علم بیومتریک در کنترل تردد فیزیکی و حضور و غیاب

علم بیومتریک عبارتست از فرآیند شناسایی افراد بوسیله ویژگی¬های منحصر به فرد و قابل اندازه گیری انسانی آنها. مشخصه بیومتریک یک شخص می¬تواند شامل اندازه و شکل یک دست، الگوی لبه و گودی اثر انگشت، فرکانس صدا یا ویژگی¬های عنبیه چشم باشد. این دستگاه¬ها را دیگر فقط در فیلم¬های جیمز باند و ستاره دنباله دار نمی¬بینید. در حال حاضر آنها در هزاران کسب و کار در سراسر جهان استفاده می¬شوند. علم بیومتریک مدرن در واقع در اواسط دهه ۱۹۷۰ در کاربردهای کنترل تردد و حضور و غیاب شروع به کار کردند. پروژه های اولیه ذاتا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند، که دلیل آن هزینه بالای دستگاه-های بیومتریک بود. در سال¬های اخیر، ظهور میکروپروسسورهای ارزان قیمت و تجهیزات الکترونیکی پیشرفته تصویربرداری، هزینه را به طور قابل توجهی کاهش و دقت دستگاه¬های بیومتریک را افزایش داده-اند. فناوریهای پیشرفته¬تر همراه با اجزای مقرون به صرفه و تقاضا برای امنیت بالا این امکان را فراهم آورده است تا علم بیومتریک به یک مولفه رایج در چشم انداز کنترل تردد و حضور و غیاب تجاری تبدیل شود. امروزه هزاران کسب و کار در سراسر جهان از علم بیومتریک استفاده می کنند.
این نوشتار به بررسی نحوه یکپارچه سازی علم بیومتریک در كاربردهای کنترل تردد و حضور وغیاب و مسائل کلیدی که باید در هنگام استفاده از یک دستگاه بیومتریک مورد توجه قرار گیرد مي¬پردازد.

 

مزایای علم بیومتریک در کنترل تردد و حضور و غیاب
هدف هر سیستم کنترل تردد این است که به افراد مجاز، امكان دسترسی به مناطق خاص را اعطا کند. در سیستم های حضور و غیاب، هدف عبارت از شناسایی افراد با حداقل امکان تقلب است. تنها با استفاده از سیستم بیومتریک می¬توان به این هدف رسيد. یک سیستم کنترل دسترسی مبتنی بر کارت، اجازه دسترسی را به هرکسی كه داراي کارت است می¬دهد. سیستم¬هایی که از PIN ها (شماره¬های شناسایی شخصی) استفاده می¬کنند مستلزم آنند که یک فرد فقط یک شماره خاص برای شناسایی ورودی داشته باشد. کسی كه صرفا کد را وارد مي¬كند، نمي¬تواند به عنوان شخص مجاز تعيين شود. دستگاه¬های بیومتریک، اشخاص را با ویژگی بیومتریک منحصر به فردشان تعیین می¬کنند، یعنی دست، چشم، اثر انگشت یا صدای آنها. بیومتریک می¬تواند نیاز به نشانه¬ها را حذف كند یا می¬تواند برای افزایش امنیت لایه بندی شود. استفاده از کارت، كه یک ابزار شناسایی محبوب در کنترل تردد و حضور و غیاب است، قیمتش در سال¬های اخیر به شدت کاهش یافته است.

یکپارچه سازی
عملکرد اولیه یک دستگاه بیومتریک، تأیید یا شناسایی افراد ثبت شده در یک سیستم است. کنترل تردد، مستلزم توانایی تأیید اعتبار يك شخص و اعطا (یا انکار) دسترسی بر اساس محدودیتهای زمانی است. آلارم درب¬ها نیز باید مانیتور شوند. چندين راه وجود دارد كه سیستم بیومتریک می¬تواند این کارها را انجام دهد. در یک سیستم حضور و غیاب مبتنی بر شناسایی بیومتریک، اتفاق مشابه می افتد، ولی فقط ثبت ورود و خروج افراد، مورد نظر است.

