی به درب را دارد، بدهید.

2- کلیدها نمی توانند ساعت ورود و یا خروج ثبت کنند

وقتی یک فرد برای ورود از کلید استفاده می کند شما نمی توانید به طور دقیق متوجه شوید چه کسی و چه زمانی وارد و یا خارج شده است.

3- مدیریت کلیدها سخت است

اگر لازم باشد فردی به اتاق ها و ساختمان های مختلفی وارد شود، به تعداد زیادی کلید نیاز پیدا خواهد کرد، که حمل و نگهداری آن ها سخت و نامناسب است. از طرفی به یاد داشتن این که کدام کلید برای کدام درب است، سخت است. همچنین برچسب زدن به آن ها از نظر امنیتی خطرناک است.

سیستم کنترل دسترسی درب و یا اکسس کنترل
شماتیکی از سیستم کنترل دسترسی درب

افزایش کنترل و امنیت از دیگر مزایای دستگاه های اکسس کنترل است.

با استفاده از سیستم کنترل دسترس الکترونیک، شما می توانید از جنبه های منفی استفاده از کلید مکانیکی جلوگیری کنید و کنترل بیشتری بر مجموعه یا سازمان خود کسب کنید.

مواردی که کنترل خواهد شد:

1- چه کسی دسترسی دارد؟

برای مثال، ممکن است شما بخواهید مجوز دسترسی اتوماتیک را فقط به کارکنان خود بدهید. درحالی که گاهی اوقات ممکن است لازم باشد ورود بازدیدکنندگان و پیمان کاران نیز ثبت شود، در این صورت شما می توانید دسترسی افراد را با توجه به شرایط خود محدود کنید.

2- به چه درب­هایی دسترسی داشته باشند؟

ممکن است بخواهید فقط افراد خاصی وارد مکان های مشخصی شوند. به عنوان مثال، فقط می خواهید ورود تکنسین ها به آزمایشگاه خاصی مجاز باشد.

3- چه زمانی اجازه دسترسی دارند؟

برای مثال دسترسی به پیمانکاران و کارکنان فقط در طول شیفت کاری امکان پذیر است، در حالی که کارکنان ارشد می توانند در هر زمان وارد ساختمان شوند.

4- تحت چه شرایطی اجازه ی دسترسی دارند؟

ممکن است سیستم خود را طوری تنظیم کنید که مثلا پیمان کاران فقط در صورت ارائه ی گواهی نامه ی خود مجاز به دسترسی و ورود باشند.

توجه داشته باشید، فرایندی که سبب کنترل و نظارت بیشتر و دقیق تر شما میشود؛ این است که در یک سیستم کنترل دسترسی خوب، این پارامترها را به درستی تنظیم کنید. از طرفی این امکان را دارید که در هر زمان و در صورت نیاز، آنها را در سریع ترین زمان ممکن و به راحتی به روز رسانی کنید.

همچنین، از آنجا که امکان ارائه گزارش تردد افراد با جزئیات (چه کسی و در چه زمانی به کدام مکان دسترسی داشته است) در این سیستم ها وجود دارد، در نتیجه در صورت وقوع حادثه، شانسِ پیدا کردن افرادی که درگیر بوده اند آسان تر است.

انواع شناسه برای راه حل های کنترل دسترسی کدام است؟

کارت های دسترسی هنوز هم رایج ترین شناسه های در حال استفاده، در این سیستم ها هستند.

به این ترتیب که، شما کارت شناسایی خود را در مقابل دستگاه کارتخوان قرار می دهید، و اگر تمام اطلاعات خوانده شده از کارت توسط دستگاه با اطلاعات از پیش ذخیره شده در دستگاه مطابقت داشت، به شما اجازه ورود داده خواهد شد.

در واقع به جز کارت ورود گزینه های دیگری با امنیت بالاتر برای صدور مجوز ورود وجود دارد. روش های اصلی شناسایی عبارت اند از:

  1. چیزی که شما در اختیار دارید مانند کارت یا نشان دسترسی و یا هر نوع علامت شناسایی دیگری.
  2. چیزی که شما می دانید برای مثال رمز ورود و یا الگوی خاص.
  3. چیزی که شما هستید که در واقع شناسایی بیومتریک نامیده می شود مانند اثر انگشت شما و یا عنبیه و چهره.

هر روش شناسایی یک سری مزایا و معایب دارد، بنابراین روشی که انتخاب می کنید وابسته به موقعیت شماست. شما ممکن است برای دربهای خروجی از یک روش و برای دربهای خروجی بسته به کاربرد آن ها، از روش دیگری استفاده کنید.

همچنین برای ارتقای استاندارد امنیت سازمان خود، می توانید دو روش شناسایی را ترکیب کنید. به این شیوه اعتبارسنجی می گویند، یعنی مثلا شما از روش اول برای شناسایی خود و روش دوم برای اطمینان از این که خودتان هستید (احراز هویت دو مرحله ای) استفاده می کنید.

بنابراین، برای اتاقی که کالاهای ارزشمند در آن قرار دارد، می توانید از افراد بخواهید که برای شناسایی از کارت دسترسی استفاده کنند و سپس برای تایید یک رمز عبور و یا اثر انگشت ارائه دهند.

بهبود بهره وری از طریق یکپارچه سازی

وقتی صحبت از تصمیم گیری برای دسترسی افراد می شود؛ سوالاتی مانند چه کسانی برای ورود به چه مکان هایی مجاز هستند، مطرح می گردد. لذا برای پاسخ به این قبیل سوالات، بخش های مختلفی ممکن است نیاز باشند؛ واحد هایی مثل منابع انسانی، فناوری اطلاعات، حراست و مدیریت امکانات.

شناسه سیستم کنترل دسترسی
انواع شناسه اکسس کنترل کدام است؟

اغلب هر یک از این بخش ها دارای سیستم مخصوص به خود هستند که به طور مستقل عمل می کنند. باید توجه داشت که این امر ناکارامد است و ممکن است منجر به اشتباهاتی شود که امنیت را به خطر بیاندازد.

برای دستیابی به امنیت و کارایی مطلوب ، همه سیستمها باید یکپارچه شوند. در سیستم کنترل ترددی که قابلیت یکپارچگی با سایر سیستم ها را دارد، اتصال سایر سیستم ها (دوربین مدار بسته، سیستم های اعلام و اطفا حریق، سیستم خروج اضطراری و…)  با سیستم کنترل تردد به راحتی انجام میشود.

برای خواندن مطالب مرتبط و نیز اطلاعات بیشتر درباره ی سیستم های حضور و غیاب و کنترل تردد به قسمت وبلاگ سایت شرکت طلوع پردیس مراجعه کنید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (3 رای)
به بالا بروید