سیستم¬های مستقل از شبکه
سیستم¬های مستقل قادر به تأیید اعتبار و راه اندازی یک مکانیزم قفل درب بدون نیاز به ارتباط خارجی، يعني اطلاعات در مورد کاربر ثبت شده می¬باشند. بسیاری از سیستم¬های بیومتریک در نوع خاصی از پیکربندی در دسترس هستند. این تجهيزات نه تنها بیومتریک هستند بلکه یک کنترل کننده کامل برای یک درب مي¬باشند. کاربران در يك دستگاه عضويت پيدا مي¬كنند و الگوي بیومتریک آنها به صورت محلی برای مقایسه¬های بعدی ذخیره می¬گردد. مقایسه در داخل دستگاه انجام می¬شود و خروجی قفل بر اساس نتیجه، تولید می¬گردد. ورودی های لازم برای برای مانیتور کردن درب برای شرایط “باز بودن طولاني مدت درب” و “باز کردن زوري درب”، قابل اتصال به دستگاه هستند. اگر يك وضعيت هشدار توسط سیستم شناسایی شود، خروجی¬ها برای نشان دادن یک زنگ یا پانل زنگ هشدار تولید می¬شوند. در صورت لزوم، با اتصال یک چاپگر به دستگاه یا دانلود اطلاعات در یک کامپیوتر شخصی (PC)، يك رشته اطلاعات در دسترس خواهد بود. تمام اجراها شامل ثبت نام¬ها، حذفيات و تعیین محدودیت¬های زمان بوسيله صفحه کلید یکپارچه برنامه ریزی شده¬اند. تعداد کاربران و ورودی¬های دنباله مميزي، توسط حافظه¬ي موجود محدود شده¬اند و در میان هر تولید کننده، متغیر است.

 

سیستم¬های تحت شبکه
بسیاری از كاربردهای کنترل تردد، مستلزم آنند كه بيش از يك درب را كنترل كنند. با اينكه چندین دستگاه مستقل را می¬توان مستقر كرد، اما اين كار موثر نيست. شبکه¬ای از دستگاه¬های بیومتریک، عملیاتی ¬تر است. با شبكه كردن سيستم¬ها و کامپیوتر، مزایای متعددی برای مدیر سیستم وجود دارد. مزیت روشن، نظارت متمرکز بر سیستم است. شرایط هشدار یا فعال بودن برای تمام دربها در سیستم به کامپیوتر گزارش می¬شود. تمام تراکنش¬ها بر روی درایو دیسک کامپیوتر ذخیره می¬شود و می¬توان آنها را برای بسیاری از گزارش¬های سفارشی کاربر احضار کرد. سیستم¬های تحت شبکه، مدیریت الگوي متمرکز نيز ارائه می¬دهند. این فرایند به کاربر اجازه می¬دهد تا در یک مکان ثبت شود و الگوي آنها را بسته به حق دسترسی به مکان¬های دیگر آپلود کند. همچنین يك سیستم تحت شبکه¬ می¬تواند در رایانه میزبان که در آن الگوهای شناسایی در هر مکان استخراج می¬شوند، احراز هویت شود و احراز هویت نهایی در رایانه به منظور دستیابی به حق دسترسی انجام می¬شود. مدیریت سابقه یک کاربر مانند حذف یک کاربر یا تغییرات در پروفايل دسترسی آنها باید فقط در کامپیوتر وارد شود. الگوي اثر انگشت کاربر و سایر اطلاعات به هر ترمینال شناسایی در هر درب ارسال می¬گردد. ارتباط بین واحدها معمولا از طریق RS485 / 422/232 انجام می¬شود. امروزه سیستم¬های بیومتریک نیز توانایی برقراری ارتباط با TCP / IP را دارند.
در سیستم های حضور و غیاب، مرکزی بودن نرم افزار و کارکرد سیستم به صورت تحت شبکه، باعث راحتی بیشتر در گزارش گیری و ثبت نام افراد و اثر انگشت ها می شود. خصوصا برای سازمان هایی که دارای ساختمان های متعدد هستند، تحت شبکه بودن سیستم حضور و غیاب یک ضرورت است.

 

یکپارچه سازی با سیستم ثالث(رابط Wiegand)
تولید کنندگان تجهيزات بیومتریک، انواع روش¬هاي مختلف را برای یکپارچه سازی با سیستم¬های کنترل دسترسی و حضور و غیاب متعارف ارائه می¬دهند. در رایج¬ترین رویکرد یکپارچه سازی، دستگاه بیومتریک، یک کارت خوان استاندارد Wiegand را شبیه سازی می¬کند و شماره شناسایی یک کاربر که بصورت بیومتریک تایید شده است را به سادگی نشان می¬دهد. پورت¬هاي خروجی کارت خوان دستگاه بیومتریک به پورت ورودی کارت خوان پانل وصل شده¬اند. این روش در هنگام اتصال به سیستم¬های پانل Wiegand موجود در این زمینه، بسیار موثر است. سیم کشی مشابه با سیم کشی کارت خوان است.
اگر و تنها اگر شخص توسط سیستم بیومتریک تایید شده باشد، دستگاه بیومتریک شماره شناسایی فرد را صادر می¬کند. اگر کاربر تایید نشده باشد، هيچ شماره شناسایی صادر نمی¬شود. فرمت و زمانبندي خروجی، با فناوری کارت که توسط سیستم پانل Wiegand استفاده می¬شود سازگار است. فرمت¬های دیگري نيز می¬توانند با استفاده از سیستم بیومتریک برای کار با انواع دیگر پانل¬های کنترل تردد یا حضور و غیاب شبيه سازي شوند. هنگامی که یک شماره شناسایی به پانل می¬رسد، به گونه¬اي كنترل مي¬شود كه انگار از يك كارت خوان آمده است. تصمیم اعطای دسترسی توسط پانل کنترل تردد انجام مي¬شود. کنترل و نظارت بر درب نیز توسط پنل کنترل دسترسي اداره می¬شود.
به عنوان یک جایگزین (یا ضمیمه) براي صفحه کلید، تجهيزات بیومتریک داراي آپشن¬هايي برای کارت خوان¬ها یا دارای قابلیت¬هاي ورودی خارجی هستند. در دستگاه بیومتریک، کاربر یک کارت ارائه می¬دهد که حاوی شماره شناسه است. دستگاه بیومتریک پس از شناسایی شناسه معتبر کارت، کاربر را تأیید می-کند. در صورت تأیید، داده¬های کارت به منظور یک تصمیم دسترسی به پانل منتقل می¬شود. انواع مختلفی از فناوری¬های کارت از جمله مجاورت، نوار مغناطیسی، بارکد و کارت¬های هوشمند توسط تولید کنندگان تجهيزات بیومتریک پشتیبانی می¬شوند.
در اکثر سیستم¬های شبیه سازی کارت خوان، مدیریت الگوی اثر انگشت، توسط پنل کنترل دسترسي اداره نمی¬شود. با رشد مقدار کاربران و درهای بیومتریک، مدیریت الگو می¬تواند به يك چالش تبدیل شود. در برخی از تجهيزات بیومتریک، می¬توان واحدهای بیومتریک را با هم پیوند داد و به آنها اجازه داد مدیریت الگو را اداره کنند. این شبکه جدا از سیستم کنترل دسترسی است، اما به کاربران اجازه می¬دهد تا در یک مکان ثبت نام کنند و اطلاعات قالب خود را به دیگر خوانندگان توزیع نمايند.

 

کارت¬های هوشمند
با ظهور فن آوری¬های کارت هوشمند با هزینه پایین، به ویژه کارت¬های مبتنی بر مجاورت (Proximity)، این ابزار در حال ایفای نقش جدی در بازار کنترل تردد است. استراتژی که در ارتباط با قابلیت¬هاي خواندن و نوشتن این کارت¬ها استفاده می¬شود، نوشتن الگوي بیومتریکِ دارنده ی کارت، در کارت هوشمند است. هویت دارنده کارت به سادگی از روي کارت خوانده مي¬شود و سپس کاربر در مقابل آن تأیید مي¬گردد. از آنجا که الگو توسط دارنده کارت به خواننده دستگاه بیومتریک منتقل می¬شود، این روش توزیع الگو، نیاز به اتصال دستگاه¬های بیومتریک به يكديگر را حذف مي¬كند. هنگامی که کاربر تایید شود، بیومتریک شماره شناسایی کاربران را برای تصمیم گیری دسترسی نهایی به پانل می¬فرستد. رايج¬ترین تکنولوژی¬های کارت هوشمند مورد استفاده در کنترل تردد بر اساس استاندارد ISO 14443 یا ISO 15693 است.

 

یکپارچه سازی کامل بیومتریک
برخي از تولیدکنندگان کنترل دسترسی و حضور و غیاب، تجهيزات بیومتریک را به طور کامل در سیستم¬های کنترل تردد خود قرار داده¬اند. در این نوع یکپارچه سازی، نرم افزار کنترل تردد، مدیریت الگو و ارتباطات به واحد¬های بیومتریک را اداره می¬کند. در این مورد، داده¬های الگوي بیومتریک مانند هر قطعه دیگری از اطلاعات دارنده کارت پردازش می¬شود و در داخل سابقه داده¬هاي کاربر در سیستم ذخیره می-گردد. توزیع الگو از طریق توپوگرافی شبکه سیستم کنترل تردد صورت مي¬گيرد. الگوها را می¬توان از طریق شبکه فرستاد و نهایتا در دستگاه بیومتریک خاص در درب ذخيره كرد یا در پانل¬های کنترل تردد، متمرکز نمود.

 

دیجیتال مارکتینگ اینتن کپی رایت © 1394 طراحی سایت و سئو توسط اینتن